HomeImprezy outdoor

17. Krakowski Festiwal Górski: goście i zawody wspinaczkowe na głównej scenie

Co wpływa na atmosferę festiwalu? Wiele czynników, takich jak miejsce, czas, selekcja filmów konkursowych z Polski i zagranicy, jury, nagrody, konkursy, warsztaty, panele dyskusyjne, zawody czy dodatkowe atrakcje. Przede wszystkim tworzą ją jednak ludzie, spotkania i rozmowy – te na scenie i poza nią. Poznajcie ich, przedstawiamy gości 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Pierwsze dni festiwalu – Kino Kijów i Centrum Kongresowe ICE Kraków

Krakowski Festiwal Górski rozpocznie się w tym roku w czwartek 5 grudnia od pokazów filmów biorących udział Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Sala Kina Kijów wypełni się pasjonatami górskiej i wspinaczkowej kinematografii o godzinie 19:00. Pokazy trwać będą do 22:00.

Kolejnego dnia przeniesiemy się do nowoczesnych wnętrz Centrum Kongresowego ICE Kraków. To tu odbędą się pierwsze spotkania z zaproszonymi gośćmi. Od 12:00 do 15:00 tematyka prelekcji i dyskusji krążyć będzie wokół spraw związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Wśród prelegentów, którzy zdecydowali się podjąć ten ważny lecz niełatwy temat, znajdą się dziennikarze, eksperci i aktywiści.

Andy Kirkpatrick (fot. arch. Andy Kirkpatrick)

Po godzinie 15:00 odbędą się kolejne pokazy w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego wzbogacone prelekcjami Jima Herringtona (fotografa, który portretował najlepszych wspinaczy, a także sławy, takie jak Benny Goodman, Willie Nelson, The Rolling Stones, Cormac McCarthy czy Morgan Freeman) i Andy’ego Kirkpatricka (jednego z czołowych alpinistów, wytyczającego nowe drogi na największych ścianach Alp i gór Patagonii, również zimą).

Sobota, niedziela – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Said Belhaj (fot. mat. organizatora)

Od rana do późnych godzin wieczornych mury UEK-u dudnić będą w rytm górskich serc. O emocje zadbają wyjątkowi mówcy, wspinacze, alpiniści, himalaiści – zarówno legendy, jak i aktualnie aktywni sportowcy. Na festiwalowej scenie zagoszczą m.in.:

  • Jakob Schubert – mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata, specjalista od prowadzenia i boulderingu, zeszłoroczny mistrz świata w kombinacji. W skałach przechodzi drogi 9b. Za rok jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Tokio 2020;
  • Anna Stöhr – zawodniczka z olbrzymim doświadczeniem i szeregiem tytułów na koncie – głównie w konkurencji bouldering, medalistka mistrzostw Europy, świata oraz wielokrotna liderka Pucharu Świata. Przechodzi bouldery 8B+;
  • Said Belhaj– szwedzki wspinacz sportowy z ciekawym dorobkiem (w zeszłym roku przeszedł słynne Action Directe9a, w 2016 r. Papichulo9a+) i równie ciekawym podejściem do wspinania. Obok wspinania radość sprawiają mu podróże i muzyka – liczymy na to, że zagra na imprezie towarzyszącej KFG;
  • Thomas Huber – już legendarny i wciąż aktywny alpinista, z niezliczoną ilością pierwszych przejść, solówek i rekordów na koncie;
  • Robert Jasper – pomysłowy i wszechstronny alpinista z równie imponującym dorobkiem, zacięciem do przejść samotnych i wspinania w mikście;
  • Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow – wybitni alpiniści i himalaiści, wspólnie przeszli w tym roku nową drogę na Jannu i jako pierwsi w historii zrobili trawers tej góry;
  • Marek Raganowicz – jeden z najlepszych polskich bigwallowców, oprócz wielkich ścian pociągają go samotne wyprawy w dzikie rejony świata, także w trudnych zimowych warunkach.

Anna Stöhr (fot. Reini Fichtinger/Innsbruck Tourismus)

Wśród gości festiwalu pojawi się również człowiek-legenda, laureat nagrody Kraków Climbing Award Lifetime – póki co jednak jego nazwisko zachowamy w tajemnicy.

W trakcie KFG staniemy twarzą w twarz z pionierami, prekursorami, eksploratorami, a także sportowcami, którzy aktualnie poszerzają granice ludzkich możliwości w górskich dziedzinach. Wielu z nich podkreśla dzisiaj znaczenie świadomego korzystania z tych naturalnych przestrzeni. Krakowski Festiwal Górski to okazja, by poznać ich historie i spojrzenie na świat. To dobry moment, by czerpać inspiracje, a także solidny punkt wyjścia dla własnych rozważań.

Krótkie biografie gości 17. KFG znajdziecie już wkrótce na stronie kfg.pl.

Krakow Boulder Contest– finały zawodów wspinaczkowych powracają na główną scenę KFG!

12. Krakowski Festiwal Górski – Mistrzostwa Polski w Boulderingu (fot. Wojtek Lembryk)

Tradycyjnie KFG towarzyszyć będą zawody wspinaczkowe – w tym roku tym ważniejsze, że związane z obchodami setnej rocznicy KS Korona. Eliminacje rozgrywane będą w piątek (6 grudnia) na boulderowni CUBE oraz w piwnicy mitycznej krakowskiej KORONY. Jednak kibiców i zawodników z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku finały powrócą na główną scenę festiwalową na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Najlepszych boulderowców wyłonią przystawki kręcone przez cenionych polskich routesetterów, z Marcinem Wszołkiem na czele. Finały zawodów Krakow Boulder Contest w kategorii PRO rozpoczną się w niedzielę o godzinie 17:30.

Rejestracja drogą elektroniczną zostanie wkrótce otwarta. Zgłoszenie będzie gwarantowało otrzymanie pełnego pakietu startowego. Szczegóły dotyczące rywalizacji oraz harmonogram zawodów znajdziecie na:

***

Informacje na temat możliwości zakupu biletów, a także szczegółowy program Krakowskiego Festiwalu Górskiego ukażą się już wkrótce na stronie internetowej (http://kfg.pl/) oraz facebookowym profilu (https://web.facebook.com/FestiwalGorski/) wydarzenia.

Już dzisiaj dostępny jest program ramowy (http://kfg.pl/program-17-kfg/)

Materiał prasowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0