HomeRynek outdoor

Puchowe śpiwory i odzież marki Sir Joseph już w Polsce

Sir Joseph – czeski specjalista od puchu rozpoczyna dystrybucję w Polsce. Markę na naszym rynku reprezentuje od sierpnia tego roku firma Sudetica Verticalia z Wrocławia.

Sir Joseph jest wiodącym, światowym producentem puchowego sprzętu wyprawowego (śpiwory, odzież), z ponad 35 letnim doświadczeniem, popartym bogatą karierą wspinaczkową i wysokogórską założyciela firmy – Josefa Rakoncaja. Producent należy do European Outdoor Group, wiodącej organizacji biorącej aktywny udział w rozwoju nowych trendów na rynku outdoorowym. Posiada silną i stabilną pozycję na rynku europejskim, z dobrze rozwiniętą siecią dystrybucji m.in. w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Irlandia czy Niemcy.

Producenta na terenie Polski reprezentuje firma Sudetica Verticalia z Wrocławia, dystrubutor takich marek outdoorowych jak Tilak, Fixe, Faders, Raveltik, Saltic, Gilmonte.

Misja

Celem firmy Sir Joseph jest wytwarzanie maksymalnie funkcjonalnych produktów, które będą w stanie sprostać najbardziej ekstremalnym warunkom pogodowym. Dzięki wieloletnim doświadczeniom, zyskanym w czasie dziesiątek wypraw w najwyższe góry świata i aktywnej współpracy z czołówką światowego alpinizmu, Sir Joseph stale rozwija swoją ofertę i podnosi jakość produktów wraz z rosnącymi oczekiwaniami członków wypraw wysokogórskich.

Założyciel

Josef Rakocaj, założyciel i właściciel firmy, jest jednym z najlepszych himalaistów w świecie. Przez 30 lat odbył ponad 30 wypraw, w czasie których pokonał najwyższe szczyty niemal wszystkich kontynentów. Dziewięć razy zdobył ośmiotysięczniki, będąc pierwszym człowiekiem, który dwukrotnie osiągnął szczyt K2 bez użycia tlenu – górę uznawaną za najtrudniejszy ośmiotysięcznik (1983, 1986). Swoje górskie doświadczenie wykorzystał przy projektowaniu sprzętu i odzieży dla himalaistów, polarników oraz ambitnych turystów, którzy mają wysokie wymagania w zakresie jakości materiałów i wykonania.

Josef Rakoncaj (z prawej) w bazie pod Cho-Oyu (1990)Josef Rakoncaj (z prawej) w bazie pod Cho-Oyu (1990)

Polityka firmy

Wszystkie produkty Sir Joseph wykonywane są w ten sposób, aby ich jakość i funkcjonalność odpowiadała potrzebom i wymaganiom klientów, aby równie skutecznie chroniły przed złymi warunkami w czasie wycieczki w Karkonosze jak i w ekstremalnych warunkach najwyższych gór świata w czasie realizacji najbardziej śmiałych projektów.

W produkcji używane są tylko najwyższej jakości materiały, których producenci certyfikują swoje wyroby zgodnie z europejskimi normami. Niezwykle istotny jest odpowiednio kontrolowany proces produkcji, który gwarantuje długotrwałe zachowanie parametrów i właściwości surowców a przede wszystkim pozwala zachować optymalną równowagę pomiędzy komfortem termicznym, wagą produktu oraz jego „pakownością".

Historia marki

Himalajska przygoda Josefa Rakoncaja rozpoczełą się w 1977 roku wyprawą na szczyt Kalanka (6931 m n.p.m.). Zdobycie w owych czasach odpowiedniego wyposażenia, chroniącego wspinaczy od mrozów w najwyższych górach świata a jednocześnie umożliwiającego poruszanie się w skrajnie trudnych warunkach, było praktycznie niemożliwe i niezwykle drogie. Himalaistom nie pozostawało nic innego jak wzajemnie sobie pomagać.
Josef Rakoncaj nigdy nie polegał na produktach o niepotwierdzonej jakości, dlatego w 1971 zaczął samodzielnie szyć ubrania do wspinaczki, początkowo tylko dla siebie, później także dla swoich przyjaciół oraz towarzyszy wypraw. Projektując ubrania korzystał ze swojego bogatego doświadczenia wspinaczkowego i wysokogórskiego, w efekcie czego powstawały produkty niezwykle funkcjonale, idealne do poruszania się w wymagającym terenie i wspinaczki w wysokich górach.

W 1974 założył nieoficjalną firmę Rakoncaj, która jako jedna z pierwszych wyspecjalizowała się w szyciu odzieży dla wypraw wysokogórskich. Po aksamitnej rewolucji w 1990 r., gdy tylko sytuacja polityczna na to pozwoliła, stworzył markę Sir Joseph i oficjalnie rozpoczął niewielką przydomową produkcję.

