HomeRynek outdoor

Polartec NeoShell versus Gore-Tex Active Shell – test niezależnego magazynu

Przez ostatnie 35 lat Gore-Tex zdominował rynek wodoszczelnych i oddychających tkanin. Tej wiosny jednak pojawiła się konkurencja – Polartec opracował własny, wodoszczelny i oddychający materiał, który może przebić najnowszy produkt Gore-Tex. Magazyn Popular Science postanowił przetestować oba materiały aby rozstrzygnąć, który wypadnie lepiej.

Rab Stretch Neo Jacket i Millet Trilogy Limited GTX (fot. www.popsci.com)Rab Stretch Neo Jacket i Millet Trilogy Limited GTX (fot. www.popsci.com)

Rab Stretch Neo Jacket wykonana z Polartec NeoShell

Pod mikroskopem, Polartec NeoShell wygląda jak gęsta pajęczyna utkana z poliuretanowych wątków. Sieć tworzy małe kanaliki i tunele wystarczająco jednak duże by umożliwić przepływ pary, a jednocześnie zbyt małe by choć najmniejsza nawet kropla wody mogła się przez nie przedostać. Poliestrowa podszewka i wytrzymała warstwa zewnętrzna osłaniają membranę z dwóch stron i są z nią połączone przy pomocy punktowo rozmieszczonego środka adhezyjnego, tak aby kanaliki membrany zostały niezaślepione i aby mogły bez przeszkód spełniać swą funkcję. Kurtka Rab Stretch Neo Jacket jest dostępna w cenie około 365 $.

Rab Stretch Neo JacketRab Stretch Neo Jacket

Millet Trilogy Limited GTX wykonana z Gore-Tex Active Shell

Cieńszy i lżejszy niż poprzednie wersje Gore-Tex, Gore-Tex Active Shell jest mikroporową membraną w powiększeniu przypominającą watę cukrową. Materiał łączony jest bezpośrednio z podszewką transportującą wilgoć, co umożliwiło redukcję warstwy adhezyjnej i w efekcie pozwoliło obniżyć wagę kurtki o kilkanaście gramów. Zewnętrzny materiał jest łączony za pomocą mikroskopowej wielkości, punktowo rozmieszczonych drobin środka adhezyjnego, tak aby ogromna liczba mikroporów dochodząca do 9 milionów na cal kwadratowy, mogła swobodnie przewodzić parę wodną. Millet Trilogy Limited GTX z Gore-Tex Active Shell kosztuje około 400 $.

Millet Trilogy Limited GTXMillet Trilogy Limited GTX

Przez jeden miesiąc ostatniej zimy, czterej testerzy magazynu Popular Science używali wspomnianych modeli kurtek podczas jazdy na nartach zarówno po stokach, jak i podczas jazdy backcountry w górach Vermont, Colorado i Utah. Warunki rozciągały się od burz śnieżnych po ciepłe i słoneczne dnie, a temperatury spadały od tych w okolicy zera aż do -35°C.

Wszyscy czterej testerzy czuli się bardziej komfortowo w warzącej 481 g kurtce wykonanej z Polartec NeoShel. Kurtka Z Gore-Tex Active Shell waży 560 g i okazała się mniej oddychająca. Testerzy musieli skorzystać z aktywnej wentylacji otwierając wywietrzniki pod pachami, podczas gdy w przypadku pozbawionej dodatkowych wywietrzników kurtce z materiału marki Polartec, pot odparowywał skutecznie i szybko. 

Magazyn opublikował wyniki w majowym numerze – konkludując testerzy uznali zgodnie, że w modelu z materiału Polartec czuli się bardziej komfortowo.

Ten test materiałów jest znaczący, ponieważ został przeprowadzony przez szanowane i bezstronne czasopismo spoza branży outdoorowej – stwierdza Nate Simmons, dyrektor globalny marki Polartec. – Test przeprowadzony przez Popular Science potwierdza wszystkie wyniki testów, które sami przeprowadziliśmy w naszych własnych laboratoriach: Polartec NeoShell jest znacząco bardziej oddychający niż jakakolwiek inna wodoszczelna tkanina na rynku – dodaje.

www.popsci.com,

www.outdoorindustry.org

KOMENTARZE

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Anonim 13 lat ago

  I to ma być njus?. To, że GoreTex trąci myszką wiadomo od dawna, a to że NeoShell lepiej oddycha od GoreTexu nie jest zbyt wartościowym argumentem, bo chyba wszystkie materiały na rynku mają większą/lepszą oddychalność. Ciekawe że tak szacowny i niezależny magazyn nie przeprowadził testów z eVentem, który bije GoreTex na głowę od wielu lat.

  To co jest njusem dzisiaj wiedzielibyśmy kilka lat wcześniej.

  Jumbo

  • comment-avatar
   Anonim 13 lat ago

   trącenie myszką. Jumbo
   ale już gore XCR było zbliżeniem się do eVentu
   tez nie lubię firmy WL ale nie nalezy zakladać że oni nic nie robią skoro nawet Gelanots w monachium pokazał membrane o oddychalności 50 000!
   Najciekawsze będą nabliższe 2 -3 lata zobaczymy co W.L wykombinuje