HomeEkologia / Zrównoważony rozwój

Naukowcy odkryli bakterię, która może zrewolucjonizować produkcję nylonu

Naukowcy z Edynburga odkryli bakterię, która umożliwi zrównoważoną produkcję nylonu.

Bakteria E. coli (fot. pxhere.com)

„To odkrycie może zrewolucjonizować proces produkcji nylonu” – czytamy na stronie Uniwersytetu w Edynburgu. Bakteria, o której mowa, jest w stanie wytworzyć kluczowy składnik chemiczny, biorący udział w procesie produkcji nylonu – bez emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

Nowa metoda pozwala na zrównoważone wytwarzanie kwasu adypinowego. To jeden z najbardziej potrzebnych składników chemicznych w przemyśle. Rocznie na świecie produkuje się 2,5 miliarda kilogramów tego kwasu, który głownie używany jest w syntezie poliamidów, czyli m.in. producji nylonu.

Równocześnie na świecie każdego roku powstają ponad 2 miliony ton różnych materiałów (ubrania, sprzęt sportowy, meble). Wartoś rynkową tej produkcji szacuje się na 5 miliardów funtów.

Przemysłowa produkcja kwasu adypinowego opiera się na wydobyciu i przetwarzaniu paliw kopalnych, a w procesie uwalniane zostają duże ilości podtlenku azotu, gazu 300 razy silniejszego od dwutlenku węgla. To właśnie dlatego, zrównoważona metoda pozyskiwania kwasu adypinowego jest tak ważna – podkreślają naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu.

Zmodyfikowana bakteria

Naukowcy zmodyfikowali kod genetyczny powszechnie występującej bakterii E. coli. Następnie zmodyfikowane komórki umieszczono w roztworze zawierającym naturalnie występujący w roślinach związek o nazwie gwajakol. Po 24-godzinnym okresie inkubacji, zmodyfikowana bakteria E. coli przekształciła gwajakol w kwas adypinowy – bez emisji podtlenku azotu.

Zrównoważona metoda produkcji

Badacze uważają, że ich metoda mogłaby zostać wykorzystana na skalę przemysłową. Jack Suitor, doktorant prowadzący projekt mówi, że jego zespół nieustanie prowadzi badania nad nowymi sposobami wykorzystania bakterii do produkcji chemikaliów:

Jestem bardzo zadowolony z wyników tych badań. Po raz pierwszy udało się nam pozyskać kwas adypinowy z gwajakolu, który jest jednym z największych odnawialnych i do tej pory nieeksploatowanych zasobów naturalnych naszej planety. To odkrycie ma szansę zmienić kompletnie dotychczasowy sposób produkcji nylonu.

Dr Stephen Wallace, główny badacz biorący udział w projekcie, uważa, że mikroby mogą pomóc rozwiązać wiele współczesnych problemów:

Jeśli potrafimy zaprogramować bakterię tak by pomagała tworzyć nylon z odpadów roślinnych – coś, czego nie byliśmy w stanie zrobić przy użyciu tradycyjnej chemii – to kto wie, gdzie leżą granice. To zaskakujące, jak wielkie możliwości stwarza takie podejście. To szansa dla zrównoważonej przyszłości.

Michał Gurgul
źródło: The University of Edinburgh

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0