HomeRynek outdoorLudzie branży outdoor

Zmarł Mark Vallance, założyciel Wild Country

W wieku 72 lat zmarł Mark Vallance, wspinacz i założyciel firmy Wild Country. Wspólnie z Ray’em Jardine’em wprowadził na rynek słynnego Frienda.

Mark Vallance (fot. sterling-adventures.co.uk)

Mark Vallance (fot. sterling-adventures.co.uk)

Vallance urodził się w 1944 roku. Wspinał się od 20 roku życia. W połowie lat 70. Brytyjczyk spotkał się z Ray’em Jardine’em, wynalazcą kości mechanicznej. Amerykanin bez efektu próbował zainteresować swoim wynalazkiem różnych inwestorów.

Jeden z prototypów frienda Ray'a Jardine'a

Jeden z prototypów frienda Ray’a Jardine’a

Mark Vallace zapalił się do idei i postawił wszystko na jedną kartę:

Pożyczyłem skąd się dało i przekonałem bank do ustanowienia drugiej hipoteki na mój dom.

Produkcja Friendów, bo tak został nazwany wynalazek Jardine’a, została uruchomiona w Wielkiej Brytanii (Peak District) i okazała się ogromnym sukcesem. Już w pierwszym roku działalności firma Wild Country wyprodukowała kilka tysięcy egzemplarzy, a produkt wyeksportowano do 15 krajów.

Oryginalne Friendy

Friend zrewolucjonizował podejście do asekuracji, znacznie zwiększając możliwości wspinaczy. Nazwa stała się synonimem dla kości mechanicznych. Wild Country na fali tego sukcesu stał się w kolejnych latach jednym z ważniejszych producentów sprzętu wspinaczkowego.

W 1991 roku Mark Vallance wspólnie z Dickiem Turnbullem otworzył pierwsze centrum wspinaczkowe w Wielkiej Brytanii, słynną The Foundry w Sheffield. W latach 2003-2006 był prezesem British Mountaineering Council.

Mark Vallance mówił o sobie:

Nigdy nie byłem biznesmenem, uczyłem się na bieżąco i od początku po prostu postępowałem jak praktyk; począwszy od zatrudniania personelu, wdrożeń, testowania, produkcji i dystrybucji.

Blisko 15 lat temu zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Wspinał się do 2010 roku.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0