HomeNowości z rynku

Dla wspinaczy ceniących wagę – uprzęże Aura i Ozone Black Diamonda

Uprzęże to od lat jeden z najbardziej rozpoznawalnych, topowych produktów marki Black Diamond. W ubiegłym roku firma wprowadziła na rynek między innymi dwa super lekkie sportowe modele uprzęży – Ozone i Aura. Obie uprzęże dostępne są od tego roku również na polskim rynku.

Black Diamond, logo

Zaprojektowane w odważnej kolorystyce, damska uprząż Aura (jaskrawo żółta) i jej męski odpowiednik Ozone (pomarańczowa) to produkty skierowane do wspinaczy nastawionych na wspinanie stricte sportowe, na wysokim, a nawet ekstremalnym poziomie. Czyli coś na trudne skałkowe drogi, gdzie często kluczowa staje się max redukcja wagi każdego z elementów używanego sprzętu.

Black Diamond, uprząż Aura, front uprząż Aura

Aura i Ozone te wymogi absolutnie spełniają. Bardzo oszczędne w budowie, wręcz ascetyczne w wyglądzie ważą zaledwie 300 g – damska i 320 – męska. Po włożeniu ma się wrażenie, że mamy na sobie „drugą skórę". Są miękkie i bardzo delikatne. Ozone i Aury się na sobie po prostu nie czuje… Ten komfort, już podczas wspinania, ulega jednak lekkiej weryfikacji, ale o tym za moment…  

Black Diamond, uprząż Ozon, frontuprząż Ozon

Za ultralekką wagą w nowych uprzężach BD idzie bardzo prosta budowa i max redukcja poszczególnych elementów. Opisywane modele posiadają jedynie, co jednak z powodzeniem wystarcza, dwie szerokie, ergonomicznie skonstruowane szpejarki wykonane z tłoczonego plastiku. Pokrywa je dodatkowo nylonowa koszulka, co zwiększa ich wytrzymałość. Lekka i odporna na ścieranie powłoka z nylonu stanowi również zewnętrzną warstwę uprzęży. Komfortu dopełniają oddychające wkładki w pasie, system szybkiego i łatwego w obsłudze zaciągania pasa Speed Adjust oraz wygodna regulacja nogawek za pomocą płaskich, metalowych klamerek przy tylnich elastycznych taśmach, chowanych w zabezpieczające rękawki.

Black Diamond, uprząż Aura, bokuprząż Aura, tylnie taśmy i chowane w kieszonki klamerki

Jednak to, co najważniejsze to dwie technologie stawiające Aurę i Ozon w szeregu produktów rewolucyjnych na rynku.

Otóż producenci zastosowali w uprzężach Ozone i Aura dwa zaawansowane, super nowoczesne systemy: Kinetic Core Construction* oraz oparty na tej konstrukcji anatomiczny, szeroki pas Bullhorn shaping. KC2 to technologia wykorzystująca rodzaj sztucznego tworzywa, dokładnie trój laminat z polimerów ciekłokrystalicznych umieszczony wewnątrz uprzęży – co ciekawe, tego rodzaju tworzywo stosuje się również w kombinezonach kosmicznych NASA – gwarantująca równomierne rozłożenie obciążenia na całą strukturę uprzęży.

*Działanie Kinetic Core Construction

Pasy LCP zostały poprowadzone horyzontalnie wzdłuż całej konstrukcji uprzęży – ich zadaniem jest przenoszenie głównych obciążeń. LPC jest umieszczone pomiędzy dwoma warstwami nylonowej tkaniny taffeta. W okolicach zapięć pasy LPC/taffeta przechodzą w tradycyjną taśmę plecioną, aby ułatwić przeplatanie przez sprzączki i szybkie zaciąganie.

A jednak komfort, jaki zapewnia Kinetic Core Construction zostaje lekko zachwiany przez kilka dość istotnych elementów. Zarówno Aura, jak i Ozone posiadają dość długie w porównaniu z innymi uprzężami paski łączące nogawki z pasem biodrowym. Powoduje to wysokie podniesienie pasa biodrowego w momencie obciążenia uprzęży (czyli zarówno podczas wspinaczki/długiego patentowania drogi, jak również asekurowania).

Po stosunkowo niedługim okresie użytkowania może również wystąpić ryzyko rolowania lub inaczej podwijania się nogawek, przez co automatycznie stają się cienkie i powodują uczucie nieprzyjemnego i bolesnego wrzynania się w uda. Takie zjawisko wystąpiło podczas używania męskiej uprzęży Ozone.

Dla tych, którzy zdecydują się osobiście przetestować Ozone i Aurę w skałach (i dysponują przy tym zasobną kieszenią – 399 zł Aura i 415 zł Ozone) odsyłam do listy sklepów na  stronie bdel.pl.

Strona producenta: www.blackdiamondequipment.com
O ofercie Black Diamonda (uprzęże 2009) pisaliśmy również tutaj.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0