HomeRynek outdoor

Nagrodzeni i wyróżnieni na Targach Kielce Sport-Lato 2010

W sumie o Medale i Wyróżnienia Targów Kielce Sport-Lato 2010 rywalizowało w tym roku 35 produktów, w sześciu kategoriach. Jury przyznało cztery medale, dziewięć wyróżnień i dwa puchary.

Medal Targów KielceMedal Targów Kielce

Z roku na rok ranga targowych nagród wzrasta, o czym świadczy rosnąca liczba zgłaszanych produktów. Trudno się dziwić, w końcu branża outdoor ma niewiele okazji nagrodzić w Polsce najlepsze technologie, innowacje, czy design. Medale i wyróżnienia przyznawała komisja konkursowa w składzie: Jacek Trzemżalski (przewodniczący komisji, Prezes Zarządu Alpin Media), Jacek Tokarski (Wydawnictwo Góry), Piotr Jasieński (ratownik TOPR, instruktor narciarski PZN), Zdzisław Wiatr (Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR), Jacek Dębicki (Naczelnik GOPR), Piotr Turkot (wydawca serwisu 4outdoor.pl), Piotr Urbański (Prezes Zarządu Grupa Sport Arena).

Kategoria: Innowacje Techniczne

Podczas tegorocznych Targów Kielce Sport-Lato zgłoszono aż 17 innowacyjnych i jednocześnie bardzo różnorodnych produktów, wśród których znalazły się m.in. koc termiczny (Brand Space Emergency, Bytom), kuchenka MSR Reactor (Paker sp. z o.o., Warszawa), polska deskorolka profesjonalna „Hades" (Firma Handlowa „Legend", Wrocław), wiatroszczelna koszulka Zephyr marki Tilak (Sudetica Verticalia, Wrocław), super lekka kurtka do biegania Performance Run (Sport Team Sp. z o.o., Kraków), suszarka do butów (EPS F.H.P.U., Bielsko Biała), czy portfel chroniący informacje zapisane na kartach kredytowych lub paszporcie (Red Bird, Łódź). Swoją reprezentację miały także produkty, które zostały stworzone z myślą o ochronie środowiska, a w tym: kurtka Eco-Trail Jacket marki Fjallraven (HBMM, Poznań), kolekcja technicznej, ekologicznej odzieży marki Under Armour (MMSport, Kraków), ekologiczny żel do wspinaczki Climbing Grip oraz ekologiczne impregnaty Shoe Proof (Victoria sp. z o.o., Gdańsk).

Jury zadecydowało się jednak nagrodzić medalem sprzęt stricte wspinaczkowy – lonżę Via Ferrata Matrix Gyro Rewind marki Camp (Namaste, Poznań).

  • Lonża Via Ferrata Matrix Gyro Rewind marki Camp – Medal Targów Kielce

Lonża Via Ferrata Matrix Gyro Rewind marki Camp (fot. Camp)Lonża Via Ferrata Matrix Gyro Rewind marki Camp (fot. Camp)

Matrix Gyro Rewind to innowacyjna lonża do stosowania na drogach typu via ferrata. Zastosowano w niej światową nowość – system Gyro, który nie pozwala na skręcanie się ramion lonży podczas przepinania. Gyro to trzypunktowy krętlik wykonany z aluminium 7075 T6. Lonża wyposażona jest w samoblokujące się karabinki typu Hercules, elastyczne ramiona, pokrowiec na amortyzator oraz pętlę wykonaną z Dynemy do połączenia z uprzężą. System amortyzacji składa się z płytki hamującej i liny dynamicznej. Rozwiązanie to umożliwia ukończenie wspinaczki nawet po odpadnięciu.

Wyróżnienie otrzymały trzy produkty: filtr do wody LifeSaver 6000L (Ha3o, Legionowo), buty wspinaczkowe Python marki La Sportiva (Summit S.A., Chorzów) oraz namiot Tordis II marki Fjord Nansen (Szanti, Gdynia).

