HomeNowości z rynkuEkologia / Zrównoważony rozwój

Salomon przedstawia Index.01 – but zaprojektowany do demontażu i recyklingu

Salomon, marka outdoorowa, która jest jednym ze światowych liderów w produkcji sprzętu do biegania w terenie oraz sprzętu narciarskiego z dumą przedstawia Index.01, wydajne buty do biegania wykonane z materiałów z recyklingu i przeznaczone do ponownego przetworzenia.

Salomon przedstawia Index.01 (fot. mat. prasowe)

Index. 01 to wynik trzech lat badań w Salomon’s Annecy Design Center we francuskich Alpach. But został skonstruowany w celu zmniejszenia ilości odpadów materiałowych. Index. 01 będzie dostępny w sprzedaży wiosną 2021 roku. 

Kiedy członkowie zespołu zajmującego się produktami obuwniczymi firmy Salomon postanowili stworzyć uniwersalne buty do biegania, które dbają o planetę, ich celem było uczynienie ich nadającymi się do recyklingu, ale bez poświęcania cech stanowiących o ich wydajności. Unikalne materiały i konstrukcja Index.01 sprawiły, że marzenie stało się rzeczywistością.

Salomon przedstawia Index.01 (fot. mat. prasowe)

Używając poliestru z recyklingu w górnej części i termoplastycznego poliuretanu (TPU) w dolnej części, projektanci Salomona zapewniają, że obie części Index.01 nadają się do recyklingu. Pod koniec okresu użytkowania buta, wkładka buta jest wyjmowana, aby można było rozdzielić górną i dolną część i rozpocząć proces recyklingu. Po oddzieleniu dolna jednostka zostanie zmielona na drobne granulki, a następnie połączona z pierwotnym TPU, aby wyprodukować buty narciarskie Salomon i inne produkty. Poliestrową cholewkę można również ponownie wykorzystać w tworzeniu materiału.

Jak powstaje Indeks.01

Pod koniec 2019 roku Salomon zaprezentował koncepcyjny but wykonany w całości z termoplastycznego poliuretanu (TPU). Pomysł polegał na tym, że pod koniec życia cały but można było rozdrobnić na kawałki, a następnie wykorzystać materiał do stworzenia butów do narciarstwa alpejskiego. Ta koncepcja zainspirowała nowy Index.01.

Salomon przedstawia Index.01 (fot. mat. prasowe)

Kluczowym wyzwaniem przy tworzeniu Index.01 było znalezienie materiału na dolną część buta, który nadawałby się zarówno do recyklingu, jak i byłby w stanie zapewnić idealną amortyzację i odbicie potrzebne do biegania w terenie.  Odpowiedzią była nasycona azotem pianka na bazie TPU o nazwie INFINIRIDE, którą można zmielić na drobne kawałki i poddać recyklingowi, gdy żywot buta dobiegnie końca. Do połączenia dolnej i górnej części służy klej na bazie wody w celu zminimalizowania zanieczyszczenia materiału.

Salomon przedstawia Index.01 (fot. mat. prasowe)

But jest tak skonstruowany, że można go łatwo zdemontować po zakończeniu jego użytkowania. Po oddzieleniu materiały górnej i dolnej jednostki są oddzielnie poddawane recyklingowi. Nić używana do zszycia górnej i dolnej części jest również poliestrowa, dzięki czemu może być częścią górnych materiałów pochodzących z recyklingu.

Recykling Indeksu.01

Aby rozpocząć proces recyklingu, biegacze posiadający Index.01 mogą po prostu odwiedzić stronę salomon.com i wydrukować etykietę wysyłkową, aby bezpłatnie wysłać buty do najbliższego punktu zbiórki. Stamtąd buty rozpoczną swoją podróż w kierunku “drugiego życia”.

Salomon przedstawia Index.01 (fot. mat. prasowe)

Aby zminimalizować wpływ transportu na środowisko, buty będą odbierane w punktach zbiórki w każdym regionie Europy, Ameryki Północnej i Azji / Pacyfiku. Tam produkt zostanie umyty i zdemontowany przed wysłaniem każdego materiału do lokalnego recyklingu. Materiały dolnej części, które są poddawane recyklingowi w Europie, zostaną wykorzystane do stworzenia nowych butów narciarskich Salomon począwszy od sezonu zimowego 2022. Poliestrowa cholewka zostanie również zeszlifowana, a następnie przekształcona w przędzę i wykorzystana do produkcji tkaniny. Obecnie określani są partnerzy zajmujący się recyklingiem i konkretnym wykorzystaniem materiałów w “drugim życiu” w każdym z wymienionych regionów.

Ponadto wewnątrz butów Index.01 nie będzie używany papier do wypychania ani dodatkowe zawieszki, aby zmniejszyć marnotrawstwo materiału. Na sezon wiosna 2021 wszystkie buty Salomon będą miały opakowania z certyfikatem FSC. Wpływ na środowisko wszystkich opakowań obuwia Salomon został drastycznie ograniczony w 2017 r., kiedy wyeliminowano klej i tusz na bazie wody oraz zmniejszono ilość tektury.

Łącząc wydajność, styl i cechy sportowe, Index.01 wyróżnia się prostym, ale innowacyjnym wyglądem, Waży zaledwie 285 gramów i jest przeznaczony do codziennego treningu.

Artykuł sponsorowany

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0