Home

11. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. 10. edycja Kolosów

Ponad 60 prelegentów, wielka sala mieszcząca 1500 osób i seminaria dla doświadczonych podróżników – tak w skrócie zapowiada się dziesiąta, jubileuszowa edycja Kolosów.

Kolosy 2009, 10. edycja

Święto polskich podróżników, którego organizatorami są miasto Gdynia oraz agencja MART, będzie w tym roku wyjątkowo atrakcyjne nie tylko z uwagi na rocznicę. Po raz pierwszy Kolosy i OSPŻiA zagoszczą w nowym miejscu: świeżo oddanej Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia" przy ul. Kazimierza Górskiego 8. Nowoczesny obiekt to większe niż kiedykolwiek możliwości – więcej miejsca na wystawy fotograficzne, więcej stoisk oraz mnóstwo przestrzeni dla gości, prelegentów i widzów.

W tym roku po raz ósmy Kapituła przyzna też Nagrodę im. Andrzeja Zawady, do której dołączony jest ufundowany przez Prezydenta Gdyni grant w wysokości 10 000 PLN na zorganizowanie wyprawy. Nagroda ta przeznaczona jest dla młodych podróżników (poniżej 30 roku życia). Stanowi formę rekomendacji i finansowego wsparcia dla autorów ambitnych przedsięwzięć. Wśród jej laureatów znaleźli się do tej pory alpiniści, grotołazi, żeglarze i podróżnicy.

Główna atrakcja to jednak wciąż przede wszystkim sam program, który ściśle wypełni trzy dni imprezy. Znajdzie się w nim kilkadziesiąt prezentacji największych i najciekawszych dokonań ubiegłego roku: przedsięwzięć i wypraw na naprawdę wysokim poziomie. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

W trakcie Dnia Gór (niedziela, 22 marca) dowiemy się od Kingi Baranowskiej, jak zdobywa się dwa ośmiotysięczniki w odstępie zaledwie kilku miesięcy, i co się czuję, będąc na Dhaulagiri i Manaslu pierwszą Polką w historii (Sezon na ośmiotysięczniki). Zobaczymy jak Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik zdobyli w alpejskim stylu północną ścianę Pharilapcha, wytyczając na niej – w terenie, w którym często niemożliwa była asekuracja – nową drogę, nazwaną Dzień Niepodległości (Dzień Niepodległości, czyli Pharilapcha w stylu alpejskim). Posłuchamy o dziewięciodniowych, zakończonych sukcesem zmaganiach krakowskich laureatów Kolosa 2008 z kapryśną pogodą, ścianą Asana oraz własnymi słabościami (Kirgizja 2008). Z wybitnym znawcą kultury tybetańskiej Markiem Kalmusem odbędziemy pielgrzymkę wokół góry, na szczyt której nikomu nie wolno się wspinać (Kailasz – najświętsza góra świata), i wreszcie przekonamy się, że nie ma rzeczy niemożliwych, słuchając o wyprawie, której pięciu niepełnosprawnych uczestników zdobyło najwyższy szczyt Afryki (Każdy ma swoje Kilimandżaro).

Andrzej Muszyński przedstawi wyprawę w głąb afrykańskiej dżungli, w trakcie której wraz z Pawłem Wojtyszynem i Tomkiem Golą przedzierał się przez trzy tygodnie mukongo – ścieżkami słoni – niejednokrotnie będąc zmuszony uciekać przed tymi ogromnymi zwierzętami (Mukongo: Minkebe Expedition). Po Afryce podróżował też Jakub Pająk: w Mali przyłączył się do karawany wielbłądów i na własnej skórze poznał, jak wygląda surowe życie na Saharze (Timbuktu-Taoudenni: solna karawana). Na tej samej pustyni, choć nieco bardziej na północ, wraz z Nomadami mieszkała przez sześć miesięcy Beata Jakuszewska (Tribi Sun: saharyjskie serca), natomiast Anna i Jakub Urbańscy, laureaci Kolosa 2008, znów wybrali się na Papuę, by podróżować w czasie i przestrzeni, a potem opowiedzieć o tym w Gdyni (W Dolinie Baliem – pół wieku od neolitu). Dla kolejnych prelegentów główną motywacją podróży była chęć wyjaśnienia fascynującego wciąż wielu badaczy i naukowców fenomenu Wyspy Wielkanocnej: skąd i kiedy przybyli na nią pierwsi ludzie? w jaki sposób wykorzystywali setki jaskiń żłobiących ten skrawek lądu na Pacyfiku? (wyprawa pod kier. Andrzeja Ciszewskiego i prof. Zdzisława Jana Ryna – Rapa Nui: jaskinie w „Pępku świata"). 