  • Filtr do wody LifeSaver 6000L – Wyróżnienie Targów Kielce

Filtr do wody LifeSaver 6000L (fot. Ha3o)Filtr do wody LifeSaver 6000L (fot. Ha3o)

Filtr ten wykorzystuje wysoce zaawansowany system filtrujący, oczyszczając wodę z bakterii, wirusów, cyst, pasożytów, grzybów oraz wszystkich innych mikrobiologicznych zarazków. LifeSaver dokonuje tego wszystkiego bez użycia żadnych zmieniających smak wody chemikaliów, jak jodyna czy chlor. Dzięki technologii FailSafe urządzenie wyłącza się, gdy wkład się zużyje, nie pozwalając w ten sposób użytkownikowi napić się wody zanieczyszczonej. LifeSaver doskonale sprawdzi się zarówno w zastosowaniu wojskowym, jak i cywilnym.

  • Buty wspinaczkowe Python marki La Sportiva – Wyróżnienie Targów Kielce

Buty wspinaczkowe Python marki La Sportiva (fot. Targi Kielce)Buty wspinaczkowe Python marki La Sportiva (fot. Targi Kielce)

La Sportiva Python jest technicznym, mocno asymetrycznym butem – baletką, zapinanym dodatkowo na jednego rzepa. But zapewnia stabilność podczas haczenia pięty, a dzięki gumie, którą pokryty jest wierzch baletki, doskonale sprawdzi się także podczas haczenia palców w przewieszeniu. Python jest wykonany z gumy Vibram Xs Grip2, która charakteryzuje się najlepszym tarciem spośród wszystkich gum Vibram używanych w butach wspinaczkowych. Przeznaczeniem tego buta są trudne wspinaczki w skałach, sportowe drogi na panelu oraz zawody. Python doskonale przylega do stopy i bardzo łatwo się zakłada.

  • Namiot Tordis II marki Fjord Nansen – Wyróżnienie Targów Kielce

Namiot Tordis II marki Fjord Nansen (fot. Fjord Nansen)Namiot Tordis II marki Fjord Nansen (fot. Fjord Nansen)

Dwuosobowy namiot Tordis marki Fjord Nansen to nie tylko nowoczesny design, ale także niespotykana przestrzeń w stosunku do wagi. Ściany z przodu i z tyłu namiotu idą bezpośrednio do góry, co sprawia, że nawet przy dużym wzroście można poczuć się jak w namiocie trzyosobowym. Dzięki zewnętrznemu stelażowi namiot można szybko rozbić podczas deszczu. Tak jak we wszystkich namiotach Fjord Nansen ze stelażem zewnętrznym, istnieje możliwość rozbicia samego tropiku i dzięki temu zredukowania wagi o około 30%. Tropik został wykonany z tkaniny 5000 mm H2O PoliRipstop, podłoga z 500 mm H2O Nylon, sypialnia z tkaniny PoliRipstop. Stelaż zewnętrzny to duraluminium 8,5 mm, podobnie z duraluminium zostały wykonane szpilki. Namiot waży 2,6 kg.

Kategoria: Design

W kategorii design do walki stanęło 9 produktów: nosidełko Kid Komfort III marki Deuter (Bakosport, Warszawa), plecak Abisko 65 oraz spodnie Keb marki Fjallraven (HBMM, Poznań), buty do trail runningu „A86TR" (MMSport, Kraków), plecak z systemem nawadniającym Origin marki Cascade Design (Paker, Warszawa), buty Armitage Harold Boot oraz torba podróżna Guun Weekender marki Kakadu Australia (PHU Marcus, Nowy Tomyśl), a także rodzina kubków termicznych Contigo (Red Bird, Łódź).

Jury zadecydowało uhonorować medalem nosidełko Kid Komfort III marki Deuter, które również otrzymało puchar Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyróżnieniem doceniono również walory estetyczne rodziny kubków termicznych Contigo.

