HomeEkologia / Zrównoważony rozwój

Przyjazna dla środowiska odzież, zaprojektowana z myślą o białych zimach

Śnieg jest na wagę złota. Większość z nas spędziła znaczną część swojego dzieciństwa zjeżdżając na sankach, lepiąc bałwany i rzucając się śnieżkami. Jednak nasze dzieci coraz rzadziej mogą cieszyć się z zimowych dni w taki sposób.  Świat się zmienia, a śnieg zimą nie jest już taki pewny. Jeżeli się pojawia, jest go znacznie mniej niż kiedyś. Nic dziwnego, że dla producentów odzieży outdoorowej przyszłość zim jest tak ważna. W szczególności zaś dla Skandynawów.

Przyjazna dla środowiska odzież, zaprojektowana z myślą o białych zimach (fot. Reima)

Nikogo nie dziwi, że Finów i przyrodę łączy szczególna więź. Finlandia ma na swoim terytorium niemal 180 tysięcy jezior, jeden z największych archipelagów oraz rozległe lasy pokrywające 74% powierzchni kraju, co czyni ją zarówno najmniej zaludnionym, jak i najbardziej zalesionym krajem w Europie. Wyjątkowy związek Finów z naturą znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w codziennym życiu, ale i biznesie, jak choćby w fińskim przemyśle odzieżowym. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu to forma rozrywki, która jest częścią codziennego życia dla wielu pokoleń. Miłość do przyrody jest budowana od dziecka – fińskie maluchy śpią w wózkach na dworze (nawet zimą!), w godzinach szkolnych dzieci spędzają całe godziny bawiąc się na świeżym powietrzu, a wiele z nich na wakacje wyjeżdża na wieś, gdzie pływają czy chodzą po lesie. Wiele fińskich (i skandynawskich) marek skupia się na projektowaniu i tworzeniu ubrań, które chronią nie tylko użytkowników, ale i przyrodę.

Elina Björklund, CEO firmy Reima, fińskiego producenta odzieży dziecięcej:

Pomogliśmy trzem pokoleniom bawiących się w śniegu Finów przetrwać nordyckie zimy. A ponieważ udowodniono, że beztroska zabawa w dzieciństwie to klucz do lepszej przyszłości, tworzymy produkty na każdą porę roku i starannie analizujemy nawet najdrobniejsze szczegóły, aby każdy młody człowiek mógł cieszyć się aktywnym czasem na świeżym powietrzu. Działamy, aby chronić nasze dzieci i ich przyszłość, dlatego zrównoważony rozwój leży u podstaw wszystkiego, co robimy. Od naszych innowacji materiałowych po inicjatywy związane z recyklingiem – myślimy o każdym szczególe. To właśnie te niezliczone małe innowacje sprawiają największą różnicę.

Ubrania pochodzące z recyklingu alternatywą dla fast fashion

Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy zadbać o naszą planetę, i to szybko. Częścią rozwiązania może być zastąpienie modelu konsumpcji fast fashion produkcją dobrej jakości trwałych ubrań oraz odzieży z włókien pochodzących z recyklingu. Projektanci kolekcji narciarskiej Reima na zimę 2021 podjęli właśnie takie działania w ramach drogi do zrównoważonego rozwoju. Przeważająca część materiałów izolacyjnych w kolekcji pochodzi z recyklingu, podobnie jest z materiałami wierzchnimi i rozmaitymi tkaninami syntetycznymi, które w dużej mierze produkowane są z użyciem surowców wtórnych. To wszystko stanowi doskonałe uzupełnienie wełnianych produktów marki, w znacznej części oznaczonych certyfikatem RWS (Responsible Wool Standard).

Przyjazna dla środowiska odzież, zaprojektowana z myślą o białych zimach (fot. Reima)

W kolekcji znajdziemy m. in.  kurtkę narciarską Kierinki i polar Neuvokas w stylu retro. Ciepła i łatwa w pielęgnacji izolacja w kurtce to pochodzący w 100% z recyklingu puch Primaloft ThermoPlume Eco. Kurtka Vanttaus z bezszwowymi tunelami wypełnionymi zrównoważonym puchem i pierzem reprezentuje najwyższej klasy niezawodny, wodoodporny i wiatroszczelny komfort serii Reimatec z nowym, ekologicznym akcentem: materiał wierzchni to teraz poliester w 100% pochodzący z recyklingu.

Bezpieczne dla dzieci i środowiska

Projektanci Reima wykorzystują coraz to nowe technologie, które są bezpieczniejsze nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych dzieci. Część kurtek, kombinezonów i ocieplanych spodni wyposażona jest w niezawodne wykończenia BIONIC-FINISH® ECO lub Teflon EcoEliteTM, oba wolne od fluorowęglowodorów oraz odporne na wodę i zabrudzenia.

Przyjazna dla środowiska odzież, zaprojektowana z myślą o białych zimach (fot. Reima)

Dlaczego powinniśmy unikać związków fluorowęglowych (HFC)? Po pierwsze, ich rozkład w przyrodzie trwa bardzo długo. Gromadzą się one w coraz większych ilościach, także w organizmach ludzi i zwierząt. Po drugie, prawdopodobnie są rakotwórcze oraz mogą wpływać na zdolności reprodukcyjne i produkcję hormonów u wszystkich ssaków, także u ludzi. Właśnie dlatego projektanci i technolodzy odzieży Reima zdecydowali się zrezygnować z ich wykorzystania.

Z myślą o przyszłości

W kolekcjach Reima pojawia się więcej niż kiedykolwiek produktów stworzonych z wykorzystaniem włókien pochodzących z recyklingu. Każdy nowy, wynaleziony materiał jest nadzieją zarówno dla przemysłu, jak i dla konsumentów. Jednak innowacje to nie wszystko – decyzje, które mają wpływ na środowisko sami podejmujemy na co dzień. Naprawiając, ponownie używając lub odsprzedając ubrania, każdy z nas może zrobić coś dla przyrody. To łatwe, a przy tym naprawdę skuteczne.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0