HomePrasa outdoorowa

20 lat serwisu wspinanie.pl – #wspinaniepl

13 czerwca mija 20 lat od pierwszego wpisu, który symbolicznie zapoczątkował istnienie serwisu wspinanie.pl. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom i forumowiczom za bycie z nami. To dzięki Wam i dla Was nasz serwis działa od dwóch dekad!

W 1999 roku rozpoczynaliśmy nieśmiało. Nic dziwnego, przecież pierwszy polski ogólnotematyczny portal internetowy powstał zaledwie parę lat wcześniej. Wtedy mieliśmy nadzieję, że rodząca się strona internetowa stanie się zaledwie:

…skromnym forum wymiany wspinaczkowych newsów, poglądów, informacji itp. Prosimy o wszelkie newsy, uwagi, pozdrowienia itp., itd. Jeśli sami o sobie nie napiszecie, nikt o Was nie napisze!!!

Pozytywna reakcja Czytelników i dynamiczny rozwój Internetu sprawił, że nasze skromne zamierzenie przekształciło się w największy serwis wspinaczkowy w Polsce i jeden z najczęściej odwiedzanych na świecie (patrz wspinanie.pl – liderem serwisów o tematyce górskiej i wspinaczkowej).

Cały czas staramy się dostarczać najświeższe informacje ze wspinaczkowego i górskiego świata. Piszemy o wspinaniu w jego wszystkich odmianach (od himalaizmu po sztuczne ściany), ale i szeroko pojętej kulturze górskiej. Ponad 17 tys. opublikowanych tekstów stanowi gigantyczną i ogólnodostępną bazę wiedzy.

Serwis wspinanie.pl to więcej niż portal tematyczny. Od wielu lat wydajemy przewodniki wspinaczkowe (np. przełomowa seria jurajska Grzegorza Rettingera czy najnowsze „Beskidy Zachodnie i Pogórze” jego autorstwa). Jesteśmy też organizatorem Krakowskiego Festiwalu Górskiego, który już na stałe wpisał się w panoramę kulturalnych wydarzeń o charakterze górskim.

Jeszcze raz dziękujemy naszym Czytelnikom, forumowiczom. Wszystkim lajkującym, komentującym i krytykującym :). Cieszy nas, że wspólnie z Wami możemy żyć wspinaniem – w obecnych czasach z obowiązkowym hasztagiem #wspinaniepl :-).

Chcielibyśmy również podziękować wielu partnerom z firm i marek outdoorowych, którzy przez te lata wspierali nasz portal swoimi reklamami. Lista jest długa, wymieńmy zatem te marki, które najdłużej z nami współpracowały. Do tej grupy należą takie firmy, marki jak AMC (Petzl), Namaste (CAMP, Cassin i Rock Empire), The North Face, 8a.pl, Euromark (Alpinus), HiMountain, Tyrol, ISPO, Salewa, Marmot.

***

Inicjatorami powstania serwisu byli Wojciech “Mysza” Słowakiewicz Piotr “Sprocket” Turkot. Ważnym współpracownikiem serwisu był na początku śp. Michał “Kaotik” Wayda. Od 2007 roku niezastąpionym członkiem redakcji jest Dorota “Brunka” Dubicka.

A redaktorskiej pracy wspierają nas również Michał Gurgul, Kacper Tekieli oraz Adam Kopta (testy sprzętu). Trudno wyobrazić sobie wspinanie.pl bez błyskotliwych relacji i komentarzy Andrzeja Mecherzyńskiego-Wiktora czy pełnych erudycji recenzji Ilony Łęckiej oraz Beaty Słamy.

Przez lata współpracowaliśmy z wieloma wspinaczami i autorami. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć nieodżałowanego śp. Janusza Kurczaba, który przez lata wspierał nas swoją ogromną wiedzą himalajską i górsko-edytorskim doświadczeniem. Alpinistyczne wydarzenia sprawozdawał również Mariusz Wilanowski, którego monograficzne opracowania wciąż cieszą naszych Czytelników. O górach mniejszych i większych pisali także Maciej Ciesielski, Krzysiek Banasik oraz Adam i Paweł Pustelnikowie. Tematy związane z boulderingiem długi czas miał pod swoją pieczą tajemniczy Aspidistra.

Cennych rad w zakresie himalaizmu udzielał nam również śp. Artur Hajzer. W gronie konsultantów, stale wspierających nas swoją nietuzinkową wiedzą, śpieszymy wymienić Grzegorza Głazka (ekspert topograficzny i wielki znawca historii alpinizmu), Grzegorza Rettingera (autora wydawanych przez wspinanie.pl przewodników po Jurze) czy przyjaciół redakcji Maćka Oczko i Piotrka Sztabę.

W licznej grupie autorów, z którymi przez te 20 lat współpracowaliśmy w mniejszym bądź większym zakresie, trzeba wymienić Mariusza BiedrzyckiegoPiotra DrożdżaXenię KucielJaśka KuczeręAndrzeja MarciszaTomasza MazuraRafała Nowaka, Piotra Paćkowskiego, Tomasza Poznańskiego, Jakuba RadziejowskiegoRoberta RokowskiegoKrzysztofa Sasa-NowosielskiegoTomka ŚlusarczykaJacka TrzemżalskiegoPiotra Wyciślika czy Darka Króla (odpowiedzialnego za “złotą erę” papierowego Brytana, którego kontynuacją jest wspinanie.pl). A także liczne grono wspinaczy, którzy dzielili się z Wami swoimi przeżyciami na swoich blogach: Piotr BunschDawid KaszlikowskiOla PrzybyszRafał Porębski, Adam PustelnikPiotr Pustelnik czy Rafał Sławiński.

Powyżej skupiliśmy się na stronie tekstowej, ale przecież trudno sobie wyobrazić portal bez zdjęć takich fotografów (w większości również wspinaczy) jak: Marcin Ciepielowski, Piotrek DeskaMaciej GajewskiMateusz HaładajDawid KaszlikowskiAdam Kokot, Jacek KudłatyStefan MadejWojciech RyczerŁukasz Warzecha czy Paweł Wrona.

Wszystkim autorom, fotografom oraz wspinaczom, którzy chętnie odpowiadali (i nadal odpowiadają!) na nasze pytania i dostarczają info o swoich przejściach – wielkie dzięki!

Redakcja portalu wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0