HomeImprezy outdoor

Kosmiczne zakończenie Drugiej Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej Olka Doby

17 kwietnia 2014 około godziny 23:20 UT Olek Doba wpłynął do Port Canaveral w Centrum Lotów Kosmicznych na Florydzie, po przepłynięciu w kajaku Oceanu Atlantyckiego, z Europy do Ameryki Północnej.

Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Olka Doby składała się z dwóch odcinków:

  • Pierwszy zaczął się w Lizbonie 5 października 2013 godz. 15:08 UT i zakończył lądowaniem na Bermudach 24 lutego 2014 o godzinie 11:03 UT. Olek spędził na oceanie 141 dni 19 godzin i 55 minut i przebył trasę 4500 mil morskich. Niekorzystne wiatry na zachodnim Atlantyku zatrzymały kajak na ponad 40 dni i wymusiły zawinięcie na Bermudy.
  • Drugi odcinek rozpoczął się 25 marca 2014 o godzinie 09:35 UT od zwodowania kajaka z żaglowca „Spirit of Bermuda” na pozycji 27 24’ N, 064 02’. Na tej pozycji kajak znajdował się 10 stycznia 2014, w czasie pierwszego odcinka w drodze na Bermudy. 

Wodowanie z pokładu żaglowca było niefortunne. Kajak został uszkodzony podczas operacji dźwigowej. Złamany został pałąk zapewniający niewywracalność kajaka, zmiażdżone zostały światło nawigacyjne i aktywny reflektor radarowy. Pomimo tych start Olek postanowił płynąć uszkodzonym kajakiem na Florydę, a żaglowiec wrócił na Bermudy.

Po spędzeniu kolejnych 23 dni na Atlantyku i przepłynięciu kolejnego tysiąca mil morskich Olek wpłynął do Port Canaveral na Florydzie.

Rejs Olka jest największą wyprawą kajakową w historii.

Trzy lata wcześniej Olek przepłynął Atlantyk tym samym kajakiem w 99 dni z Dakaru do Brazylii.

Organizatorem obu transatlantyckich wypraw Olka i budowniczym wykonanego w kosmicznych technologiach kajaka jest Andrzej Armiński, właściciel stoczni jachtowej w Szczecinie.

Więcej informacji na stronie: www.aleksanderdoba.pl

Źródło: aleksanderdoba.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0