HomeNowości z rynku

Columbia testuje technologię OMNI-HEAT Infinity … na Księżycu

W nadchodzących miesiącach Intuitive Machines rozpocznie swoją pierwszą misję księżycową, przewożąc komercyjne ładunki oraz ładunki w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services w celu przygotowania przyszłych lądowań załogowych. Misja, która rozpocznie się w 2023 roku, ma na celu pobranie próbek i analizę lodu spod powierzchni Księżyca. W ramach współpracy z partnerem naukowym Intuitive Machines, Columbia Sportswear dostarcza swoją technologię termo-refleksyjną Omni-Heat Infinity, która pomoże osłonić lądownik księżycowy Nova-C przed niskimi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej.

Columbia testuje technologię OMNI-HEAT Infinity … na Księżycu (fot. mat. Columbia)

Przed nami mroźna zima, ale nawet najniższe temperatury, których doświadczamy, nie mogą równać się z warunkami panującymi na Księżycu, gdzie temperatura w nocy spada do -150° Celsjusza. W latach 60. ubiegłego wieku stanowiło to problem dla naukowców NASA pracujących nad historyczną misją Apollo 11. Musieli oni chronić moduł lądownika przed intensywnym zimnem, z którym miał się zetknąć na powierzchni Księżyca, więc opracowali wysoce odblaskowy materiał izolacyjny. W ten sposób powstał koc kosmiczny.

Columbia testuje technologię OMNI-HEAT Infinity … na Księżycu (fot. mat. Columbia)

Ogromny skok w dziedzinie odzieży wierzchniej

Prawie pięć dekad później projektanci Columbia Sportswear zmagali się z problemem, którego branża outdoorowa nie była w stanie rozwiązać: jak sprawić, by warstwy były cieplejsze i równocześnie zapewniały najwyższą oddychalność? Podejście „co by było, gdyby” doprowadziło firmę Columbia do zaadaptowania technologii koca kosmicznego NASA w celu stworzenia Omni-Heat™ Reflective, lekkiej metalicznej podszewki, która odbija ciepło ciała, a jednocześnie pozwala tkaninie oddychać.

OHI Platinum Peak Lifestyle

W sezonie FW2021 Columbia wprowadziła kolejną – i jak dotąd najbardziej zaawansowaną – wersję swojej flagowej, zimowej technologii. W porównaniu do pierwszej wersji technologii – opartej na „matrycy” z aluminiowych kropek – Omni-Heat™ Infinity opiera się na „matrycy” ze złotych, większych kropek, aby zapewnić o 40% większą izolację termiczną i natychmiastowe poczucie ciepła, przy zachowaniu równie wysokiego poziomu przepuszczalności powietrza i wilgoci.

Omni-Heat Infinity

Test terenowy

W ten sposób historia zatoczyła koło. Pięćdziesiąt lat po ostatnim lądowaniu człowieka na Księżycu, firma Intuitive Machines (IM) planuje misję powrotną. Kiedy ich lądownik Nova-C zostanie wystrzelony na rakiecie SpaceX Falcon 9, jego część będzie izolowana materiałem Omni-Heat Infinity firmy Columbia, który podczas przedstartowych symulacji termicznych okazał się pomocny w ochronie lądownika IM przed ekstremalnymi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej.

Dzięki tej misji Columbia Sportswear ma szansę zastosować i przetestować swoje produkty w warunkach tak niegościnnych, że nie można ich nawet porównać z najbardziej wymagającymi miejscami na Ziemi. Odkrycia z tej misji pomogą amerykańskiej marce udoskonalać swoje produkty i opracowywać nowe, dzięki którym outdoor będzie dostępny dla każdego.

 ***

O marce Columbia

Columbia, flagowa marka należąca do Columbia Sportswear Company z siedzibą w Portland w stanie Oregon, od 1938 roku tworzy innowacyjną odzież, obuwie, akcesoria i sprzęt dla outdoorowych entuzjastów. Columbia stała się liderem rynku dzięki przekształceniu zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu w technologie i trwałe produkty, które zapewniają klientom komfort przez cały rok, w każdych warunkach atmosferycznych. Więcej informacji można znaleźć na www.columbia.com.

Artykuł sponsorowany

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0