Home

Red Bull Jungfrau-Stafette 2008 – Powrót legendarnej sztafety

Po zeszłorocznym sukcesie wyścigu Red Bull Jungfrau-Stafette ponad 500 sportowców przygotowuje się do startu w kolejnej edycji legendarnej sztafety. Już 4 października na dystansie 533 kilometrów zmierzą się m.in.  rowerzyści, narciarze, piloci i kajakarze. Red Bull Jungfrau-Stafette nawiązuje do historii szwajcarskich zawodów odbywających się w latach 1931-1939.

Red Bull Jungfrau-Stafette1Fot. Sebastian Derungs

Legendarny wyścig z lat 30. ubiegłego wieku nie był organizowany przez 68 lat. Idea sztafety odżyła w 2007 roku, jako Red Bull Jungfrau-Stafette. Wówczas 600 sportowców rywalizowało między innymi w narciarstwie, kolarstwie i lotnictwie, na trasie Zurych – szczyt Jungfraujoch – Valais – Zurych. Jedną z zasad zawodów organizowanych po ponad półwiecznej przerwie jest korzystanie ze sprzętu, jaki był dostępny w okresie przedwojennym. Dzięki temu Red Bull Jungfrau-Stafette jest wyścigiem odbywającym się w XXI wieku, jednak przy zachowaniu klimatu rywalizacji lat 30. To z pewnością najbardziej niezwykła sztafeta, zarówno dla zawodników, jak i widzów.

Red Bull Jungfrau-Stafette odbędzie się 4 października i będzie 7 edycją sztafety. Poprzednie odcinki w 1931, 1933, 1935, 1937, 1939 i 2007 roku wielokrotnie gromadziły reprezentantów różnorodnych dyscyplin sportowych. Tegoroczny wyścig 34 drużyn rozpocznie się w pobliżu największego wodospadu w Europie – Rhinefall. Meta sztafety została zlokalizowana na wojskowym lotnisku w Dübendorfie. W tym roku pojawi się także dodatkowa dyscyplina: spływ kajakowy na odcinku Stalden – Visp. Pozostałe dyscypliny Red Bull Jungfrau-Stafette to: bieg cross-country, kolarstwo, zjazd na rowerze górskim, przelot zabytkowym samolotem, narciarstwo, przejazd zabytkowym samochodem i motocyklem, bieg górski oraz paralotniarstwo.

Red Bull Jungfrau-Stafette2Fot. Sebastian Derungs

Od początku istnienia zawodów, znakiem rozpoznawczym rywalizacji był srebrny orzeł. Red Bull Jungfrau-Stafette nawiązuje do tego symbolu szczególnie w momencie, gdy piloci w przedwojennych samolotach przelatują nad górą Jungfraujoch, dając sygnał do startu dla narciarzy czekających na szczycie. Srebrny orzeł towarzyszy również zakończeniu sztafety na lotnisku w Dübendorfie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.redbulljungfraustafette.com

Aleksandra Zarychta

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0