HomeImprezy outdoor

Wrzesień pod znakiem Światowego Dnia Turystyki

„Turystyka dla wszystkich – promowanie powszechnej dostępności” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Turystyki, który przypada na 27 września. Tą myślą Światowa Organizacja Turystyki (World Tourism Organization – WTO) zwraca uwagę na promowanie podróżowania wśród osób dotkniętych niepełnosprawnością bądź innymi ograniczeniami. Przedstawiciele polskich czołowych organizacji turystycznych potwierdzają, że działania w kierunku dostosowania ofert i miejsc do potrzeb osób niesprawnych prowadzone są od lat. Wiele przykładów będzie można znaleźć w ofercie wystawców 24. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw.

tt-warsaw-rf-travel-sec-story

Światowy Dzień Turystyki, który jest obchodzony od 1980 roku, ma na celu podkreślenie roli turystyki w społeczności międzynarodowej i pokazanie jej wpływu na wartości społeczne, ekonomiczne, kulturowe i polityczne na całym świecie.

Turystyka dla wszystkich

Podróżowanie i uprawianie turystyki to aktywności, z których korzyści odnoszą całe społeczeństwa, a doświadczanie piękna świata i różnorodności kultur powinno być dostępne dla każdego. Jak mówi Taleb Rifai, sekretarz generalny WTO, w ciągu ostatnich 50 lat w turystyce dokonała się prawdziwa rewolucja. Z 25 mln turystów w latach 50. XX wieku liczba ta wzrosła obecnie do ponad 1,2 mld. Według przytoczonych przez niego danych około 15% ludności świata dotknięta jest pewną formą niesprawności, która może utrudniać podróżowanie. W grupie tej znajdują się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy czy rodziny z dziećmi. Dlatego tak istotne jest promowanie dostępności, którą należy rozumieć jako udogodnienia w otoczeniu, środkach transportu, obiektach publicznych, ale także kanałach informacyjnych.

Powszechna dostępność w Polsce

Przedstawiciele czołowych organizacji zajmujących się turystyką w Polsce potwierdzają, że działania branży w kierunku dostosowania ofert i miejsc do potrzeb osób niesprawnych są konsekwentnie realizowane. Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, wskazuje na projekt Travelife, współfinansowany przez Komisję Europejską, który wnosi ważny wkład w promowanie zrównoważonej turystyki. Podkreśla, że coraz więcej obiektów i atrakcji turystycznych w Polsce jest dostosowywanych do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. – Powstaje trasa dla niepełnosprawnych w Kopalni Soli w Wieliczce, budowanych jest coraz więcej wejść na plaże dla osób na wózkach, tworzone są też przewodniki dla niepełnosprawnych – wylicza Paweł Niewiadomski.

Z kolei dr Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, podkreśla, że wiele obiektów turystycznych zapewnia udogodnienia dla osób niesłyszących czy z niesprawnością wzrokową. Są to np. przystosowane strony internetowe, które stanowią podstawowe źródło wiedzy.

Otwarty świat TT Warsaw

Liczne przykłady ofert dla klientów z ograniczeniami będzie można znaleźć na zbliżających się Targach TT Warsaw. Jak mówi Urszula Potęga, prezes firmy MT Targi Polska, organizatora targów, wiele firm przedstawia propozycje, które wpisują się w tegoroczne hasło Światowego Dnia Turystyki. – Co roku gościmy wystawców, których oferta zawiera m.in. pakiety wyjazdowe dla seniorów, hotele dla rodzin z dziećmi czy obiekty i atrakcje turystyczne spełniające potrzeby klientów niepełnosprawnych. Na TT Warsaw każdy, kto tylko ma chęć podróżować i czerpać z piękna Polski i świata znajdzie coś dla siebie – podsumowuje Urszula Potęga.

Targi TT Warsaw odbędą się w dniach 24-26 listopada w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie. Obowiązuje rejestracja, której można dokonać online do 22 listopada. Pierwszy dzień przewidziany jest dla branżowych odwiedzających, kolejne dwa dni również dla szerokiej publiczności. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie www.ttwarsaw.pl.

Informacja prasowa

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0