HomeNowości z rynku

AEROSIZE – innowacyjny system antylawinowy od polskiej marki

AEROSIZE jest polską firmą, która zaprezentowała projekt funkcjonalnej i innowacyjnej alternatywy dla poduszek powietrznych stosowanych w zestawach antylawinowych. Na tegorocznych targach ISPO MUNICH z pewnością była to jedna z najciekawszych nowości, co również przełożyło się na ogromne zainteresowanie odwiedzających oraz wystawców związanych ze sportami zimowymi.

System AEROSIZE to hybrydowy system poduszki lawinowej, który pozwala na znaczącą redukcję rozmiarów i wagi całego układu poduszki i naboju ze skompresowanym gazem. Jest to możliwe dzięki opracowaniu poduchy składającej się z dwóch komór: zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna poduszka tworzy swego rodzaju nadmuchiwaną konstrukcję nośną – ramę na której rozpięty jest materiał tworzący główną komorę poduszki lawinowej. Objętość nadmuchanej komory nośnej to tylko 40 l. Po rozwinięciu się komory zewnętrznej rozpięty na niej materiał pozwala na uzyskanie poduszki o całkowitej objętości 150 l. Potrzebne dla wypełnienia całej poduszki powietrze zasysane jest z otoczenia przez podciśnienie wytwarzane przez rozwijającą się komorę. Czas całkowitego napełnienia się poduszki będzie taki sam jak innych systemów poduszek lawinowych. Komora nośna, tworząca szkielet konstrukcji, będzie napełniana skompresowaną mieszanką argonu i dwutlenku węgla lub jednym gazem – azotem lub argonem.

System poduszki lawinowej AEROSIZE  (fot. 4outdoor)

Dzięki takiej konstrukcji poduszki w połączeniu z mechanizmem napełniania, w którym tylko część powietrza potrzebnego do całkowitego napełnienia poduszki pochodzi z naboju gazowego, udało się uzyskać redukcję rozmiarów całego systemu poduszki lawinowej. W efekcie możliwe stało się zainstalowanie systemu AEROSIZE na kamizelce, rozmiarami przypominającej niewielkiej pojemności, typową kamizelkę biegową. System AEROSIZE może być także instalowany w plecakach, co ostatecznie zwiększa efektywną objętość komory transportowej plecaka.

AEROSIZE jest opatentowanym rozwiązaniem opracowanym przez szczecińską firmę AEROSIZE Sp. z o.o. o posiadającą biuro badawczo-rozwojowe w Bielsku-Białej. Pomysłodawcą nowego systemu jest inżynier i freerider Wojciech Wieczorek. Firma otrzymała na realizację projektu wsparcie unijne, w październiku 2016 rozpoczynając zaplanowany na 3 lata program badawczy. Na targach ISPO zostały zaprezentowane wstępne założenia systemu.

Dumna z projektu ekipa z Aerosize (fot. 4outdoor)

Więcej informacji o marce znajduje się na stronie: aerosize.com.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 2