HomeImprezy outdoorEkologia / Zrównoważony rozwój

„Outdoorowa Ekologika. Ludzie, góry, ekologia” – część 17. KFG poświęcona tematyce ekologii i zrównoważonego rozwoju

17. edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego towarzyszyć będzie obszerny panel poświęcony ekologii. 6 grudnia w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się cykl spotkań pod hasłem „Outdoorowa Ekologika. Ludzie, góry, ekologia”, mających na celu naświetlenie zagadnień związanych z eko-świadomością, zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Kryzys klimatyczny dotyczy nas wszystkich, stąd zmiany na szczeblu instytucjonalnym oraz indywidualnym są nieodzowne. Jednak czy Polacy są na nie gotowi? Wydaje się, że nie. Na tle państw Europy Zachodniej czy Skandynawii wypadamy raczej blado. W tej niełatwej sytuacji społeczność górska (sportowcy, pasjonaci, ludzie związani z branżą outdoorową) ma szansę odegrać istotną rolę. Ze względu na szczególną relację, łączącą nasze obszary zainteresowań ze środowiskiem naturalnym, jesteśmy niejako predestynowani do tego, by wziąć sprawy w swoje ręce. Może nawet przejąć prym? Stawką jest nasza przyszłość, przestrzeń, w której realizujemy swoje pasje, a w przypadku firm – być albo nie być na zmieniającym się rynku.

Wychodząc z powyższego założenia organizatorzy KFG wraz z redakcją Outdoor Magazynu postanowili wykorzystać nadarzającą się okazję, aby spotkać się w gronie ludzi gór oraz przedstawicieli rynku outdoorowego i podjąć dyskusję na temat proekologicznych działań branży.

Program “Outdoorowej Ekologiki”:

 • 12:30-13:10    “Tatrzańskie i turystyczne Zero Waste” – Jan Krzeptowski-Sabała (TPN)
 • 13:20-13:50    “Czy outdoorowe produkty mogą być naprawdę eko?” – Wojciech Kłapcia
 • 14:00-14:10    „Napraw – nie kupuj” – o kampanii Cumulusa
 • 14:20-14:50    “Proekologiczne działania TPN” – Jan Krzeptowski (TPN)
 • 15:00-15:25    “Zrównoważony rozwój i ekologia w praktyce – doświadczenia lidera” – Yannick Meijers (Patagonia)
 • 15:35-16:50    Panel Dyskusyjny “W jaki sposób społeczność górska i branża outdoorowa może przyczynić się do pozytywnych zmian ekologicznych?”

W międzyczasie odbywać się będą warsztaty plastyczne (rozwijające wrażliwość ekologiczną) dla dzieci – „Zwierzęta Tatr”, organizowane przez Tatrzański Park Narodowy. Warsztaty poprowadzą Alina Sidor i Aurelia Reinholz z Działu Edukacji TPN.

Panel Dyskusyjny “W jaki sposób społeczność górska i branża outdoorowa może przyczynić się do pozytywnych zmian ekologicznych”

Punktem kulminacyjnym ekologicznej części Krakowskiego Festiwalu Górskiego będzie panel pod patronatem Outdoor Magazynu, czasopisma dla miłośników natury i pasjonatów aktywności na świeżym powietrzu. W moderowanej dyskusji udział wezmą przedstawiciele branży outdoorowej, Tatrzańskiego Parku Narodowego, dziennikarze oraz liderzy opinii:

 • Kamila Kielar – podróżniczka i dziennikarka zaangażowana w tematykę zmian klimatycznych,
 • Rafał Fronia – himalaista, naoczny świadek zmian klimatycznych w górach najwyższych,
 • Jan Krzeptowski-Sabała – przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego, odpowiedzialny za edukację ekologiczną,
 • Yannick Meijers – przedstawiciel marki Patagonia w Europie Centralnej i Wschodniej,
 • Wojciech Kłapcia – ekspert technologiczny i projektant marki Pajak,
 • Piotr Czmoch –  właściciel jednego z największych outdoorowych sklepów internetowych 8a.pl i dystrybutor sprzętu specjalistycznego.

Moderacja: Michał Gurgul (Outdoor Magazyn)

Podczas rozmowy postaramy się znaleźć odpowiedzi na trzy podstawowe pytania, które równocześnie stanowić będą główne punkty dyskusji:

 1. Jakie zagrożenia ekologiczne wiążą się z realizowaniem naszych pasji i produkcją sprzętu outdoorowego? Jak je postrzegamy?
 2. Czy jesteśmy w stanie z nimi walczyć? Jeśli tak, to kto i w jaki sposób może to zrobić? Jaką rolę odgrywa tu zrównoważony rozwój firm z branży outdoorowej?
 3. Jak osiągnąć efekt synergii? Czy wspólne działania podróżników, sportowców, mikro- i makro-przedsiębiorców (czyli środowiska outdoorowego) mogą przełożyć się na większą skalę?

Co chcemy osiągnąć?

Pragniemy zwiększyć świadomość ludzi w zakresie zrównoważonego rozwoju i ekologii, pobudzić do prostych działań, a także wywrzeć presję na firmach i sklepach z branży, aby włączyły się w aktywne działania.

Do kogo skierowana będzie komunikacja?

Do społeczności outdoorowej, górskiej, widzów i gości Krakowskiego Festiwalu Górskiego, uczestników branży – grono potencjalnych zainteresowanych to w sumie kilka tysięcy ludzi. Liczymy też na pomoc w nagłośnieniu wydarzenia ze strony mediów.

***

Gdzie: Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala kinowa S3b

Kiedy: piątek 6.12.2019, godz. 12:30-16:50  (panel dyskusyjny rozpocznie  się o 15:35)

Wstęp bezpłatny

Partnerzy: PZU, Polar Sport, Patagonia, Tatrzański Park Narodowy, Cumulus, Klean Kanteen

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0