  • Kid Komfort III marki Deuter – Medal Targów Kielce i Puchar GOPR

Kid Komfort III marki Deuter (fot. Deuter)Kid Komfort III marki Deuter (fot. Deuter)

Najbardziej rozbudowane nosidło w kolekcji marki Deuter, przeznaczone dla dzieci do maksymalnej wagi 22 kg. Posiada m.in. szeroki kołnierz chroniący główkę dziecka z wbudowanym daszkiem i owiewką oraz gruby śliniak chroniący twarz dziecka w sytuacji upadku na przód. Doskonale sprawdza się podczas długich wypraw turystycznych, trekkingowych, jak również na nartach. Wyposażone w dużą komorę i elastyczną kieszeń w oparciu zapinaną na suwak oraz dwie kieszonki z siatki. Dodatkowo posiada 5-punktowy system zapięcia dziecka i regulowane siedzisko. System nośny złożony jest z wahadłowego pasa biodrowego VARI-FLEX. Skokowa regulacja długości systemu nośnego umożliwia również wymianę pasów nośnych na mniejsze/damskie. Nosidło posiada Certyfikat TUV/GS.

  • Rodzina kubków termicznych Contigo – Wyróżnienie Targów Kielce

Kubki termiczne Contigo (fot. Contigo)Kubki termiczne Contigo (fot. Contigo)

Kubki marki Contigo zostały wyposażone w opatentowane zamknięcie Autoseal, który pozwala na obsługę kubka jedną ręką, dając gwarancją, że po opuszczeniu przycisku nie spadnie żadna kropla napoju z kubka. Dzięki temu kubków tych można używać jadąc samochodem, trenując na sali ćwiczeń, jak też po prostu wrzucić do torby. Seria produktów została zaprojektowana zarówno dla biznesmanów, dla osób aktywnych, jak i dla dzieci.

Kategoria: Sprzęt dla kobiet

Różnorodności zgłoszonych produktów nie można także odmówić w kategorii sprzęt dla kobiet. Wśród 7 zgłoszonych produktów znajdziemy kije Nordic Walker Shape marki Exel (Interplastic, Chwaszczyno), kolekcje casualowaych sandałów Emeralio marki Keen (MMSport, Kraków), techniczną odzież do fitnessu marki Under Armour (MMSport, Kraków) oraz plecak Futura Vario 45+10SL marki Deuter.

Jury postanowiło jednak przyznać medal kurtce Ametys Lady debiutującej na naszym runku marki – Sir Joseph (Sudetica Verticalia, Wrocław). Wyróżniona została mata samopompująca Peak Oyl Lite Women’s marki Pacific Outdoor Equipment (Sporting Brożyna, Gdańsk) oraz kurtka Storm marki Directalpine (AMC, Kraków).

  • Kurtka Ametys Lady z expanderem marki Sir Joseph – Medal Targów Kielce

Kurtka Ametys Lady z expanderem marki Sir Joseph (fot. Sir Joseph)Kurtka Ametys Lady z expanderem marki Sir Joseph (fot. Sir Joseph)

Dzięki kurtce Ametys Lady z expanderem termicznym młoda mama w okresie ciąży oraz po urodzeniu dziecka nie musi rezygnować z aktywnego trybu życia i wypoczynku na świeżym powietrzu. Kurtka została wypełniona puchem z gęsi europejskich o rozprężności 650 cuin i stosunku puchu do pierza 90/10. Unikalna konstrukcja oraz dopasowany do kobiecej sylwetki krój zapewniają komfort użytkowania w temperaturach do -15°C. Dodatkowo materiały zewnętrzne i wewnętrzne gwarantują wysoką wiatro- i wodoszczelność przy zachowaniu doskonałej oddychalności. Expander termiczny został zaprojektowany głównie z myślą o paniach, które posiadają już kurtkę puchową Ametys lub Mitra z kolekcji Sir Joseph. Może być stosowany jako wkładka rozszerzająca objętość kurtki o rosnący brzuszek przyszłej mamy. Ponadto w połączeniu z chustą (nosidełkiem piersiowym) może służyć do transportu małego dziecka już po jego urodzeniu. Dziecko będzie doskonale zabezpieczone przed chłodem z jednej strony ciepłem mamy a z drugiej doskonałą ociepliną Thermaloft Q. Taki zestaw gwarantuje komfort termiczny aż to temperatury – 10° C.

