HomeImprezy outdoor

Festiwalowe zapowiedzi – 10. Explorers Festival i 6. KFG

Przed nami dwa festiwalowe wydarzenia – 19 listopada w Łodzi rozpocznie się 10. Explorers Festival, po czym 5 grudnia górski świat przeniesie się do Krakowa, gdzie ruszy 6. Krakowski Festiwal Górski.

  • 10. Explorers Festival

Najpierw miłośnicy ekstremalnej przygody obiorą kierunek Łódź. To właśnie tam za tydzień swoją okrągłą, dziesiątą już odsłonę będzie miał Explorers Festival. Potrwa do 23 listopada. Cztery festiwalowe dni wypełnią wystawy fotografii górskiej, koncerty, filmy – „Konkurs Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji. Artshow 2008” oraz „Wielka Lekcja Geografii 2008”, pod którą kryje się seria wykładów pod hasłem „Systemy górskie świata – przyroda i ludzie gór”.

Jednak największym smaczkiem festiwalu będzie, jak zawsze zresztą, wizyta całej plejady indywidualności świata wspinaczki, podróży, ekstremalnej przygody, eksploracji, filmu i fotografii. Wystąpią oni z multimedialnymi pokazami pod nazwą Dotyk Pasji.

Organizatorom udało się zaprosić na łódzką scenę takie osobowości jak np. Julie Angus – pierwszą kobietę, która wiosłując przepłynęła łodzią Ocean Atlantycki, Edurne Pasaban – jedną z najlepszych obecnie himalaistek na świecie, Colina Angusa – światowej sławy eksploratora. Magnesem przyciągającym będzie najpewniej Chris Sharma, pierwsza postać sportowego wspinania na świecie. A obok niego ikona wspinania Lynn Hill oraz specjalista od szybkich wspinaczek Hans Florine. To tylko niektóre z arcyciekawych postaci, które zobaczymy w listopadzie podczas Explorers Festival. Pełna lista gości i zbliżenie na ich sylwetki tutaj.

10. Explorers Festival, Lynn HillGwiazda 10. Explorers Festival, Lynn Hill

Festiwalowe szczegóły na stronie: www.festiwalgor.pl

  • 6. Krakowski Festiwal Górski

Podobne atrakcje czekają na uczestników 6. Festiwalu Górskiego w Krakowie. W ciągu trzech dni (5-7 grudnia) w Krakowie gościć będą wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy, film, pokazy multimedialne, dyskusje poświęcone ochronie przyrody, ekologii i bezpieczeństwu w górach, zawody sportowe, muzyka etc.

Gośćmi specjalnymi będzie w tym roku Niemka Ines Papert, najwybitniejsza na świecie specjalistka od wspinaczki lodowej i mikstowej, wielokrotna Mistrzyni Świata i zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce lodowej oraz Amerykanin John Bahar, żywa legenda światowego free climbingu, autor niesamowitych przejść solowych dróg wielowyciągowych i sportowych.

6. KFG, Ines PapertInes Papert, gość specjalny 6. KFG

Na festiwalowym ekranie pojawią się filmy górskie z najwyższej, światowej półki z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Specjalny wieczór poświęcony zostanie również wybitnym, wielokrotnie nagradzanym na światowych festiwalach, angielskim filmom wspinaczkowym z Psyche, On Sight Alastaira Lee oraz Committed Dave’a Browna i Paula Diffley’a na czele!

Miłośnicy filmu górskiego będą mogli również śledzić zacięty wyścig polskich produkcji o Grand Prix KFG 2008. Po raz kolejny w konkursie polskiego filmu zobaczymy kilkanaście najlepszych obrazów o tematyce górskiej polskiego autorstwa.

Ważnym elementem będzie również kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej.

Strona festiwalu: www.kfg.pl

Dorota Dubicka

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0