HomeBarometr rynku outdoor

Barometr 4outdoor – marzec potwierdza kryzysowy trend

Pierwszy kwartał 2024 upływa pod znakiem spadków i towarzyszących im minorowych nastrojów. Kolejny miesiąc również nie przynosi dobrych wieści – marcowa dynamika sprzedaży w monitorowanych przez nas sklepach outdoorowych spadła znaczącą, osiągając wynik -14,4%.

Mocny spadkowy trend utrzymuje się od grudnia 2023, styczniowe -1% należy traktować niestety jako chwilową korektę. Zarówno luty, jak i teraz marzec przyniosły dwucyfrowe tąpnięcie. Zdecydowana większość sklepów wykazała mocny minusowy wynik, jedynie dwa zdołały osiągnąć mały plus. Jak zawsze w takich przypadkach liczy się specyfika sklepu, lokalizacja etc.

Barometr rynku outdoor, marzec 2024 (rys. 4outdoor.pl)

Barometr rynku outdoor, marzec 2024 (rys. 4outdoor.pl)

W sprzedaży nie pomogła po raz kolejny pogoda. Marzec był ekstremalnie ciepły i suchy… Jak podał oficjalnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, średnia miesięczna w naszym kraju wynosiła 6,7°C i była średnio o 3,6°C wyższa w stosunku do średniej wyliczonej na podstawie lat 1991-2020. Klienci nie byli już zainteresowani zimowymi produktami, a wiosenno-letniego asortymentu jeszcze w wielu sklepach nie było.

Mało kogo pociesza już spadek inflacji – w lutym była ona poziomie 2,8%, aby w marcu spaść do 2%. Realny wzrost płac stał się faktem, jednak nie towarzyszy mu wzrost konsumpcji w naszym segmencie. GUS co prawda raportował wzrost sprzedaży detalicznej również w marcu (po wzroście w lutym): wynik 6,1% (w cenach stałych), nie notując wzrostu w segmencie sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia.

„Marzec to kolejny miesiąc, w którym wyniki sprzedaży detalicznej okazały się być nieznacznie słabsze od oczekiwań. Potwierdza się więc trend, w którym gospodarstwa domowe wydają mniej na towary, przenosząc swoje wydatki na sektor usług, nie ujęty w sprzedaży detalicznej. Nadal słabo wygląda sprzedaż odzieży i obuwia, której nie sprzyjają warunki pogodowe” – napisali w komentarzu do danych eksperci Portu.

Na razie niestety nie widać pozytywów. Fatalne nastroje potwierdzają niektóre komentarze, jakie dostajemy przy okazji zbierania wyników. Mowa jest w nich o długotrwałym „kryzysie 2024”, dla niektórych „rynek sięgnął dna”, z kolei inni, bardziej analitycznie, wskazują na zbyt krótki zimowy sezon (pogoda), wspomniane braki kolekcji wiosna-lato na początku marca (znowu pogoda), no i spadek liczby klientów w sklepach.

Redakcja
Źródło: info własne, GUS, kig.pl, magazyn.portu.pl

W naszym barometrze prezentowane są wyniki sprzedaży topowych sklepów outdoorowych w Polsce:

  • Alpin Sklep (Warszawa)
  • AlpinSport (5 sklepów, Zakopane)
  • E-Pamir.pl (Kraków)
  • sieć Mammut (9 sklepów)
  • Salewa (Warszawa, Outlet, Rzeszów, Poznań)
  • Skalnik (2 sklepy, Wrocław)
  • sieć The North Face (10 sklepów)
  • TrekkerSport (Poznań)
  • Woda Góry Las (Poznań)
  • Weld – Sklep Górski (Dąbrowa Górnicza)

Aktualizacja: 24 kwietnia 2024, 15.50

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0