HomeImprezy outdoor

Gdynia pokazała górski charakter

Trójmiasto to nie tylko morze, piasek i Neptun, to też góry! Wprawdzie niewysokie, ale jak na okolicę – najlepsze z możliwych. W niedzielę 9 maja na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdyni rozegrano trzecią edycję cyklu biegów Salomon Trail Running – Gringo.

Trasa 10 km w całości prowadziła po naturalnych nawierzchniach kompleksu leśno-parkowego, i już po 200 metrach zaczynał się pierwszy z wielu podbiegów. W najbardziej stromych fragmentach mniej wytrawni biegacze musieli przechodzić do marszu, a na ostrych zbiegach pilnować, by nie stracić równowagi.

Salomon Trail Running, Bieg Gringo 2010Salomon Trail Running, Bieg Gringo 2010 (fot. Monika Strojny)

Jak powiedział Rafał Adametz, uczestnik zawodów z zespołu Navigatoria:

Osobom nie biegającym może się wydawać, że bieganie przez 10 kilometrów może być nudny. Nie ma mowy! Bieg przełajowy Gringo był pełen zaskakujących momentów: od zbiegów o nachyleniu rzędu 40 stopni, do drzew leżących w poprzek drogi – na tej imprezie nie było miejsca na maratoński trans! Pomimo bliskości morza dało się poczuć „górską zadyszkę". Kolejny raz bieg Gringo zostanie przeze mnie zapamiętany jako wymagający, rozgrywany w pięknym terenie i dobrze zorganizowany.

Kameralny charakter zawodów przyciągnął zupełnych nowicjuszy oraz doświadczonych zawodników. Pudło wśród panów zgarnęli adepci Talexu Borzytuchom z Bytowa, którzy przez dłuższy czas biegli razem i dopiero na ostatniej prostej wywalczyli swoje pozycje. Wśród pań tryumfowała Renata Walendziak, swego czasu reprezentantka kraju w biegach średnich, była mistrzyni i rekordzistka Polski w maratonie – 2h 32min. Po biegu zdradziła nam, że mieszka i biega w okolicy od lat, jest trenerką WKS Flota Gdynia, a była zdziwiona i zaskoczona, jak duże przewyższenia można zrobić w okolicznych lasach na tak niedługiej trasie.

Na stronie www.TrailRunning.pl pojawiły się już nowe galerie zdjęć. Na kolejne biegi w cyklu Salomona zapraszamy 22 maja do Poznania i 13 czerwca pod Warszawę, a od 23 czerwca (Bieg na Żar) zaczynamy sezon prawdziwych biegów górskich! Na szczególną uwagę powinien zasłużyć Maraton Gór Stołowych (10 lipca), który z dystansem około 42 km i przewyższeniem ponad 2500 metrów będzie prawdopodobnie najtrudniejszym maratonem w Polsce!

Zwycięzcy Gringo Trail Running:

1. Renata Walendziak – WKS FLOTA (Gdynia)
2. Aleksandra Moszyńska – NAVIGATORIA (Rębiechowo)
3. Joanna Petaszko – MARATONYPOLSKIE.PL TEAM (Mrągowo)

1. Tadeusz Zblewski – TALEX BORZYTUCHOM (Bytów)
2. Michał Rolbiecki – TALEX BORZYTUCHOM (Bytów)
3. Łukasz Wirkus – TALEX BORZYTUCHOM (Lipinica)

Monika Strojny

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0