  • Mata samopompująca Peak Oyl Lite Women’s marki Pacific Outdoor Equipment – Wyróżnienie Targów Kielce

Mata samopompująca Peak Oyl Lite Women’s marki Pacific Outdoor Equipment (fot. Pacific Outdoor Equipment)Mata samopompująca Peak Oyl Lite Women’s marki Pacific Outdoor Equipment (fot. Pacific Outdoor Equipment)

Peak Oyl Lite Women’s to specjalnie zaprojektowana trzy sezonowa mata samopompująca dla kobiet. Biorąc pod uwagę „geometrię" ciała kobiety, zastosowano strefowo w okolicach bioder cylindryczne rozłożenie komór, dzięki czemu zwiększono izolację cieplną oraz podniesiono komfort snu. Mata w kształcie mumii posiada dodatkowo obustronną listwę zapobiegającą zsuwaniu się na nierównym terenie oraz super lekki, wytrzymały, aluminiowy zawór. To wszystko przy spełnieniu głównego kryterium – bardzo niskiej wagi. Pianka w środku jest zabezpieczona antybakteryjnie i antygrzybicznie, co zapewnia ochronę przed rozwojem mikroorganizmów wewnątrz maty. Trwałe, wodoodporne pokrycie DWR pozwala zabezpieczyć matę przed wilgocią oraz uodparnia ją na zabrudzenia.

  • Kurtka Storm marki Directalpine – Wyróżnienie Targów Kielce

Kurtka Storm marki Directalpine (fot. Directalpine)Kurtka Storm marki Directalpine (fot. Directalpine)

Ultra lekka kurtka Storm, została stworzona specjalnie z myślą o kobietach. Dzięki zastosowaniu przemyślnych rozwiązań konstrukcyjnych, jest idealna na trudne warunki pogodowe. 2,5 stretchowy laminat gwarantuje nieograniczoną swobodę ruchów i komfortowe użytkowanie w każdych warunkach. Do wykończenia miejsc najbardziej narażonych na zużycie mechaniczne i zabrudzenia zastosowano specjalne wstawki ochronne (przy kieszeniach bocznych, linkach ściągających kaptur, przy kieszeni na ramieniu i na daszku kapturka). Parametry: 30.000 mm H2O / 20.000 g/m2/24h. Waga: 400 g(L).

Nagrody specjalne

Do nagród specjalnych należy Puchar GOPR oraz Puchar Dziennikarzy. W tej drugiej kategorii branżowe grono zdecydowało się nagrodzić kurtkę Eco-Trail Jacket marki Fjallraven (HBMM, Poznań).

  • Eco-Trail Jacket marki Fjallraven – Puchar Dziennikarzy

Kurtka Eco Trail marki Fjällräven (fot. Fjällräven)Kurtka Eco Trail marki Fjällräven (fot. Fjällräven)

Kurtka Eco Trail jest funkcjonalna, wodoszczelna i oddychająca, a jednocześnie przyjazna środowisku. W pełni nadaje się do recyklingu (Eco CircleTM), jest wolna od fluorokarbonu oraz została uszyta z wtórnie przetworzonego poliestru. Dodatkowo producent równoważy nieuniknioną podczas produkcji i transportu emisję dwutlenku węgla, wspierając zatwierdzone przez Unię Europejską i certyfikowane przez WWF projekty pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Kurtka ma regulowany, chowany kaptur, dwukierunkowy suwak, zewnętrzne i wewnętrzne kieszenie oraz boczną wentylację.

Ponad to, na samych targach trzy firmy otrzymały wyróżnienia za najlepszą aranżację stoiska. Należą do nich Euromark Polska S.A., Szanti oraz Amigo-Bike.

Dodajmy, że zaprezentowane wyżej produkty pochodzą z najnowszych kolekcji i w większości są jeszcze niedostępne w sklepach.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0