HomeRynek outdoor

Alpinus Testing Team – nowy projekt w ramach Memoriału im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”

Wystartował nowy projekt związany z marką profesjonalnej odzieży dla entuzjastów turystyki i wspinaczki ALPINUS TESTING TEAM. Celem projektu jest wsparcie przez markę ALPINUS pięciu projektów wypraw wytypowanych spośród propozycji zgłoszonych do Memoriału im. Piotra Morawskiego oraz przeprowadzenie testów odzieży typu outdoor.

 

W marcu br. organizatorzy Memoriału im. Piotra Morawskiego: marka Alpinus i Olga Morawska postanowili poszerzyć formułę tego przedsięwzięcia i nagrodzić więcej zgłoszonych wypraw. Ostatecznie wybrano pięć projektów:

  • „Można z dzieckiem? Kurcze, można!!”;
  • „Ciut niżej niż kondory”;
  • „Tam, gdzie diabeł nie da rady, pośle same baby”;
  • „Wirujący świat”;
  • „Przekraczamy bariery 3 Kozaków 2 rowery!”.

Odzew na Memoriał był tak wielki, że liczba zgłoszonych wypraw, których było aż 128, przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Żal, że spośród tylu ciekawych projektów możemy nagrodzić tylko jeden, zmobilizował nas do realizacji kolejnego szalonego pomysłu. I tak powstał ALPINUS TESTING TEAM. Chcieliśmy nagrodzić więcej osób i projektów w odzewie na tak ciepłe przyjęcie Memoriału i dać uczestnikom więcej możliwości i szans na wygraną – mówi Olga Morawska, pomysłodawczyni Memoriału.

Mam nadzieję, że to początek kolejnej wielkiej przygody dla mnie jako koordynatora tego nowego projektu, jak i kolejna super akcja dla wszystkich tych, którzy mają odwagę realizować swoje marzenia – dodaje Olga.

Wytypowane do ALPINUS TESTING TEAM wyprawy będą realizowane w roku 2011, a uczestnicy projektów będą opisywać swoje perypetie na blogach oraz na stronie www.alpinus.pl. Podczas realizacji wypraw przeprowadzą również testy odzieży outdoor marki ALPINUS.

Dla ALPINUSA to kolejna szansa na ulepszanie oferty i jakości produktów pod kątem praktycznym. Projektujemy profesjonalną odzież typu outdoor w oparciu o opinie i testy podróżników i wyczynowców należących do ALPINUS EXPEDITION TEAM, a teraz również posłuchamy tego, co mają nam do powiedzenia inni użytkownicy naszych ubrań i sprzętu, tak abyśmy mogli ulepszać i rozwijać nasz produkt – mówi Zenon Raszyk, przedstawiciel Euromark S.A., właściciela marki ALPINUS.

Uczestnicy nagrodzonych wypraw w ramach ALPINUS TESTING TEAM przeprowadzą testy odzieży marki ALPINUS, którą otrzymają od Euromark S.A. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się z producentem.

Informacje o wyprawach organizowanych w ramach ALPINUS TESTING TEAM opisane przez samych nagrodzonych:

  • „Można z dzieckiem? Kurcze, można!!”

Wyprawa otrzymała 8604 głosów Internautów

UCZESTNICY: Anna i Tom Alboth z Hanią i Milą

8 krajów, 6 miesięcy, 2 dzieciaków, czyli Ameryka Środkowa od góry do dołu, rodzinnie, niestandardowo. Bo po zeszłorocznej wyprawie dookoła Morza Czarnego z maleńką Hanią wiemy, że można! Półroczną wyprawą pokazaliśmy, że niemożliwe jest możliwe, a dziecko tylko poszerza życie (podróżnika), nie ogranicza. Tak jak podróże!

Nasz blog (www.thefamilywithoutborders.com) jest wciąż czytany w 127 krajach świata, ponoć „mamy odwagę”. Ale dla nas to spełnianie marzeń, docieranie do zachwycających i odludnych zakamarków, i to razem: mama dziennikarka, tata fotograf i ciekawy świata dzieciak.

