HomePrasa outdoorowa

RowerTour, sierpień, 2009

W sierpniowym numerze magazynu RowerTour między innymi podróż andyjska i próba wytyczenia na rowerach najdłuższego oraz najwyżej położonego szlaku świata.

RavenTour, sierpień 2009RowerTour, sierpień 2009

W numerze:

Andy
Bracia Paweł i Marek Dusza, znani jako Duszak Team, postanowili wytyczyć na rowerach najdłuższy oraz najwyżej położony rowerowy szlak świata. Ich wyprawa przez Andy trwała siedemdziesiąt dni. Braciom udało się wejść na Aconcaguę (6962 metry n.p.m.) – najwyższą górę Ameryki Południowej i drugi szczyt z „Korony Ziemi", zdobyć najwyższy rowerowy podjazd świata – Aucanquilicha (6176 m), poznać najsuchszą pustynię – Atakamę, zdobyć na rowerach Salar de Uyuni – największe solnisko na naszej planecie.

Prowansja w 10 dni
Bajeczne krajobrazy przeplatane górami, wąwozami, polami pachnącej lawendy, alejami platanów. Do tego towarzyszący dźwięki cykad, wygodne, asfaltowe drogi prowadzące z miasteczka do miasteczka, a w każdym – restauracja serwująca miejscowe specjały.

Ze Świnoujścia na Hel
Tylko ich dwóch. Tata i syn. Rowery i prawie 500 kilometrów wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Mijani sakwiarze podziwiali: Taki mały, 9 lat, a jedzie tak daleko. Marek i Mateusz Miłoszewscy wybrali się na rowerowe wakacje. W Mateuszu obudził się prawdziwy maratończyk MTB – w trudnym terenie wyraźnie przyspieszał. A tata – na rowerze z przyczepką – odwrotnie. Szło mu znacznie gorzej.

Marek Galiński
Najbardziej utytułowany polski kolarz górski, nosi pseudonim „Diabeł", który jednak mocno kontrastuje z sympatyczną postacią sześciokrotnego mistrza Polski cross country i dwukrotnego w maratonach MTB. Przygodę z kolarstwem rozpoczynał jako nastolatek. Od 2008 roku reprezentuje zawodowy team kolarstwa górskiego – JBG-2 Pro MTB Team. Od lat jest reprezentantem Polski, cztery razy uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin).

Rowerowym szlakiem Karola Wojtyły
Gdy pragniecie nowych treści/ Jeśli was ciekawość bierze/Posłuchajcie opowieści/ O Wujaszku na rowerze… To początek „Piosenki o wyprawach rowerowych", jaka narodziła się z początkiem lat pięćdziesiątych wśród krakowskich studentów, związanych z księdzem Karolem Wojtyłą, nazywanym przez nich Wujkiem. Sam ksiądz, na dwóch kołach dopiero uczył się jeździć. Dzięki wspomnieniom ówczesnej młodzieży, po śladach przyszłego papieża Jana Pawła II, na południu Polski wytyczono rowerowy szlak papieski, liczący dziś 250 kilometrów.

  • Na szlaku

Rowerowa baza podjazdów – Przełęcz Salmopolska
Tym razem zapraszamy w Beskid Śląski. Kolejny wybrany przez nas podjazd, z profilem, parametrami technicznymi, mapką i opisem. Na łamach – Przełęcz Salmopolską z Bielska Białej przez Szczyrk: długość – 27 km, różnica wzniesień – 634 metry, średnie nachylenie – 2,34 procent.

Wielkopolska – Szwajcaria Żerkowska
To jedno z najładniejszych miejsc w Wielkopolsce. Nie tak płaskie, jak reszta regionu, z najwyższym szczytem Łysą Górą (161 metrów n.p.m.), pięknymi panoramami oraz turystyczno-literacką atrakcją – Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Nowa Huta, czyli rowerem od fabryki do fabryki
Wiejska sielanka i spokój, który miesza się z obskurną, fabryczną zabudową. Do tego dworki, dzikie ostępy nad Wisłą, a przy dobrej pogodzie – widok na Tatry. Dużo atrakcji jak na trasę, która nie przekracza granic administracyjnych Krakowa.

