HomeTesty

Bluza Tech Stretch marki Millet – testuje Polar Sport Test

Coraz chłodniejsza aura zmusza nas do zadbania o nasz komfort temperaturowy. Mieliśmy okazję przetestować ciekawą propozycję firmy Millet, która bardzo dobrze nadaje się do tego celu. Bluza Tech Stretch okazała się uniwersalną odzieżą, która sprawdzała się w bardzo różnych warunkach. Oto nasz najnowszy test.

  • Przeznaczenie 

Stretchowa bluza została zaprojektowana z myślą o turystach, wspinaczach,rowerzystach i narciarzach potrzebujących dopasowanej, ciepłej i lekkiej odzieży, która będzie na tyle uniwersalna, żeby sprawdziła się w różnych warunkach. Bardzo istotna jest także elastyczność materiału, która sprawia, że bluza nie krępuje ruchów, dobrze dopasowuje się do sylwetki i daje poczucie wygody.

Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)

  • Opis specyfiki modelu 

Bluza Tech Stretch została uszyta w Tunezji z materiału TecnoStretch, stworzonego przez włoską firmę PONTETORTO. Jest to duża firma włókiennicza, która od 1984 jako jedna z pierwszych zaczęła produkować poliestrowy fleece. Połączenie tradycji, innowacyjności i kreatywności do tej pory stawia Włochów w czołówce producentów włókienniczych dla outdooru.

Struktura tkaniny bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)Struktura tkaniny bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)

Sam TecnoStretch jest połączeniem poliestru (91%) i elastanu (9%) utkanym dwuwarstwowo. Część wierzchnia jest gładka i stanowi kanwę dla warstwy wewnętrznej posiadającej strukturę “Micro Grid”, czyli zbudowaną z drobnych kwadracików oraz cienkich kanałów siatkę. Kanały zostały zastosowane dla lepszej cyrkulacji ciepłego powietrza oraz szybszego przekazywania pomiędzy obszarami bardziej aktywnymi termicznie. “Kostki” zaś kumulują w sobie skuteczniej ciepło, dlatego bluza zapewnia dobrą izolację.

Tech Stretch posiada wysoką stójkę z zamkiem piersiowym, który ułatwia wentylację i zakładanie. 

  • Przebieg testu

Bluza była użytkowana praktycznie w każdych warunkach i podczas różnych aktywności, noszona w większości na bieliznę poliestrową oraz z wełny merino. Początkowe założenie, że będzie służyła głównie podczas lekkich chłodów szybko ewaluowało do odzieży całorocznej.

Zimą świetnie sprawdzała się na stoku pod kurtką K EXPERT EVO GTX (test w przygotowaniu) oraz podczas skitourowych wypadów jako docieplenie kurtki SoftShell. Używałem jej także podczas dużego mrozu jako wsparcie puchówki.Wiosną i jesienią świetnie sprawdzała się pod cieńszą kurtkę membranową i SoftShell, a w cieplejsze dni jako odzież wierzchnia. Gęsty materiał zewnętrzny stanowi znacznie lepszą ochronę w górach, niż bluzy czy kurtki polarowe. Jadąc w góry latem zawsze miałem ją w plecaku, a dzięki dużej elastyczności i dopasowanemu krojowi, świetnie sprawdzała się podczas tatrzańskich wspinaczek. Miło było też posiedzieć w niej przy letnim ognisku w skałach.

Czasem zdarzyło mi się ubierać Tech Stretch jako pierwszą warstwę, czyli ciepłą bieliznę. Trzeba przyznać, że taka opcja jest faktycznie bardzo ciepła i nadaje się tylko na mocne chłody.

Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)

Krój bluzy jest dobrze dopracowany. Dzięki łukowatym cięciom w górnej części klatki piersiowej oraz wszyciu rękawa (raglan) górna część ramion wolna jest od szwów i doskonale się układa. Daje to pewność prawidłowego użytkowania z ciężkim plecakiem – nic nie gniecie, nie obciera, nie podwija się. Płaskie, podwójne szwy położone są równo, nie ma zmarszczeń materiału, nie odstają i nie snują się nici. Tył bluzy jest dłuższy, nie podciąga się przy schylaniu i podnoszeniu rąk do góry.

Tył bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)Tył bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)

Kolejnym atutem jest specyficzna struktura materiału. Mam okazję używać bluzy z materiału TecnoStretch, ale w wersji bez Micro Grid i różnica jest znacząca. Model Tech Stretch lepiej odprowadza pot, szybciej wysycha przy zachowaniu podobnej izolacji. Z moich odczuć wynika, że warstwa Micro Grid sprawia, że materiał jest po prostu efektywniejszy.

Przysłowiową “łyżką dziegciu” jest szybkie mechacenie warstwy wierzchniej. Już po kilku użyciach na rękawach i okolicy pasa biodrowego pojawiły się obszary zmechaceń, które po niedługim czasie pokryły całą bluzę. Oczywiście poza walorem estetycznym nie stanowi to o komforcie użytkowania.

Z drobiazgów, ale jakże funkcjonalnych i wartych podkreślenia, bluza posiada na karku solidną tasiemkę do zawieszania. 

Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)Test bluzy Tech Stretch marki Millet (fot. Polar Sport Test)

  • Zastosowane technologie

PONTETORTO Tecnostretch – Składniki przędzy zapewniają trwałość warstwy zewnętrznej, podczas gdy poliestrowa warstwa wewnętrzna ma zarówno właściwości izolacyjne i pochłaniające. Dodatek włókien elastycznych sprawia, że materiał właściwie przylega do ciała.

Przy produkcji mikrowłókien używana jest przędza o ponad 250 włóknach na przestrzeni pół milimetra. Zastosowana kombinacja przędzy na wierzchniej i spodniej stronie bilansuje odpowiednio wilgotność i zapewnia komfort termiczny.

  • Dane techniczne podane przez producenta:

Materiał: PONTETORTO Tecnostretch

Waga: brak danych

Cena: 299 zł

  • Podsumowanie:

Materiał o ciekawej strukturze i właściwościach oraz wygodny krój sprawiają, że bluza Millet Tech Stretch jest wybitnie uniwersalną odzieżą górską i może stać się jednym z podstawowych elementów górskiej garderoby. Biorąc pod uwagę niezbyt wygórowaną w swej klasie cenę, możemy tylko zachęcić do zakupu bluzy Millet Tech Stretch i dodać wyróżnienie „Polar Sport TEST Poleca”

Zalety:

  • uniwersalność
  • struktura materiału
  • dopracowany krój

Wady:

  • szybkie mechacenie 

Źródło: Polar Sport Test

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0