HomeNowości z rynku

Jak zorganizować bezpieczną wyprawę w góry? [sponsorowany]

Właśnie chcesz wybrać się na swoją pierwszą wyprawę w góry? Niezależnie od tego, które polskie góry wybierzesz musisz odpowiednio się do tego przygotować. Nie tylko dowiedzieć się, w jaki sposób i jak najlepiej poruszać się po górach, przeczytać trochę blogów dotyczących wędrówki górskiej, ale także wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który będzie ci niezbędny. Musisz mieć odpowiednie buty, ubranie oraz inne wyposażenie takie jak śpiwór, plecak, karimata, termos, menażka. Musisz także zadbać o swoją kondycję fizyczną. Jednak, jeśli chodzi o wyposażenie, będzie to najprostszy element wyprawy, ponieważ wystarczy go po prostu kupić. Jedyne co musisz zrobić to sprawdzić, który sprzęt będzie dla ciebie najbardziej przydatny i który najlepiej kupić. Czy lepiej jest kupić nieco tańszy sprzęt czy zapłacić za niego więcej?

Zanim zrobimy zakupy poczytajmy trochę o tym, jak chodzi się po górach i na co zwrócić uwagę (fot. materiały partnera)

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • co warto zrobić przed wyprawą w góry
  • dlaczego warto kupować sprzęt w sklepach wyspecjalizowanych
  • sklep górski, sklep turystyczny, sklep outdoorowy – co może nam zaoferować specjalistyczny sklep podróżnika i turysty

Jeśli chodzi o chodzenie po górach, przygotowując się do wyprawy górskiej poznaj przede wszystkim swoją trasę, sprawdź na mapie co może cię zaskoczyć, poczytaj nieco więcej o warunkach panujących w górach, aby wiedzieć, kiedy możesz bezpiecznie udać się na swoją pierwszą wyprawę.  Nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka, jeśli nie musisz. Z drugiej strony zadbaj także o odpowiednie wyposażenie. Najlepiej by było to ubranie nie z „sieciówki”, tylko z wyspecjalizowanego sklepu górskiego. Takie miejsca to najlepszy możliwy wybór, nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami. To tam pasjonaci wyjaśnią ci, jakie najlepsze sprzęty wybrać w rozsądnej cenie i co zrobić, aby ten sprzęt był dla ciebie realną pomocą i wsparciem.

Sklep górski, sklep turystyczny – co może nam zaoferować?

W sklepie górskim kupimy wszystko to czego potrzebujemy do wyprawy górskiej. Są to między innymi kurtki, odpowiednie spodnie, bluzy, odzież termiczną, plecaki, buty trekkingowe, a także wyposażenie takie jak termosy, menażki i inne niezbędne akcesoria turystyczne. Robiąc zakupy w sklepie górskim warto na samym początku zastanowić się czego tak naprawdę nam potrzeba. Zanim zrobimy zakupy poczytajmy trochę o tym, jak chodzi się po górach i na co zwrócić uwagę. Oczywiście warto też na swoją pierwszą wyprawą wybrać nie najdłuższą i najtrudniejszą trasę, a taką trochę łatwiejszą i w bardziej popularną wśród turystów. Dzięki temu, jeśli cokolwiek nam się stanie, to zawsze jest większa szansa, że ktoś nam pomoże. Góry najlepiej oswajać powoli, nawet ze specjalistycznym sprzętem. Wtedy też możemy wypróbować nasze buty oraz ubrania. Nawet jeśli zaopatrzymy się w najlepsze ubranie, które będzie chroniło przed chłodem, starajmy nie wybierać się na wyprawę górską w najgorszą pogodę. To najgorszy możliwy wybór, jeśli jesteśmy osobami początkującymi.

Na początku udawajmy się w góry tylko w ładną pogodę i pamiętajmy też o tym, że pogoda w górach zmienia się błyskawicznie. Dlatego dobrze jest poinformować w schronisku czy hotelu, z którego wyruszamy, dokąd idziemy i kiedy zamierzamy wrócić. Dzięki temu obsługa będzie czujna i w razie braku sygnału z naszej strony bądź naszej dłuższej nieobecności w odpowiednim czasie zaalarmują o niej służby ratunkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o wyprawach w górach i kiedy wyposażyć się w najlepszy sprzęt turystyczny?

Tak jak wspominaliśmy, przygodę z górami należy zaczynać powoli. Oczywiście na samym początku dobrze jest wyposażyć się w dobre buty, w górach odpowiednie obuwie to podstawa. Warto też kupić odpowiednią kurtkę i spodnie, ze względu na szybko zmieniającą się pogodę. Jednak pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to dużo poczytać na temat wypraw górskich, popytać znajomych, rozeznać się i na początek wybierać łatwiejsze trasy. Warto również na samym początku wybrać się w góry z kimś bardziej doświadczonym.

Kiedy już sprawdzi nam się pierwszy, podstawowy sprzęt na naszej pierwszej wyprawie możemy pomyśleć o tym czy znów nie odwiedzić takiego miejsca jak sklep górski i nie dokupić potrzebnych rzeczy. Po naszej pierwszej wyprawie będziemy już wiedzieli co nam się sprawdziło, a co nie i czego jeszcze możemy potrzebować w przyszłości. Być może w kolejnych wyprawach przydadzą nam się bardziej profesjonalne namioty turystyczne, buty wspinaczkowe, sprzęt wspinaczkowy lub spodnie trekkingowe i kije trekkingowe. Wszystko to zależy od naszych doświadczeń i planów na przyszłe wyprawy.

Zakupy sprzętu niezbędnego do wypraw w góry dokonamy bez problemów zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepie internetowym. W dzisiejszych czasach prawie każdy sklep wspinaczkowy posiada sklep online, gdzie sprzedaje niezbędne akcesoria turystyczne.

Materiały partnera

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0