Teraz: kolejny rok, kolejna córeczka i kolejna wyprawa. Przez Meksyk, Gwatemalę, Belize, El Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę, aż do Panamy. Samochód, namiot, nosidła na plecy i mnóstwo kolorowych spotkań, o których napiszemy na blogu. Nie na motorach, nie z ciupagami, ale z dwiema córeczkami: Hanią i Milą, na wszystkie możliwe szczyty, wulkany i plaże. A przy tym nie umknie ani pierwsze „mama”, ani pierwsze „tata”, ani pierwszy krok.

  • „Ciut niżej niż kondory”

Wyprawa otrzymała: 5804 głosów Internautów

UCZESTNICY: Magdalena Tworek, Marcin Kruczyk, Wojciech Chaładaj, Tomasz Mucha

Zapraszamy Państwa w podróż w nieznane i niedostępne zakątki Andów. Cordillera Apolobamba – kraina wigonii, kondorów, szynszyli i andyjskich niedźwiedzi – leży na granicy Boliwii i Peru, około 200 km na północ od jeziora Titicaca. W 2009 roku okazała się dla nas bardzo łaskawa, pozwalając nam wspiąć się na 4 niezdobyte wcześniej wierzchołki.

Naszym łupem padły Nevado Losoccocha (ok. 5100 m n.p.m.), Coquenzi West (ok. 5150 m n.p.m.), La Indigna (ok. 5000 m n.p.m.) oraz Trata Tata (ok. 5050 m n.p.m.) (dwie ostatnie nazwy zostały nadane przez nas) – szczegóły wyprawy z 2009 roku można znaleźć w American Alpine Journal 2010 lub na: http://aaj.americanalpineclub.org/climbs-and-expeditions/south-america/bolivia/cordillera-apolobamba/2009-apolobamba-first-ascents-by-m-kruczyk/.

W dolinie Huancasayani, w której działała nasza ekspedycja pozostało jeszcze wiele niezdobytych i nienazwanych szczytów. Pięć z nich szczególnie nam się podoba i dlatego stały się one celem naszej tegorocznej wyprawy.

Więcej informacji o nich znajdziecie Państwo na facebookowej stronie naszego projektu Explore Apolobamba 2011:http://pl-pl.facebook.com/pages/Explore-Apolobamba-2011/170175036359256. Kontynuując polskie tradycje w eksploracji Andów chcemy po raz kolejny wybrać się w Apolobambę, żeby „…iść po ścieżkach, po których nikt (dotąd) nie szedł…” 

  • „Tam, gdzie diabeł nie da rady, pośle same baby”

Wyprawa otrzymała: 5211 głosów Internautów

UCZESTNICY: Dorota Horba, Agnieszka Siejka, Anna Niwczyk

„Bo męska rzecz być daleko, a kobieca – wiernie czekać”. Na przekór słowom popularnego utworu, zostawiając dom i pracę na blisko miesiąc, chcemy zmierzyć się z surowymi warunkami, z niedźwiedziami, siarczystym mrozem dochodzący do -40 stopni C, z trudami przemieszczania się przesz lodową pustkę. Naszym celem jest zimowe zdobycie najwyższego szczytu Spitsbergenu NEWTONTOPPENU (1713 m n.p.m). Pierwsze polskie zimowe wejścia na Newtontoppen miało miejsce w 1997 roku, zdobywcy to W. Jazdon, W. Moskal,

T. Schramm, A. Śmiały, jesteśmy przekonane, że to wyzwanie nie tylko dla mężczyzn i że będziemy pierwszymi Polkami, które zimą staną na szczycie góry. Interesuje nas zapoznanie się z klimatem polarnym, sprawdzenie umiejętności, sprzętu i siebie samych w trudnych warunkach, ale przede wszystkim nauczenie się czegoś nowego i zdobycie doświadczenia niezbędnego do odbycia dalszych ekspedycji polarnych.

Chcemy o własnych siłach, bez „wsparcia z zewnątrz” przemierzyć bezkresne lody Svalbardu i zdobyć szczyt. W świecie, gdzie wszyscy pędzimy za luksusem już sama myśl o życiu pełnym wyrzeczeń jest wyzwaniem, a my nie wahamy się go podjąć. Podczas wyjazdu nasze życie skurczy się do fizjologii i podstawowych działań: stopić śnieg, zjeść śniadanie, złożyć namiot, spakować się, iść, rozłożyć namiot, stopić śnieg, zrobić kolację, spać, te zwykłe czynności decydują o przetrwaniu w tak trudnych warunkach.