Góry Świętokrzyskie idealne na lato
Większości Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Łysicą i Świętym Krzyżem, natomiast reszta wydaje się monotonna i nieciekawa. Wystarczy jednak zagłębić się w ten region, a zaskoczy nas i urzeknie rzeźbą terenu, barwami i skrywanymi tajemnicami. Nie zabraknie także podjazdów kradnących oddech i zjazdów wyciskających łzy.

  • Poradniki

Sztyce – przegląd i konserwacja
Jaka sztyca najlepsza – klasyczna, ze zintegrowanym jarzmem, a może amortyzowana? Co jej szkodzi, jak o nią dbać, aby służyła nam przez długie lata.

Mierzymy ciśnienie w oponach
Poziom ciśnienia w oponach wpływa na efektywność jazdy. Dlaczego warto kontrolować jego wartość, kiedy warto dopompować, a kiedy spuścić powietrze.

Odzież rowerowa – wygoda czy szpan? Część 2
Co rozumiemy pod pojęciem „profesjonalna odzież rowerowa"? Tym razem przyglądamy się materiałom oraz próbujemy rozszyfrować, jakie informacje na ich temat zawierają metki doszyte do koszulki lub spodenek.

Z namiotem na rower
Dach nad głową to podstawa zdrowego wypoczynku, po trudach pedałowania. Namiot dla bikera musi chronić przed deszczem, wiatrem, a przy tym być niewielkim zawiniątkiem wygodnym w transporcie rowerowym i łatwym do postawienia.

Rower w mieście – dla kogo system Bike&Ride
W miastach Europy Zachodniej to nic nowego, w Polsce – początki budowy parkingów przy pętlach tramwajowych i autobusowych oraz w centrach. Jak w polskich miastach funkcjonuje system z roweru na tramwaj lub autobus i odwrotnie.

  • styl życia

Pan na rowerze (nie licząc psa)
Dr Tomasz Pluciński, wykładowca w Katedrze Chemii Analitycznej Uniwersytetu Gdańskiego, wynalazca i rowerowy turysta. Podróżujący zawsze z psem na bagażniku. Kiedy nie pracuje i pedałuje, główkuje nad ulepszaniem, a raczej miniaturyzowaniem rowerowego ekwipunku. Jest jeszcze pies. Zamiast biec obok roweru, jedzie na wygodnej platformie, oczywiście skonstruowanej przez pana Tomasza. Jego ulubione motto pochodzi z książki "Trzech Panów w łódce (nie licząc psa)": "Nie należy zabierać żadnej rzeczy, która może się przydać (z akcentem na „może"), trzeba zabrać tylko to, bez czego nie można się obejść".

Wszystko dla Lance’a Armstronga
Marcin Cieślik opowiada nam o narodzinach swojej życiowej pasji, jaką jest kolarstwo, a przede wszystkim kibicowanie legendarnemu zawodnikowi. Nie tylko podczas kolejnych wyścigów, ale i w życiu.

Całą dobę na siodełku, czyli Mazovia 24h
Przez całą dobę nie schodzą z roweru. Tracą siły, ze zmęczenia mają halucynacje. Kiedy jednak ukończą ostatnią rundę, gotowi są ruszyć świat w posadach. Reportaż z całodobowego rowerowego maratonu w Wieliszewie.

Pedałujemy po Perth
Czyli parę słów o tym, jak można w piętnaście lat zrobić rowerowe eldorado z położonej na antypodach metropolii, pierwotnie całkowicie nieprzystosowanej dla cyklistów.

Jak co miesiąc, w magazynie „Rowertour":
Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0