HomeNowości z rynku

Survival jako sposób na aktywne spędzanie czasu [sponsorowany]

Istnieje wiele sposobów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niektóre z nich pozwalają poprawić formę fizyczną, inne wspierają ogólny rozwój i poszerzają horyzonty. Wiele dobrego potrafi przynieść również survival, który wcale nie musi oznaczać ekstremalnych wyjazdów w plener. Na czym polega survival i jakie może mieć formy? Dla kogo jest to ciekawy pomysł na aktywność? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Wielowymiarowy survival potrafi być bardzo ciekawym pomysłem na spędzanie wolnego czasu (fot. materiały partnera)

Czym jest survival – podstawowa definicja i rodzaje sztuki przetrwania

Survival, nazywany inaczej sztuką przetrwania, to szereg umiejętności, które pozwalają przeżyć w ekstremalnych i niespodziewanych sytuacjach, najczęściej z dala od ludzkich siedlisk. Często kojarzy się go zwłaszcza ze zdobywaniem sprawności potrzebnych do stworzenia schronienia w głuszy, orientowania się w nieznanym terenie, zdobywania pożywienia i wody lub rozpalania ognia.

Tak naprawdę jednak survival może przybierać wiele form, zróżnicowanych pod względem wykorzystywanych narzędzi, terenu i innych warunków zewnętrznych, z którymi trzeba się zmierzyć.

Do najpopularniejszych rodzajów zaliczają się:

  • survival zielony (przetrwanie na łonie natury: w lesie, górach),
  • survival militarny (nauka umiejętności związanych z wojskowością),
  • survival miejski (zdolności pozwalające przetrwać w warunkach cywilizacyjnych.

Można również wyodrębnić różne gałęzie survivalu na podstawie poziomu zaangażowania. Zdarza się, że jest on traktowany jako forma rekreacji i przyjemnego spędzania czasu na łonie natury. Niekiedy przyjmuje bardziej formę obozów kondycyjnych lub militarnych, a nawet warsztatów rekonstrukcyjnych, podczas których stosuje się tylko takie narzędzia i sprzęty, jakie wykorzystywano na danym terenie w konkretnym okresie czasu. W końcu survival potrafi mieć też odsłonę dydaktyczną, pomagając poznać historię i kulturę danego regionu.

Jakie korzyści przynoszą wyjazdy survivalowe?

Wielowymiarowy survival potrafi być bardzo ciekawym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Przynosi przy tym szereg trudnych do przecenienia korzyści. Podstawową jest oczywiście zdobycie umiejętności i doświadczenia, które pomagają przetrwać w naprawdę trudnych sytuacjach. To także wiedza, co powinno trafić do plecaka survivalowca, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Spory wybór sprzętu i akcesoriów oferuje między innymi sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Efektem dodatkowym takich wypraw jest oczywiście poprawa kondycji fizycznej i ogólnej sprawności organizmu, gdy aktywnie spędza się czas na wędrówce po lasach i górach, przygotowywania schronienia czy eksploracji terenu wokół obozowiska.

W końcu podczas takich wypraw w zespole zdobywa się wiele bardzo przydatnych umiejętności miękkich. Do najważniejszych zaliczają się podejmowanie szybkich decyzji w sytuacjach kryzysowych, pod wpływem silnego stresu, zarządzanie zespołem lub przewodzenie grupie. To także szansa, by lepiej poznać siebie – swoje mocne i nieco słabsze strony, nad którymi zawsze można nieco popracować.

Kto powinien wybrać się na survival?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dla kogo jest survival. Wszystko zależy od konkretnej osoby oraz formy wyjazdu, na który się decydujemy.

Tak naprawdę bowiem turystyczne wyjazdy sztuki przetrwania mogą okazać się świetną zabawą dla nastolatków lub całych rodzin, które pragną przeżyć wspólnie przygodę życia. Często decydują się na nie ojcowie z synami, by razem wybrać się w nieznane. Równocześnie survival bywa przydatny dla wszystkich, którzy chcą podnieść swoje zdolności do przetrwania w każdych warunkach – nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się one okazać bardzo przydatne.

W końcu survival bywa wykorzystywany jako forma integracji podczas wyjazdów służbowych. Staje się wówczas przyjemną rekreacją, a także daje możliwości do zbudowania silniejszych więzi między poszczególnymi pracownikami.

Poznawanie świata wokół i zdobywanie przydatnych umiejętności – survival w praktyce

Survival miewa różne odsłony. Każda z nich ma spore grono zwolenników, którzy widzą w nim świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Może któraś z nich mogłaby okazać się ciekawa również i dla Was?

Materiały partnera

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0