HomePrasa outdoorowa

RowerTour, wrzesień 2010

W sprzedaży pojawił się wrześniowy numer magazynu Rowertour.

RowerTour, wrzesień 2010RowerTour, wrzesień 2010

W numerze:

Camino de Santiago – szlak świętego Jakuba
Podróż połączona z przeżyciami duchowymi. Tysiąc kilometrów przez Hiszpanię szlakiem świętego Jakuba, na sztywnych góralach, kameralnymi traktami, do Santiago de Compostela. A na koniec wizyta nad oceanem, gdzie wzorem średniowiecznych pątników zatopione zostały przywiezione z Polski drobne kamienie, symbolizujące złe uczynki.

Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie
Idealne miejsce na weekendową wyprawę w późne, wrześniowe lato. Zatłoczone w czasie wakacji, wraz z pierwszym tygodniem szkoły staje się niemalże bezludne. Na rowerowych wędrowców czekają między innymi Skamieniałe Miasto, Diable Skały, podjazd do Jamnej i zamek Tropsztyn, w którego okolicach ukryto legendarny skarb Inków.

Sławomir Płatek
Wyruszając dwanaście lat temu w trasę Wielkiego Milenijnego Rajdu Pokoju zabrał ze sobą wiekowy romet, stare sakwy i około 300 dolarów. Jako jedyny Polak przebył całą trasę legendarnego rajdu, przejeżdżając przez 43 kraje. Do dziś nikt nie pojechał jego śladem.

Na szlaku
Patagonia

W marcu tego roku Arkadiusz Mytko za swoją ekstremalnie trudną wyprawę, nazwaną „Patagoński Triatlon", otrzymał Kolosa 2009. Wyróżnienie jak najbardziej godne wyczynu. Podróżnik postanowił przebyć Patagonię rowerem, na nartach i kajakiem, kończąc w Ushuaia. Każdy z etapów to niejako osobna i zakończona przygoda. Na rower wsiadł w Neuquén, na północy Patagonii. Samotnie przepedałował 2300 kilometrów, przemierzając na początku Wyżynę Patagońską, by po kilkuset kilometrach wjechać w Andyjską Kordylierę.

Mazury – Mrągowo i okolice
Sympatycy pedałowania po Krainie Tysiąca Jezior przekonują, że na Mazurach nie potrzeba żadnych szlaków rowerowych, bo to jeden wielki szlak. Tym lepiej dla tych wszystkich, którzy nie cierpią podróżować według określonego klucza. Na naszych łamach wariacja z okolic Mrągowa. Górzyście, zielono i dla wielbicieli pływania.

Broumowskie Skały i okolice
Teplice nad Metují to małe, górskie miasteczko, leżące kilkanaście kilometrów od granicy z Polską. Raz do roku, pod koniec sierpnia, pojawiają się tu tłumy z okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich, poza tym nawet w środku sezonu panują tu spokój i cisza, zmącone jedynie przez odzywające się co godzina kuranty z ratuszowej wieży. Aż dziw, bo w okolicy roi się od atrakcji turystycznych.

Mazowsze – Zalew Zegrzyński
Najpierw król Jan III Waza, troszcząc się o swój dworek myśliwski w Nieporęcie, nakazał „zebrać wody z puszczy", a konkretnie z rzeki Długiej. Tak powstał kanał, później rozbudowany i nazwany Żerańskim. I to on łączy dziś Wisłę z Zalewem Zegrzyńskim. Jednodniowa trasa w okolice najpopularniejszych wśród warszawiaków miejsc wypoczynku. Pedałujemy brzegiem zalewu, przez zaporę Dębe, z postojem w urokliwym Nieporęcie, szlakiem pozostałości Twierdzy Zegrze.

Poradniki
Co i kiedy do wymiany

Czy wiecie, jak długo wytrzymują poszczególne części roweru? Kiedy kończy się ich przydatność, jak rozpoznać pierwsze oznaki starzenia? Na łamach kilka podpowiedzi.

Nie daj się rdzy!
Szczęśliwych posiadaczy rowerów na ramach karbonowych i aluminiowych ten problem nie dotyczy. Chociaż w każdym rowerze jest coś metalowego, co może w każdej chwili zardzewieć. Rower na stalowej ramie gotów jest poddać się utlenianiu w każdej chwili, wystarczy trochę wody. Z rdzą więc trzeba walczyć stanowczo i bezwzględnie.

Styl życia
Rower na Facebooku

O tym, jaką siłą są portale społecznościowe, nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Za pośrednictwem największego z nich – Facebooka – ludzie manifestują swoje sympatie polityczne, zainteresowania, relacjonują, gdzie są i co robią, organizują wspólne inicjatywy. Czas więc sprawdzić, czy po Facebooku da się jeździć rowerem. I czy ta przejażdżka będzie przyjemna? Na łamach – subiektywny dziennik z tej przejażdżki.

Jak nas widzą inni
Corocznie 22 września kraje członkowskie Unii Europejskiej obchodzą Dzień bez Samochodu. Dla nas data ta stała się pretekstem do rozmów z różnymi uczestnikami ruchu: kierowcą samochodu osobowego, autobusu, samochodu ciężarowego, tramwaju, z dozorcą, pieszym. Pytaliśmy o to, jak widzą nas, rowerzystów, za co chwalą i jakie grzechy wytykają.

Pedałujemy po Malmö
W latach 70. XX wieku władze Malmö, trzeciego co do wielkości miasta w Szwecji, stojąc przed problemem zakorkowanych ulic oraz narastającego zanieczyszczenia powietrza, postanowiły postawić na bezpieczną i przyjazną rowerom infrastrukturę. Rozbudowę i modernizację sieci drogowej rozpoczęto od wytyczenia dróg rowerowych. Dziś stolica regionu Skanii, którą zamieszkuje niemal 300 000 mieszkańców, posiada ponad 420 kilometrów ścieżek rowerowych.

Sardynia
Około 300 dni słonecznych w roku wystarczy, aby obrać Sardynię za jeden z rowerowych kierunków. Administracyjnie przynależna do Włoch, ta druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym różni się jednak charakterem od często głośnego i zatłoczonego wybrzeża Italii. Nie uświadczysz tam idealnie poprowadzonych szlaków rowerowych, a i luksusowych kempingów wciąż jak na lekarstwo. Za to bez problemu przejedziesz wyspę drogami, na których będziesz jedynym uczestnikiem ruchu. Jeśli jednak nie lubisz ostrych podjazdów i szaleńczych zjazdów, Sardynia może nie być dla Ciebie.

Afryka Nowaka – etap IX
„Gdzie krokodyl zjada słońce" to nazwa kolejnego etapu sztafety „Afryka Nowaka". Tym razem śmiałkowie podążają śladem legendarnego podróżnika przez Zimbabwe (w czasach Kazimierza Nowaka była to Rodezja Południowa). Dla podróżnika był to szczególnie trudny odcinek ze względu na powtarzające się nawroty malarii, kłopoty z brakiem wody i pieniędzy.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour":

Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników.

Nagroda „Rowertouru"
Przypominamy o nagrodzie „Rowertouru", którą co roku przyznawać chcemy rowerowym turystom. W pierwszej edycji (finał – druga połowa lutego 2011) planujemy wyróżnić wyprawy w trzech kategoriach: wyprawa – Polska, wyprawa – Europa, wyprawa – świat. Więcej szczegółów – na łamach i stronie internetowej www.rowertour.pl.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0