HomeNowości z rynku

Poliester w Patagonii

85% poliestru, wykorzystywanego przez Patagonię, pochodzi z recyklingu. Zastosowanie ponownie odzyskanego – zamiast świeżo wytworzonego – poliestru, pozwoliło na zmniejszenie rocznej emisji dwutlenku węgla o ponad 5600 ton.

Poliester nie jest wytwarzany z jednego materiału. W gruncie rzeczy jest to polimer produkowany z węglowodorów, które mogą być zaaranżowane na różne sposoby, w zależności od planowanego przeznaczenia. Poliester może być wytwarzany z cukru lub ropy. Może być recyklingowany pod warunkiem, że utylizowane surowce wtórne są homogeniczne i wolne od zanieczyszczeń, takich jak resztki jedzenia lub zabrudzenia. Może być wykorzystywany do wytwarzania materiałów ocieplających w ubraniach lub budynkach. W połączeniu z naturalnymi włóknami może tworzyć materiały, które są jeszcze bardziej wytrzymałe, odporne na wodę i ścieranie. Wszystko – poczynając od kurtek, przez kajaki, aż po fortepiany – jest wykonywane z poliestru.

85% poliestru, wykorzystywanego przez Patagonię, pochodzi z recyklingu (fot. Tim Davis / Patagonia)

Wykorzystujemy recyklingowany poliester w 80% naszych produktów, a zaczęliśmy eksperymentować z tym procesem już w roku 1993, gdy stworzyliśmy pierwszy w branży outdoorowej materiał polarowy, wytworzony z recyklingowanych butelek plastikowych. Później wymieniliśmy wszystkie materiały warstwy zewnętrznej w naszej odzieży typu shell na materiały pochodzące z recyklingu. Obecnie również nasze kolekcje Capilene® oraz odzieży z syntetycznym puchem są wykonywane w pewnym procencie z materiałów recyklingowanych. Wykorzystujemy tego typu materiały bardzo często i wciąż poszukujemy sposobów na podniesienie ich parametrów. Jednym z obszarów, w których dokonaliśmy największej ilości prac rozwojowych i badawczych, jest ocieplenie poliestrowe.

Po raz pierwszy wypełnienia ocieplające z poliestru pojawiły się we wczesnych latach 80., gdy laboratorium badawcze amerykańskiej armii poszukiwało materiału pozbawionego wad naturalnego puchu, który był powszechnie stosowany w tamtych czasach w śpiworach oraz odzieży zewnętrznej. Choć do dziś naturalny puch wciąż pozostaje najbardziej pakownym, wygodnym i sprężystym wypełnieniem, jednak przestaje skutecznie grzać po zamoczeniu lub długotrwałemu wystawieniu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Materiał, który został ostatecznie opracowany przez amerykańską armię, to nieprzędzony poliester, nazywany PrimaLoft® ONE – został on udostępniony do powszechnego użytku publicznego w 1990 r.

Od tamtej pory wszyscy, włączając w to naszą firmę, pracują na nad takim zoptymalizowaniem właściwości poliestrów, by jak najlepiej spełniały rolę syntetycznego wypełnienia ocieplającego. W przeciwieństwie do puchu i wełny, poliester może być zmieniany na poziomie chemicznym, tak by uzyskać różne struktury, w zależności od tego jakie ocieplenie staramy się wyprodukować. Na przykład: jeśli użytkownik dużo porusza się w niskich temperaturach, a tym samym będzie się pocił, potrzebna będzie kurtka, która jest lekka, oddychająca i elastyczna – wykonana np. z Thermal Airshed (skorupa w 87% z recyklingowanego poliestru, wypełnienie w 100% recyklingowane). Natomiast jeśli użytkownik będzie przebywał na zimnie przez wiele dni w zmiennych warunkach pogodowych, to optymalną byłaby jedna z naszych kurtek z ociepleniem DAS® (skorupa w 100% nylon, wypełnienie poliestrowe w 75% recyklingowane), która jest obecnie lżejsze i bardziej pakowne, a równocześnie stanowi najcieplejszy puch syntetyczny wytwarzany przez nas.

Obecnie syntetyczne wypełnienia ocieplające są dość wszechstronne, jednak żadne z nich nie może się wciąż równać z przytulnym komfortem naturalnego puchu. Ocieplina, która jest najbardziej zbliżona do ideału, to PlumaFill. Podczas opracowywania tego wypełnienia nawiązaliśmy współpracę z jednym z naszych dostawców – naszą ambicją było stworzenie włókien poliestrowych, które naśladowałyby strukturę puchu, a równocześnie zachowały zaletę syntetyków, polegającą na ogrzewaniu po zawilgoceniu. Ten nowy puch syntetyczny już zdołał zmylić kliku naszych testerów, jednak my dalej pracujemy nad idealnym substytutem puchu naturalnego.

Meaghen Brown / Patagonia

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0