HomeEkologia / Zrównoważony rozwój

Tree-Kånken łączy kultowy design z nową drewnopochodną tkaniną Fjällräven

Plecak Tree-Kånken jest hołdem dla oryginalnego modelu Kånken z 1978 roku. Przez lata Kånken był tylko nieznacznie modyfikowany, a jego podstawowa prostota i funkcjonalność pozostawały niezmienione. To dlatego stał się marką znaną i cenioną na całym świecie. Tree-Kånken nie wygląda dokładnie tak, jak dzisiejsze plecaki Kånken. Po pierwsze, jego projekt nawiązuje do oryginalnego modelu Kånken, który miał rączki przyszyte wzdłuż przedniej części i nie miał widocznej na froncie kieszeni. Ponadto, Tree-Kånken jest wykonany z tkaniny będącej potencjalną alternatywą dla materiałów pochodzenia kopalnego: Pine Weave.

Pine Weave: tkanina z surowców niekopalnych

Tree-Kånken to owoc ciągłych poszukiwań Fjällräven bardziej zrównoważonych sposobów tworzenia trwałych, funkcjonalnych i ponadczasowych produktów. Materiał główny i podszewka plecaka są wykonane z autorskiego materiału Pine Weave. Jest to tkanina drewnopochodna, opracowana przez Fjällräven i zoptymalizowana pod kątem wytrzymałości i funkcjonalności.

Johanna Mollberg z działu ds. opracowania i tworzenia produktów, potwierdza, że znalezienie sposobu na wykorzystanie materiałów, które nie eksploatują ograniczonych zasobów kopalnych, jest bardzo ważne:

Pine Weave jest dla nas sposobem, aby pozostać na szczycie i móc odkrywać nowe, lepsze metody wytwarzania oraz pozyskiwania materiałów. Jest to podróż, podczas której zawsze staramy się ograniczyć nasz wpływ na środowisko naturalne.Tkanina Pine Weave jest owocem tej podróży, w której trakcie wiele się nauczyliśmy, między innymi tego, jak ważna jest pokora wobec wyzwań, przed którymi stajemy. Zawsze szukamy lepszych rozwiązań, ale musimy unikać sytuacji, kiedy poprawa w jednym obszarze stwarza wyzwania w innych, np. materiały biologiczne kontra bioróżnorodność.

Od masy celulozowej do włókien, od przędzy do tkaniny

Firma Fjällräven wprowadziła wiele udoskonaleń i modyfikacji w procesie produkcji, aby zapewnić stabilność, wytrzymałość i wodoodporność tkaniny Pine Weave. Mollberg wyjaśnia:

Krótko mówiąc, zrębki drzewne są rozgotowywane na masę celulozową. Następnie masa ta jest poddawana procesowi lyocell, który jest rodzajem techniki przędzenia przy użyciu rozpuszczalnika. Rozpuszczona masa celulozowa jest przepychana przez przędzarki. Na koniec jest myta, suszona i przędzona. Przędza jest następnie gładko tkana i pokrywana mieszanką pu i wosku, aby zapewnić dłuższą żywotność materiału oraz uczynić go bardziej wytrzymałym niż istniejące na rynku tkaniny lyocel.

fot. Fjällräven

Pozyskiwanie surowca do produkcji tkaniny Pine Weave

Surowiec drzewny pozyskiwany przez Fjällräven pochodzi z uprawianych i certyfikowanych lasów w pobliżu rodzinnego miasta firmy – Örnsköldsvik w północnej Szwecji. Nigdy z drzew rosnących w lasach prastarych lub zagrożonych.

Istniejący obecnie proces przemysłowy, w ramach którego drewno jest przetwarzane na celulozę, nie jest w stanie oddzielić certyfikowanego, identyfikowalnego drewna od innych źródeł.Tak więc masa celulozowa wykorzystywana do produkcji tkaniny Pine Weave jest mieszana z resztą drewna wykorzystywanego w procesie produkcji masy celulozowej. Metoda ta jest określana mianem „bilansu masowego”. I chociaż nie jest możliwa identyfikowalność źródła surowca od plecaka do poziomu drzewa w zamkniętym systemie, to nadal potwierdza nasze wysiłki na rzecz wykorzystywania bardziej identyfikowalnego, certyfikowanego drewna w procesach przemysłowych.

Nieustannie poszukujemy sposobów na wykorzystywanie w naszych produktach jeszcze większej ilości materiałów pochodzenia biologicznego, ale też stale musimy się dosko- nalić i znajdować jeszcze lepsze sposoby ich pozyskiwania.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0