Josef Rakoncaj pod północną ścianą Kalanka (1977)Josef Rakoncaj pod północną ścianą Kalanka (1977)

Mimo, iż firma Sir Joseph nie może konkurować wielkością produkcji ze światowymi gigantami, to dzięki swojej gamie unikalnych produktów, zaprojektowanych w oparciu o bezcenne doświadczenie Josefa Rakoncaja, a także dzięki wysokiej jakości używanych materiałów, zdobyła swoje miejsce wśród światowych producentów sprzętu outdoorowego.
Jego produkty ze względu na jakość, funkcjonalność oraz przystępną cenę szybko stały się prawdziwym hitem wśród czeskich i słowackich wspinaczy i zaczęły przykuwać coraz większą uwagę wypraw zagranicznych. Produkcja zaczęła rozwijać się szybko i już wkrótce firma stworzyła nowy warsztat produkcyjny. W 1994 do firmy dołączył syn Josefa Lukas, a w 2001 córka Luci.

Domowa produkcja odzieży i sprzętu na początku lat 70. w czeskim TurnovieDomowa produkcja odzieży i sprzętu na początku lat 70. w czeskim Turnovie  Skąd wzięła się nazwa firmy?

W obozie bazowym pod jednym z ośmiotysięczników kucharz przygotował posiłek dla każdego z członków ekspedycji. Przy talerzu każdego z himalaistów położył karteczkę z imieniem: Sir Pite, Sir Nick, Sir Joseph…I tak powstała marka Sir Joseph!

JAKOŚĆ czy jakoś?

Każdy klient staje przed niezwykle trudnym zadaniem w momecie podejmowania decyzji o zakupie sprzętu. Niestety większość z producentów nadużywając terminu „najwyższa jakość" sprawia, że ocena faktycznej jakości produktu staje pod znakiem zapytania. W takim przypadku pomocne w ocenie są liczne detale, na które warto zwrócić uwagę:

  • Sir Joseph wytwarza wszystkie swoje produkty wyłącznie na terenie Czech, co w połączeniu z wysoko wykfalikowaną i doświadczoną załogą oraz pełną kontrolą procesu produkcyjnego gwarantuje najwyższą jakość finalnego wyrobu.
  • Minimalna waga przy maksymalnej funkcjonalności i komforcie cieplnym. Sir Joseph używa najwyższej jakości białego puchu gęsi europejskich z wypełnieniem o rozprężności do 800+ cuin/oz i stosunku pierza do puchu 95/5.
  • Wszystkie śpiwory marki Sir Joseph posiadają atest zgodności z normą EN 13357, dzięki czemu masz gwarancję, że twój śpiwór faktycznie posiada podawane właściwości termiczne. Wartości są podawane osobno dla kobiet i mężczyzn, ze względu na różnice fizjologiczne w odczuwaniu temperatury.
  • Puch gęsi używany w produkcji przez firmę Sir Joseph jest przetestowany pod kątem weterynaryjnym zgodnie z wytycznymi IDFB (International Down and Feather Bureau).
  • Firma posiada własną linię certyfikowanych materiałów (Exel Dry, SofTex) produkowanych w większości w Japonii.
  • W swoich wyrobach producent stosuje najwyższej jakości dwubiegowe zamki YKK gwarantujące niezawodność w każdych warunkach.
  • Zastosowanie komór typu Alfa, H lub X o zamkniętej konstrukcji uniemożliwia migrację wypełnienia.
  • Dedykowana linia produktów dla kobiet uwzględniająca różnice w budowie ciała i fizjologii funkcjonowania w niskich temperaturach.
  • Doskonały serwis to kolejny atut Sir Josepha, realizowany jest on w okresie 2 letniej gwarancji oraz odpłatnie po jej zakończeniu. Oprócz standardowych napraw uszkodzeń mechanicznych klient ma również możliwość zamówienia usługi profesjonalnego czyszczenia pierza.

Linie produktów

Cała kolekcja Sir Joseph została podzielona na 4 kategorie, zgodnie z dedykowanym przeznaczeniem:

Seria Himalaya to produkty przeznaczone górom najwyższym i warunkom arktycznym. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego w największych śniegach i lodzie, przy zachowaniu niskiej wagi oraz niewielkich rozmiarów

Seria Alpine dedykowana jest górom wysokim typu alpejskiego. Produkty tej linii ukierunkowane są na wodoodporność, długą żywotność oraz zapewnienie wysokiego komfortu termicznego użytkownikowi.

Seria Light to podobnie jak Himalaya linie dedykowana przejściom ekstremalnym, górom najwyższych i terenom polarnym. Dodatkowo projektanci zmniejszyli wagę poszczególnych produktów do niezbędnego minimum, dzięki czemu uzyskano doskonały i ultralekki ekwipunek.

Seria Trekking to oferta dla turystów i podróżników. To produkty dobre zarówno na górską wyprawę jak i do codziennego użytku. Dbałośc o detale wykonania i ciekawy desing sprawią, że produkty Sir Joseph będą cieszyć latami.

Źródło: Sudetica Verticalia

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0