  • „Wirujący świat”

Wyprawa otrzymała: 5059 głosów Internautów

UCZESTNICY: Grzegorz Szwedo, Michał Szwedo

Sporty ekstremalne, adrenalina, ryzykanci i szaleńcy. Będąc czołowymi zawodnikami akrobacji paralotniowej w Polsce bardzo często spotykamy się z podobnymi określeniami. Całości dopełnia fakt, że uprawiamy inne sporty zaliczane do grupy ekstremalnych. Nasze paralotniowe wyjazdy zwykle łączymy ze wspinaczką i slackliningiem.

Lecz czy naprawdę chodzi tylko o tę adrenalinę czy jest w tym coś więcej? Próbą odpowiedzi na te i inne pytania ma być film, który byłby dokumentacją z naszych wyjazdów ukazując nasze pasje, poświęcenie, tysiące prób i przemyśleń, oderwanie od codzienności, zmagania z siłami natury i przeciwnościami losu.

W filmie zamierzamy wykorzystać nowatorski sposób kręcenia ujęć ukazujący te sporty w niepowtarzalny, widowiskowy, nigdy dotąd nieprezentowany sposób. Plan przedsięwzięcia obejmuje: treningi i pokazy akrobacji paralotniowych nad jeziorami Garda i Osiacher, w Organii – mekce akrobacji oraz skoki z balonu; wspinaczki w Arco, Olianie i Osp; próbę przejścia 50 m highlina w dolinie Santa Felicita.

  • „Przekraczamy bariery 3 Kozaków 2 rowery!”

Wyprawa otrzymała: 4886 głosów Internautów

UCZESTNICY: Karol Kleszyk, Paweł Król, Szymon Świrta

Na tandemie z niewidomym Pawłem na najwyższy podjazd rowerowy świata? Ta ekstremalna wyprawa będzie miała na celu pokazanie ludziom, że niewidomy człowiek może przekraczać własne bariery i wspinać się na wyżyny swoich możliwości i marzeń.

Chcemy pokazać, że niepełnosprawność nie zamyka drzwi na świat, lecz może stać się siłą napędową do realizowania własnych celów życiowych. Naszym przesłaniem wyprawy będzie pokazanie każdemu człowiekowi, że dzięki połączeniu wspólnych sił i pasji jesteśmy w stanie pokonać wszystko w życiu.

Niepełnosprawność nie stanowi bariery! Cel wyprawy – wjazd na tandemie na najwyższy podjazd rowerowy Świata – Aucanquilcha 6176 m; eksploracja najbardziej suchej pustyni świata – Atacama. www.wyprawyrowerem.pl

INFORMACJA O MEMORIALE IM. PIOTRA MORAWSKIEGO

Memoriał im. Piotra Morawskiego powstał po tragicznej śmierci Piotra, członka Alpinus Expedition Team, jednego z najwybitniejszych himalaistów młodego pokolenia. W 2010 roku Olga Morawska wraz z Alpinus Expedition Team zaprosiła do udziału w Memoriale im. Piotra Morawskiego Miej odwagę!, wszystkich tych, którzy mają odwagę realizować swoje marzenia bliskich i dalekich wypraw.

Celem Memoriału jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej interesującego projektu podróżniczego, poznawczego, wspinaczkowego, narciarskiego lub żeglarskiego.

Wyprawy można zgłaszać co roku poprzez serwis www.alpinus-miejodwage.pl w 5. kategoriach:

1. Ziemia – wyprawy w góry i z góry, po płaskim, a także te w głąb Ziemi;

2. Powietrze – projekty, których głównym celem są loty, przeloty, odloty i skoki;

3. Woda – wyprawy po wodzie i w głąb wody;

4. Ogień – wyprawy i projekty, w których najważniejsze są kipiące emocje, adrenalina na najwyższych obrotach i dużo czadu!

5. Eter – kosmicznie odjechane projekty, które wykraczają poza ramy podstawowych żywiołów.

Zwycięzca konkursu otrzymuje honorowe, roczne członkostwo w Alpinus Expedition Team, a zwycięska wyprawa zostaje sfinansowana przez Alpinus. Zwycięzca, jako honorowy członek Teamu stanie się także członkiem Kapituły Memoriału i będzie miał wpływ na wybór kolejnej zwycięskiej wyprawy.

Anna Wróblewska

Alpinus

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0