HomeRynek outdoor

Zwycięzcy ispo Eco Responsibility Award

Ekologiczna produkcja staje się w ostatnich latach istotnym zagadnieniem w całej branży sportowej. Kapituła nagrody ispo Eco Responsibility Award już po raz drugi uhonorowała kolejnych zwycięzców. Jury skupia się na całościowej koncepcji produkcyjnej, której kryteria są wcześniej ustalane i konsultowane z międzynarodowymi, uznanymi ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska.

ispo Responsibility Award logo

Zwrócono uwagę m.in. na takie aspekty jak: logistyka, produkcja, zastosowanie, kultura firmy i jej społeczna odpowiedzialność (CRS). Spośród pięciu kategorii: sprzęt narciarski, sprzęt snowboardowy, akcesoria, tekstylia, włókna i tkaniny, wybrano jedną innowację oraz dwóch zwycięzców w kategorii tekstylia. W kategorii obuwie żadna z firm nie uzyskała produktu spełniającego wysokie ekologiczne standardy nagrody.

Zwycięzca w kategorii Sprzęt narciarski – Völkl Amaruq eco

Völkl Amaruq eco

„Amaruq eco” to gotowa do produkcji seryjnej koncepcja narty, która jest zbudowana prawie wyłącznie z certyfikowanego drewna, pozyskanego z lokalnych lasów, a więc w całości podlega recyklingowi. Techniczną nowinką jest także eliminacja standardowych warstw z włókien szklanych i zastąpienie ich specjalną kompozycją wielu warstw drewnianych oklein. Wszystko oczywiście bez ustępstw względem właściwości i osiągów narty.

Powierzchnia ślizgu nart jest w 100% wykonana z przetworzonych materiałów, krawędzie to w 60% recyklingowana stal. Do łączenia komponentów zamiast konwencjonalnych żywic epoxydowych użyto bio żywic. Völkl w swoich ekologicznych działaniach nie kończy jednak na nartach. Amaruq eco są dostarczane w specjalnych, dużych biodegradowalnych torbach, uszytych z naturalnych włókien.

Narty zostały zaprojektowane jako wyrafinowany model tourowy, z wysokim stopniem dbałości o środowisko, a ich wymiary lokują je pomiędzy nartą freeridową a nartą do ski alpinizmu.

Werdykt jury: Narty Amaruq eco firmy Völkl udowadniają, że dbałość o środowisko i techniczne innowacje się nie wykluczają.

Zwycięzca w kategorii Sprzęt snowboardowy – Atomic Poacher Premium Renu

Atomic Poacher Premium RenuAtomic zrobił wrażenie na jury swoją przyjazną środowisku deską splitboardową, która wykonana jest z rdzenia drewna topoli oraz drewna jesionu. Fragmenty zwykle robione z fiberglasu zastąpiono warstwami juty, która poza tym, że jest ekologiczna, jest także lżejsza. Wzór na desce jest nakładany przy użyciu lakierów bazujących na wodzie. Złożenie deski zajmuje tylko 3 minuty.

Werdykt jury: Atomic pokazał, że wysoce funkcjonalny sprzęt sportowy może być produkowany w ekologiczny sposób, bez ustępstw wobec wysokiej funkcjonalności czy designu. Dobrze obmyślona całościowa koncepcja produkcyjna jest modelowym przykładem nie tylko w dziedzinie przemysłu sportowego.

Zwycięzca w kategorii Akcesoria – Edelrid Kite

Edelrid Kite

Lina wspinaczkowa „Kite” została opracowana dla zaawansowanych sportowców i jest zgodna ze standardami bluesign. Lina jest ultra lekka, miękka i ma małą średnicę.

Werdykt jury: Edelrid, który jest częścią firmy Vaude, przyjął koncepcje ekologiczne swojej firmy-matki i oferuje rozwiązania, które robią wrażenie na każdym etapie łańcucha produkcyjnego. Lina „Kite” jest dowodem możliwości ekologicznych produktów w dziedzinie bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Zwycięzca w kategorii Tekstylia – Pyua Climate 2L Padded Man spodnie i kurtka

Pyua

Pyua swoją kurtką i spodniami ma szansę zrobić wrażenie na świadomych ekologicznie freeriderach. Tak jak wszystkie modele ubrań tej firmy, tak i zwycięskie spodnie i kurtka, wykonane zostały wyłącznie z recyklingowych materiałów, i nadają się do wtórnego odzysku. Użycie membrany Sympatex zapewnia techniczną funkcjonalność. Wszystkie materiały produkowane są bez użycia toksycznego politetrafluoroetylenu, lepiej znanego jako Teflon. Odzież posiada organiczny, zaokrąglony wzór, zaś kolory stosowane przez Puya są inspirowane samą naturą.

Werdykt jury: Wciąż młoda marka, jaką jest Puya, kontynuuje stosowanie konsekwentnych i zamierzonych koncepcji ekologicznych. Klienci mogą oczekiwać stylowych produktów o atrakcyjnym wyglądzie, gwarantujących najwyższy poziom funkcjonalności.

Drugi zwycięzca w kategorii Tekstylia – Patagonia Womens R3 HiLoft Hoody

Patagonia Womens R3 HiLoft Hoody

Polarowa kurtka W’s R3 HiLoft Hoody jest jednym z wielu ekologicznych produktów tworzonych przez tą markę. Kurtka jest prawie w całości wykonana z porecyklingowego i nadającego się do ponownej przeróbki materiału firmy Polartec. Dodatkowo ta lekka i ciepła kurtka posiada certyfikat bluesign. To znaczy, że proces produkcyjny został oceniony pod względem określenia stopnia użycia surowców, poziomu ochrony konsumentów, zanieczyszczenia wody i powietrza oraz warunków pracy. Jury było nie tylko pod wrażeniem samej kurtki, ale także całościowej długofalowej koncepcja Patagonii.

Werdykt jury: Od wielu lat Patagonia jest przykładem tego, że ekologiczna koncepcja całego łańcucha produkcyjnego jest możliwa. R3 HiLoft nie jest tu wyjątkiem i zrobiła na nas wrażenie wysokim stopniem funkcjonalności, dobrze przemyślaną konstrukcją i doskonałymi rozwiązaniami dla produktu ekologicznego.

Zwycięzca w kategorii Tkaniny i włókna – Lenzing Fibers Tencel

Lenzing Fibers Tencel

Austriacki wytwórca tkanin Lenzing Fibers wyróżnia się dzięki całościowej koncepcji ekologicznej produkcji, rozciągającej się od surowych materiałów, przez użycie zasobów, aż po sam proces produkcyjny. Tę koncepcję doskonale reprezentuje włókno Tencel, które wykonane zostało z celulozy eukaliptusowej i jest używane w koszulkach jako alternatywa dla bawełny. Przewagą eukaliptusa nad bawełną jest jego szybki wzrost, małe użycie wody i przestrzeni, na której rośnie. Lenzing gwarantuje, że rośliny są hodowane bez genetycznej inżynierii oraz bez użycia pestycydów. Ponadto, włókno jest biodegradowalne, co jest charakterystyczne dla oryginalnych, przyjaznych środowisku biowłókien.

Werdykt jury: Lenzing zachowuje wiodącą pozycję w przemyśle tekstylnym dzięki wyjątkowym ekologicznym koncepcjom.

 

ispo (oprac. az)

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0