HomeNowości z rynkuEkologia / Zrównoważony rozwój

PrimaLoft™ Bio® a ekonomia cyrkularna

Amerykański ekspert w dziedzinie zaawansowanych materiałów dla branży outdoor ogłosił niedawno, że włókna PrimaLoft® Bio™ nie tylko podlegają recyklingowi i biodegradacji, ale również spełniają założenia ekonomii cyrkularnej.

RECYKLING I BIODEGRADACJA

O PrimaLoft® Bio™, ważnej dla branży, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego technologii, pisaliśmy już wcześniej. Z innowacyjnych włókien firma PrimaLoft stworzyła pierwszy w historii syntetyczny materiał i ocieplinę, podlegające w 100 proc. recyklingowi i biodegradacji. Dalsze badania potwierdzają pierwsze doniesienia. Oto ostatnie wyniki testów PrimaLoft® Bio™:

  • 86,1% biodegradacji w ciągu 499 dni w testach ASTM D5511 (metoda badania biodegradacji w środowisku beztlenowym, ekwiwalent ISO 15985)
  • 57,4% biodegradacji w ciągu 486 dni w testach ASTM D6691 (metoda badania biodegradacji w środowisku morskim)

Stworzone w 100 proc. z post-konsumenckich, recyklowanych surowców, włókna PrimaLoft® Bio™ rozkładają się w specyficznych warunkach – takich, jakie występują na wysypiskach śmieci lub w oceanach. PrimaLoft wzbogaca włókna w taki sposób, by były bardziej atrakcyjne dla mikrobów występujących w tych środowiskach. Drobnoustroje „zjadają” włókna w szybkim tempie, przetwarzając materiał oraz ocieplinę na elementy naturalne. PrimaLoft® Bio™ podlega degradacji wyłącznie po napotkaniu występujących w naturze mikrobów obecnych na wysypiskach czy w oceanach, a zarówno materiał, jak i ocieplina, pozostają trwałe przez cały okres użytkowania.

Biodegradowalne włókna są nie tylko rozwiązaniem problemów związanych z zakończeniem „życia” produktów. Nowy materiał niweluje również ryzyko zanieczyszczenia środowiska mikroplastikami w trakcie użytkowania, czyli
np. podczas prania produktów. A to jeszcze nie wszystko!

EKONOMIA CYRKULARNA

System ekonomiczny, którego celem jest minimalizacja odpadów i ponowne wykorzystanie zasobów, nazywamy ekonomią cyrkularną. W modelu tym nie ma potrzeby korzystania z nowych zasobów naturalnych, dzięki czemu powstaje zamknięta pętla. Ekonomia cyrkularna jest zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej ekonomii liniowej, która polega na wydobyciu surowców, produkcji i utylizacji.

Mike Joyce, prezes PrimaLoft, tak obrazuje aktualną sytuację: „Od 1950 r. na świecie wyprodukowano ok. 8,3 miliarda ton plastiku. Mniej niż 10 proc. z tego zostało poddane recyklingowi. To alarmujące liczby. Dlatego PrimaLoft pracuje nad rozwiązaniami, które mogą zredukować użycie włókien poliestru wytwarzanych z ropy naftowej. Od 2007 r. korzystamy w naszej produkcji z włókien poliestrowych pochodzących z recyklingu butelek PET. Jest to tradycyjny, mechaniczny proces, który umożliwia otrzymanie materiału o wysokich właściwościach. Jednak za pomocą tej metody nie można w nieskończoność pozyskiwać poliestru, z czasem włókna tracą dobrą jakość. Aby temu zapobiec, trzeba w procesie produkcji wykorzystywać dodatkowo również zasoby naturalne. PrimaLoft poszukiwał nowego rozwiązania”.

Jak się okazuje, PrimaLoft® Bio™ jest materiałem, który ma szansę domknąć tę pętlę. Innowacyjna technologia przyczyni się do rozwoju ekonomii cyrkularnej. Testy prowadzone przez zewnętrzne laboratoria dowiodły, że włókna

PrimaLoft® Bio™ podlegają recyklingowi chemicznemu. W efekcie tego procesu poliester rozkłada się na podstawowe składniki, z których można następnie stworzyć nowy materiał o identycznych właściwościach. Wydajność metody została określona na 95 proc.

Prezes PrimaLoft tak tłumaczy znaczenie tego przełomu: „Naszą podstawową intencją podczas tworzenia PrimaLoft® Bio™ było rozwiązanie problemu związanego z ostatnim etapem »życia« produktu, czyli momentem, w którym użytkownik go wyrzuca. Oznaczało to stworzenie materiału, który nie przyczyniałby się do pogłębiania zanieczyszczenia środowiska naturalnego mikroplastikami. Biodegradacja rozwiązuje tę kwestię, ale nie tylko. Jest ona również zgodna z ideą ekonomii cyrkularnej – kolejnej z podstaw zrównoważonego rozwoju. Odnawialność naszych włókien została potwierdzona, jesteśmy gotowi działać w tym obszarze”.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0