Niezwykle różnorodnie zapowiada się Dzień Wody (piątek, 20 marca). Zobaczymy przede wszystkim bardzo interesujące przedsięwzięcia kajakowe. Iwona Opacian opowie o próbie spłynięcia prawym dopływem Amazonki – Xingu przez tereny należące do rdzennej ludności indiańskiej, a także o tym, w jaki sposób jej mąż wydostał się po trzech dniach z niewoli Indian Kayapo w wiosce Kokrajmoro (Xingu 2008: wiosłując przez Terras Indigena). Maciej Tarasin, Grzegorz Szałajski, Piotr Opacian zaprezentują swoje dokonania z dwóch kompletnie różnych rzek, w zupełnie różnych miejscach świata: z kanadyjskiej Nahanni przepływającej przez Terytoria Północno-Zachodnie oraz z rzeki Omo w południowo-zachodniej Etiopii; łącznie blisko 1000 km wiosłowania pośród niesamowitej przyrody (Nahanni / Omo 2008). Świetnie znany bywalcom Kolosów Jarosław Frąckiewicz (Nagroda Publiczności w 2008 roku), wraz z Wiesławem Michalakiem podzielą się wrażeniami z wiosennej podróży po wodach Syberii, którą odbyli w rosyjskim kajaku „Tajmień" (Ałtaj bliski sercu). A dla żeglarzy coś naprawdę rzadkiego: samotny rejs Henryka Widery dookoła Europy na niewielkim jachcie „Gawot"; sam w sobie bardzo interesujący, ale warto też dodać, że żeglarz skończył właśnie 78 lat (Solo dookoła Europy: koncert na żaglach). Ponadto specjalna prelekcja z okazji podwójnego jubileuszu „Daru Pomorza". Symbol polskiego żeglarstwa, pierwsza jednostka, która poniosła biało-czerwoną flagę na przylądek Horn i opłynęła świat, obchodzi w tym roku 80-lecie służby pod polską banderą. W 2009 roku mija też równo 100 lat od momentu zbudowania tego najsłynniejszego polskiego szkolnego żaglowca („Dar Pomorza": podwójny jubileusz).

Trzy świetne wyprawy rowerowe przedstawią Piotr Strzeżysz, Piotr Milaniak i uczestnicy wyprawy na Madagaskar. Milaniak pokonał rowerem boliwijskie Altiplano oraz płaskowyż Puna de Atacama na pograniczu argentyńsko-chilijskim (Absurd Expedition 2008). Strzeżysz podobnie (Altiplano i część pustyni Atacama), przy czym „dorzucił" do tego jeszcze próbę wjechania na wulkan Aucanquilcha w Andach przy dwudziestopięciostopniowym mrozie; brakło mu ledwie kilkudziesięciu metrów („Que te vaya bien!" – samotnie zimą rowerem przez Andy). Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas wyprawili się natomiast śladami Arkadego Fiedlera do wioski Ambinanitelo. Żeby nie było zbyt łatwo, obrali trasę przez najmniej zbadane, górzyste i porośnięte gęstą dżunglą rejony wyspy. U celu spotkali 89-letniego Alphonse’a Isaia, dzięki czemu znają dalsze losy bohaterów napisanej 70 lat temu książki Fiedlera (Rowerem do Ambinanitelo: 70 lat po Fiedlerze).

Zwolennicy niskich temperatur, śniegu, lodu i surowych warunków nie powinni przeoczyć wystąpienia Grzegorza i Szymona Gontarzów oraz Piotra Zaśki, którzy w trakcie 35-dniowego marszu przez skuty lodem „zielony ląd" wykonali trawers największej wyspy świata, zmagając się po drodze z huraganami i gigantycznymi szczelinami (Zielony lądolód: Grenlandia 2008). Nie będzie też czym usprawiedliwić nieobecności na prezentacjach na temat zimowej samochodowej ekspedycji Romualda Koperskiego, Mariana Pilorza i Viktora Makarovskiy’a z Przylądka Roca nad Cieśninę Beringa (Wielki Wyścig sto lat później) oraz ekstremalnej wyprawy Marka Klonowskiego i Tomasza Mackiewicza przez dzikie ostępy Alaski i Jukonu, w trakcie której udało im się m.in. zdobyć siedem lodowców w 40 dni (Free Tibet Expedition 2008: lodowce Ameryki Północnej). Leszek Cichy zabierze nas (Lodowa góra: HiFlyer Polar Ice Expedition) na najwyższą górę Arktyki. W wyprawie uczestniczył także znany polarnik Marek Kamiński.

Rocznicowy charakter całego wydarzenia to z kolei okazja do przypomnienia osiągnięć i prelekcji, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów. Gościem imprezy będzie m.in. Janusz Gołąb, laureat Kolosa’99 w kategorii Alpinizm, za zdobycie – wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem – wschodniej ściany Kedar Dome, należącej do najtrudniejszych w Himalajach (Dziewicza ściana Kedar Dome – Kolos’99). Swoje dokonania przypomną też Krzysztof Starnawski (Wyczyn Roku 1999 za polski rekord głębokości w nurkowaniu swobodnym w jaskini: Dwa lata głębokie – Kolos’99) i Michal Nešvara, uczestnik nagrodzonego Kolosem 2004 pięcioletniego rejsu samodzielnie wybudowanym jachtem „Victoria" („Victorią" dookoła świata – Kolos’04). Radosław "Chopin" Siuda, niestety bez Kingi Choszcz, przypomni ich pięcioletnią podróż, która jest już legendą (Prowadził ich los, czyli autostopem dookoła świata – Kolos’03). 

Więcej informacji o Festiwalu, w tym szczegółowy program tutaj

www.kolosy.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0