HomeImprezy outdoor

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc

W dniach 22 – 28 sierpnia u stóp najwyższego szczytu Europy odbędzie się 9. edycja legendarnego biegu terenowego The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc®. Na te kilka dni leżące u stóp potężnych gór Chamonix zamieni się w biegową stolicę świata. Na rozgrywane w tym czasie cztery biegi zarejestrowało się ponad 6 500 zawodników z 62 krajów, w tym 40 osób z Polski.

TNF UTMB to jedna z najsłynniejszych imprez biegowych na świecie. Przyciąga zarówno profesjonalnych zawodników jak i amatorów aktywnego wypoczynku, którzy chcą zmierzyć się z wymagającą górską trasą i swoimi własnymi ograniczeniami.

The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (fot. Damiano Levati)The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (fot. Damiano Levati)

Mimo, że start w jednym z odbywających się w ramach imprezy biegów wymaga od uczestników przygotowania i treningów oraz wcześniejszego zdobycia odpowiedniej liczby punktów kwalifikacyjnych, liczba zgłoszonych z roku na rok rośnie. Ze względów bezpieczeństwa i ochrony przyrody na trasę wyruszyć będzie mogło o 1000 osób mniej niż się zgłosiło. Ci, którym nie poszczęści się w losowaniu miejsc startowych w tym roku, będą mogli skorzystać z prawa pierszeństwa w czasie 10. edycji.

Oprócz samych startujacych, w okolicach trasy gromadzą się także tłumy kibiców. Organizatorzy spodziewają się, że w tym roku u stóp Mont Blanc pojawi się ponad 30 000 osób.

Ultra-Trail du Mont-Blanc® zostało zorganizowane po raz pierwszy w 2003 roku przez grupkę przyjaciół zafascynowanych biegami górskimi i malowniczą okolicą Mont Blanc. Wyznaczona przez nich 166 – kilometrowa trasa pokrywa się ze słynnym szlakiem GR TMB wiodącym wokół masywu Mont Blanc i przebiega przez terytoria 3 krajów (Francja, Włochy, Szwajcaria). Zawodnicy mają do pokonania dziesięć przełęczy położonych na wysokości ponad 2000 m. n.p.m. co w sumie daje 9 400 metrów różnicy wysokości na podejściach.

W ramach imprezy odbywają 4 biegi o różnej długości i trudności:

  • UTMB®: 166 km, limit czasu – 46 h, 2300 zawodników. Najsłynniejszy wyścig. Ukończenie go, jest marzeniem wielu biegaczy na całym świecie. Wymagane 5 punktów kwalifikacyjnych zdobytych w 2009 lub 2010 roku.
  • CCC®: 98 km, limit czasu – 26 h, 1800 zawodników. Traktowane przez wielu jak test przed startem w UTMB. Wymagany przynajmniej 1 punkt kwalifikacyjny zdobyty w 2009 lub 2010 roku. – TDS: 110 km, limit czasu – 31 h, 1200 zawodników. Wymagane 2 punkty zdobyte w jednym lub dwóch biegach w 2009 lub 2010 roku.
  • PTL: 300 km, limit czasu – 138 h, 80 drużyn 2-3 osobowych. Brak klasyfikacji. Drużyna musi wspólnie pokonać całą trasę. Brak oznaczeń trasy (mapy 1:25000).

Od pierwszej edycji UTMB® w 2003 roku organizatorzy, wolontariusze, zawodnicy i osoby im towarzyszące, starali się zrobić jak najwięcej dla ochrony i zachowania w nienaruszonym stanie delikatnego i wyjątkowego środowiska w okolicach Mont Blanc. Stąd ograniczenia ruchu w regionie i działania na rzecz zmniejszenia liczby samochodów, którymi przybywają zawodnicy. Dzięki specjalnej stronie internetowej mogą oni w łatwy sposób kontaktować się w sprawie wspólnej podróży samochodem na The North Face® Ultra-Trail du Mont Blanc®.

Zawodnik na The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (fot. Damiano Levati)Zawodnik na The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc (fot. Damiano Levati)

W 2010 roku zaproszenie, które można było wydrukować ze strony zawodów, pozwalało kupić bilet ze zniżką w kasach SNCF (French National Railway). W czasie samych zawodów specjalnie zorganizowany system transportu, pozwala osobom towarzyszącym przemieszczać się pomiędzy strategicznymi punktami na trasie i kibicować zawodnikom. Sami startujący mogą korzystać za darmo z autobusów kursujących pomiędzy Chamonix Mont Blanc i Courmayeur by dostać się na start CCC® i TDS.

Ultra Trail du Mont Blanc® to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla biegaczy, ale także dla mieszkańców wszystkich miejscowości położonych na trasie biegu. Bez wątpienia warto odwiedzić Chamonix, by doświadczyć tej unikalnej atmosfery chociażby w roli kibica. Zawody można połączyć z niesamowitym pod względem widoków trekkingiem wokół Mont Blanc, czy wycieczką na Aguille du Midi. Miłośnicy górskich wędrówek znajdą tutaj trasy o każdym stopniu trudności – możliwości są naprawdę nieograniczone.

Obecność najlepszych biegaczy na świecie, ogromna liczba uczestników, szczególna dbałość o kwestie ochrony przyrody i wyjątkowa atmosfera tworzona przez zawodników, wolontariuszy i kibiców sprawia, że impreza ta stała się punktem odniesienia dla innych ultramaratonów organizowanych na całym świecie. Przy braku nagród pieniężnych, przekraczanie kolejnych granic tego co możliwe staje się głównym sensem rywalizacji w czasie UTMB®.

Więcej informacji na temat The North Face® Ultra-Trail du Mont-Blanc® znaleźć można na stronie www.ultratrailmb.com.

Biegi kwalifikacyjne w Polsce (w 2011 roku): 

  • KIERAT – 100 km, 3 pkt. 
  • SUDECKA SETKA – 100 km, 2 pkt. 
  • BIEG RZEŹNIKA – 76 km, 2 pkt.
  • BIEG RZEŹNIKA HARD CORE – 100 km, 3 pkt.
  • MARATON GÓR STOłOWYCH – 42 km, 1 pkt.
  • BIEG 7 DOLIN – 100 km, 3 pkt.
Jacek Będkowski
Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0