HomeImprezy outdoor

Patagoński Triatlon – I etap wyprawy zakończony

Zakończył się pierwszy etap wyprawy pod nazwą „Patagoński Triatlon". Kierownikiem 3-etapowej ekspedycji jest Arek Mytko.

Patagoński Triatlon, En Chile por la carretera australPatagoński Triatlon, En Chile por la Carretera Austral

Po nazwą „Patagoński Triatlon" kryje się ekstremalna ekspedycja do Ameryki Południowej (Patagonia), złożona z trzech etapów. Tydzień temu zakończył się pierwszy z nich – 2 tys. km na rowerze. Start w Neuquen na północy Patagonii, kilkaset kilometrów wyżyną patagońską i na koniec Andyjska Kordyliera – najdłuższy górski masyw Ziemi. Na stronie wyprawy znajduje się obszerna galeria zdjęć z pierwszego etapu.  

Patagoński Triatlon, Arek PytkoPatagoński Triatlon, Parque Nacional Los Alerces

Drugim etapem będzie trawers całego Lodowca Kontynentalnego; od lodowca Jorge Montt do lodowca Balmaceda. Teoretycznie najtrudniejsza część wyprawy. Trasę tą pokonał do tej pory jedynie zespół Chilijczyków:

Chilijczycy spędzili ponad 90 dni na lodowcu, a przejście pięciu kilometrów Falla de Reichert, czyli potężnego załamania lodowca i ponad pół kilometra ściany lodowej do pokonania, które zatrzymało ponad 30 wypraw – zajęło im 30 dni! Przejście tego lodowca byłoby wyczynem na skale światową, znane jako pierwsze zimowe i pierwsze całościowe przejście Lodowca Kontynentalnego bez pomocy z zewnątrz, czyli ponad 400 km w linii prostej.

Wreszcie trzecia część Triatlonu to spływ kanałami Magellana i Beagla odcinka Punta Arenas – Ushuaia, czyli miejsca zwanego końcem świata, położonego na koniuszku Ziemi Ognistej. W sumie około 800 kilometrów.

Poza aspektem czysto sportowym (wymagająca pod względem technicznym trasa plus typowe dla Patagonii trudne i kapryśne warunki pogodowe), Patagoński Triatlon ma również wydźwięk ekologiczny. Na stronie wyprawy czytamy: wyprawa na celu przedstawienie tego przepięknego rejonu Ameryki Południowej oraz ukazanie zmian, jakie nastąpiły na przełomie ostatnich dekad… będzie przebiegać w miejscach, gdzie dzika przyroda ma jeszcze coś do powiedzenia i to ona stawia warunki…

Szczegóły o wyprawie znajdziecie na stronie: www.triatlonpatagonico.com.

źródło: triatlonpatagonico.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0