HomeRynek outdoor

Zwycięzcy ispo Outdoor Award 2008

Jak co roku, także na targach ispo winter 2008 przyznano nagrody Outdoor Award. Celem tego wyróżnienia jest wskazanie najbardziej innowacyjnych produktów na rynku outdoorowym.

Jury w składzie Peter Fresia (Sporthaus Schuster), Frank Wacker (Outdoor Magazine), Andi Kern (DSV Aktiv), Peter Plattner (Berg & Steigen Magazine), Christoph Ebert (TU Munich), Thomas Bucher (Bergsteiger/CLIMB! Magazine), Markus Hefter and Petra Griesel (outdoor_ispo) i pod przewodnictwem Christofa Schellhammera i Wolfganga Pohla miało cięzkie zadanie wybrania zaledwie kilku produktów z dużej liczby pretendentów.

Kategoria Inne – Power’n play: CU

Pryzmatyczne okulary CU, to ciekawostka dla wspinaczy. Dzięki nim asekurant może, bez konieczności uciążliwego podnoszenia głowy, komfortowo ubezpieczać pierwszego na linie. Jury doceniło okulary za potencjalne podniesienie poziomu bezpieczeństwa przy wspinaniu. Po pierwsze asekurant może stać bliżej ściany (mniejsza siła pozioma przy odpadnięciu), po drugie asekurant jest mniej zmęczony podnoszeniem głowy i przez dłuższy czas obserwuje prowadzącego.

Okulary Power'n play CUOkulary Power’n play CU

Hardware – Leki: Twister

Twister to nowy system obrotowych talerzyków w kijkach wprowadzony przez firmę Leki. Zapewnia doskonałe dostosowanie kijków do różnych warunków śniegowych i nachylenia terenu. System sprawdza się nawet na stoku o nachyleniu do 45 stopni, kiedy to kijki ze zwykłymi talerzykami zaczynają się ślizgać. Do zmiany rozmiaru talerzyków nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi.

Leki Twister BasketLeki Twister Basket

Materiały – Rossignol: Harness Pants

Rossignol zaproponował rozwiązanie dla freerajdowców – spodnie narciarskie z wbudowaną uprzężą. Dzięki niemu w trudnym terenie narciarz może błyskawicznie zaasekurować się bez konieczności zakładania uprzęży. Zintegrowana uprząż jest bardzo lekka (94 g przy rozmiarze M) i spełnia zarówno europejskie, jak i amerykańskie standardy. Same spodnie są oczywiście wykonane ze strechowych, wododpornych i oddychających materiałów.

Rossignol Harness PantsRossignol Harness Pants

Rossignol Harness PantsRossignol Harness Pants

Buty – Hanwag: Ivalo GTX

W swojej nowej podeszwie – Ivalo GTX, Hanwag zastosował nowatorską technologię – „Ice Grip Sole”, która zapewnia doskonałą przyczepność, nawet na lodzie! Efekt ten osiągnięto przez zatopieniu w gumie malutkich kawałków szkła. Nowy materiał jest tak samo odporny na ścieranie, jak tradycyjna guma, a szkło jest wtopione na całej głębokości podeszwy, zatem but zachowuje swe właściwości mimo ścierania podeszwy. Cholewka Ivalo GTX jest ciepła i wododporna – zastosowano materiał GORE-TEX Partelana.

Hanwag Ivalo GTXHanwag Ivalo GTX

Elektronika – Petzl: Ultra Belt

Ultra Belt to mocna czołówka typu High – Power. Jest rezultatem wieloletnich badań projektantów firmy Petzl, którzy zajmują się testowaniem nowych technologii i możliwości wykorzystania ich w praktyce. Zastosowanie najnowszej technologii LED, dopracowane detale techniczne, funkcjonalność, ergonomiczny kształt i ilość światła (350 lumenów, przy ciężarze 230 g) sprawiają, że Ultra Belt idealnie nadaje się do uprawiania zaawansowanego outdooru, gdzie niezbędne jest mocne i pewne oświetlenie.

Petzl ULTRA BELTPetzl ULTRA BELT

Backcountry – Snowpulse: The Life Bag

The Life Bag to plecak z nowym systemem poduszek lawinowych, uwalnianych za pomocą w mechanicznej rączki, umiejscowionej w łatwodostępnym i wygodnym miejscu. W przypadku zagrożenia 150-litrowa poduszka napełnia się w przeciągu 3 sekund. Odpowiednia konstrukcja systemu ma za zadanie utrzymać poszkodowanego powyżej powierzchni śniegu, działając podobnie jak kamizelka ratunkowa. The Life Bag to najlżejszy i zajmujący najmniej miejsca po spakowaniu system na rynku (waga 1.4 kg, 3 litry objętości). Dzięki tym właściwościom w plecaku pozostaje jeszcze wystarczająca ilość miejsca na freeridowy ekwipunek. Po wykorzystaniu ładunek może zostać bez kłopotu uzupełniony w punktach sprzedaży, pozwala to na wypróbowanie działania systemu w warunkach treningowych. Jury doceniło innowacyjność oraz błyskotliwą konstrukcję, dzięki której uzyskano wzrost bezpieczeństwa bez uszczerbku w komforcie użytkowania.

Snowpulse Life BagSnowpulse Life Bag

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0