HomeNowości z rynku

On Sports i jej nowy system amortyzacji – Wave Step Technology

Wydaje się, że w temacie amortyzacji buta biegowego powiedziano naprawdę sporo. Specjalne wkładki z podwójnej gęstości pianki, znakomite systemy absorbujące wstrząsy przy kontakcie z podłożem etc. Okazuje się jednak, że innowacjom nie ma końca. Przykład – firma On Sports i jej Wave Step Technology, lub inaczej On CloudTecTM.

On Sports, najnowszy model(fot. www.on-running.com)
Młoda i jeszcze stosunkowo mało znana na rynku biegowym szwajcarska marka On Sports opatentowała nową technologię amortyzacji w bucie. Innowacyjny system o nazwie Wave Step Technology zdążył już zresztą „odebrać" tytuł najciekawszej innowacji w kategorii Overall na tegorocznych targach ISPO w Monachium (ispo BrandNew Awards).

Najprościej mówiąc, w swoim założeniu nowy system Wave Step Technology ma zabezpieczać stopę z każdej strony. Nasza stopa podczas biegu narażona jest bowiem nie tylko na naciski w strefie pionowej (wertykalnej), ale również poziomej (horyzontalnej). Z takiego założenia wyszli projektanci i testerzy On Sports, między innymi świetny szwajcarski triatlonista Olivier Bernhard, który zresztą jako pierwszy przetestował nową technologię.

On Sports, kierunki nacisku stopySchemat amortyzacji On Sports (fot. www.on-running.com)
A cały „myk" polega na tym, że w podeszwie buta umieszczono specjalne puste elementy/tunele, amortyzujące oba rodzaje nacisku, dzięki czemu otrzymujemy 30% większą amortyzację. Efektem jest wytworzenie większej dynamiki, przy naturalnym wykorzystaniu siły naszych mięśni.

On Sports, Wave Step TechnologyDziałanie pustych tunelików (fot. www.on-running.com)
Brzmi obiecująco. Wg producentów, nowa technologia ma zastosowanie zarówno w butach ulicznych, jak i trailowych. O ile jednak w butach do asfaltu system sprawdza się pewnie znakomicie (model testowało w końcu około 2 tys. osób, a wśród nich wielu wytrawnych sportowców), o tyle przy zastosowaniu w terenie można mieć wątpliwości, co do „odporności" pustych w środku tuneli amortyzujących na drobne kamienie, gałęzie, błoto etc.

Więcej o produktach nagrodzonych w ramach ispo BrandNew 2010 na: www.ispo.com

źródło: ispo.com, on-running.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0