HomeRynek outdoor

Szwajcarska firma Schoeller Textil AG otrzymała nagrodę “Innovation Prize 2010” za technologię energear

W Paryżu zostały wręczone doroczne nagrody PV (Premiere Vision). Międzynarodowe jury wybrało zwycięzców każdej z pośród 5 kategorii z grona 113 nominowanych. Schoeller Textil AG otrzymał nagrodę “Innovation Prize 2010” w uznaniu za swoją nową technologię nazwaną energear. Nagrodzona tkanina pochodzi z grupy produktów schoeller-shape i została uznana za “najbardziej innowacyjną, inteligentną, twórczą oraz zaawansowaną technologicznie”.

Nowa tkanina z grupy schoeller-shape to elastyczna mieszanka wełny i poliestru. Przyjemny, gładki jersey wewnątrz łączy się z równie miękką powierzchnią zewnętrzną. Materiał zapewnia dużą ochronę przed wiatrem i niekorzystną pogodą, jednocześnie wyjątkowo dobrze oddycha. Zwycięska tkanina jest jednocześnie elastyczna i komfortowa, dzięki temu możliwa jest produkcja eleganckiej odzieży z segmentów urban, travel, jak i outdoor.


Energear jest zupełnie nową generacją tkanin w stajni Schoeller Textil AG, dla której wzorcem stała się natura. Technologia energear wykorzystuje specjalną tytanowo-mineralną matrycę wkomponowaną we włókno. Dzięki niej, wyprodukowane przez ciało promieniowanie w paśmie dalekiej podczerwieni (FIR – Far Infra Red) jest odbijane z powrotem w kierunku ciała użytkownika. Odbite promieniowanie zwiększa cyrkulację oraz poziom natlenienia krwi.

Zarówno odbite promieniowanie, jak i pochodząca z niego dodatkowa energia posiadają szereg pozytywnych efektów, takich jak np. zwiększenie wydajności mięśni, zapobieganie przedwczesnemu zmęczeniu oraz przyśpieszenie regeneracji powysiłkowej. Dodatkowo, skraca się czas niezbędnej rozgrzewki, poprawia koncentracja i ogólne samopoczucie. Oczywiście wspomniane działanie nie upośledza w żaden sposób innych charakterystyk produktu, takich jak oddychalność, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, czy elastyczność.

Działanie technologii energear (fot. Schoeller)Działanie technologii energear (fot. Schoeller)

Jak donosi portal Textile World, niezależne ośrodki badawcze wykazały, że technologia rzeczywiście dostarcza wspomnianych benefitów zdrowotnych. Na przykład, 62% badanych zanotowało znaczący spadek retencji kwasu mlekowego w mięśniach podczas wysiłku fizycznego, zaś w 53% przypadków zanotowano bardzo znaczący spadek tętna wynoszący od 10 do 20 uderzeń na minutę.

Technologia energear może być zastosowana przez bezpośrednią inkorporację we włókno, powłokę czy membranę lub jako wykończenie. Może być stosowana w połączeniu z każdą tkaniną Schoeller’a i jest w pełni zgodna z kryteriami bluesign.

Oprócz wspomnianej już linii schoeller-shape, firma oferuje ten komponent także w połączeniu z materiałami takimi jak dryskin performance, WB400 soft-shell i WB formula.

Od 1973 roku francuska Premiere Vision SA prowadzi profesjonalne wystawy dla branży mody i tekstyliów. Wystawcy i odwiedzający z całego świata mogą wziąć udział w imprezach PV w Paryżu, Nowym Jorku, Szanghaju, Pekinie, Moskwie czy Tokio. Premiere Vision prowadzi obecnie około 20 wystaw rocznie, zbierając około 3 400 wystawców i goszcząc około 150 000 odwiedzających.

Schoeller Textil AG jest firmą o globalnym zasięgu, posiadającą swoją siedzibę w Szwajcarii. Specjalizuje się w rozwoju i produkcji tkanin oraz technologii tekstylnych. Firma rozpoczęła działalność w 1867 roku. Złożone rozwiązania opracowane dla konkretnego klienta i branży rozwija przy współpracy z ośrodkami badawczymi oraz uniwersytetami. Schoeller zawiaduje nowoczesną fabryką pracującą zgodnie ze standardami bluesign.

Źródło: www.outdoorindustry.org, www.textileworld.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0