23,7 proc. – o tyle wzrosła sprzedaż w lutym, ostatnim miesiącu, dla którego bazę porównawczą stanowił miesiąc niepandemiczny. Gdy sprzedaż branży w marcu 2021 r. porównaliśmy do pierwszego miesiąca pandemii w Polsce, wynik okazał się spodziewanie wysoki i niewiele mówiący (poza tym, że pokazuje zapaść w marcu zeszłego roku). Dlatego tym razem w naszym barometrze znajdziecie nowy rodzaj wykresu.
***
Żółta linia przedstawia wyniki porównania łącznej sprzedaży sklepów naszej branży w kolejnych miesiącach, w stosunku do analogicznych miesięcy rok wcześniej. Do tej pory mechanizm sprawdzał się, ponieważ za punkt odniesienia mogliśmy przyjmować miesiące przedpandemiczne, w których sprzedaż odbywała się zgodnie z naturalnym rytmem. Jak widać, takie samo porównanie dla marca (98,2 proc.) nie mówi zbyt wiele.
W poszukiwaniu lepszego punktu odniesienia cofamy się do 2019 r., w którym sprzedaż przebiegała normalnie, zgodnie z rytmem sezonów. Porównując aktualną sprzedaż do tej sprzed dwóch lat, powinniśmy pamiętać, że wyniki będą nieco zawyżone – minęły dwa lata, które w normalnych warunkach oznaczałyby rozwój, pogłębienie i poszerzenie rynku. Mamy jednak nadzieję, że połączenie tych danych daje nieco lepszy obraz aktualnej sytuacji.
Sprzedaż w marcu 2021 r. wzrosła o 7,5 proc. w stosunku do marca 2019 r., co obrazuje linia zielona.
14 marca 2020 r. w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Większość sklepów (jeśli nie wszyskie) wstrzymało swoją działalność zupełnie. Na pół miesiąca sprzedaż stanęła, co odzwierciedla wynik z tamtego okresu: -45,8 proc. Pisaliśmy wtedy, że to najniższy wynik w historii naszego Barometru. Kolejny miesiąc miał pokazać, że może być jeszcze gorzej.
W kwietniu nadal wiele sklepów nie funkcjonowało normalnie, a klienci przestraszeni wybuchem pandemii, skupili się na innego rodzaju zakupach. Wynik -67,5 proc. również nie będzie stanowił miarodajnej bazy dla Barometru w przyszłym miesiącu.
Biorąc pod uwagę poprawę sytuacji sprzedażowej w ostatnich trzech miesiącach oraz dobry, ale stosunkowo niski wynik porównania 2021-2019, można odnieść wrażenie, że dynamika sprzedaży (pomimo dwóch dodatnich wyników) nieco zwolniła. Z jednej strony to zrozumiałe: w marcu sytuacja pandemiczna po raz kolejny uległa pogorszeniu, a potrzeby związane ze sprzętem, odzieżą i obuwiem zimowym zostały nasycone. Z drugiej strony, zimowa pogoda w górach i dobra (choć w kratkę) na nizinach powinny były zachęcać do aktywności. Przed nami kolejna niewiadoma – wiosna.
Red.
***
Sklepy biorące udział w badaniu:
- 8a.pl (Gliwice)
- Alpin Sklep (Warszawa)
- AlpinSport (5 sklepów, Zakopane)
- E-Pamir.pl (Kraków)
- Mammut (Kraków)
- Salewa (Warszawa, Outlet, Rzeszów)
- sieć Skalnik (3 sklepy, Wrocław)
- sieć The North Face (10 sklepów)
- TrekkerSport (Poznań)
- Woda Góry Las (Poznań)
- Weld – Sklep Górski (Dąbrowa Górnicza)
KOMENTARZE