HomeTesty

The North Face ThermoBall Full Zip – lekko, ciepło i przyjemnie

Kurtka ThermoBall Full Zip firmy The North Face to wdzięczny produkt do testowania. Zgrabnie uszyta z zastosowaniem dobrej jakości materiałów. Idealna na okres przejściowy – wczesną jesień i późną wiosnę. Dla osób lubiących ubieranie się na cebulkę, to także świetny „składnik” na bardziej wymagające warunki. Właśnie za sprawą tych cech nie rozstawałem się z nią przez kilka ostatnich miesięcy w mieście i podczas outdoorowych aktywności.

Kurtka ThermoBall Full Zip

Zastosowane materiały

Trudno wyobrazić sobie sprawdzanie kurtek ze sztuczną ociepliną bez testowania jednej z najbardziej znanych na rynku materiałów, jakim jest przygotowany specjalnie dla The North Face produkt Primaloft. Mowa oczywiście o ocieplinie ThermoBall, która na rynku pojawiła się w 2013 roku. Dla przypomnienia – łączy ona termikę puchu 600 cuin i pakowność puchu z zaletami syntetycznych ocieplin, czyli odpornością na wodę, a gdy już jednak zawilgotnieje – zachowaniem właściwości grzewczych. ThermoBall to małe, poliestrowe „kulki” z włókien PrimaLoftu, udanie symulujące właściwości termiczne naturalnego puchu.

Testowana przez nas kurtka została wyposażona w ocieplinę ThermoBall, natomiast materiał zewnętrzny oraz wyściółka to 100% nylonu (15D).

Co najważniejsze, ThermoBall Full Zip ochroni nas przed wiatrem oraz zapewni komfort termiczny podczas wielu outdoorowych aktywności (fot. 4outdoor.pl)

Krój i dopasowanie

Do testów otrzymaliśmy „M” i szybko okazało się, że kurtka pasuje bardziej na mnie – co istotne, normalnie noszę raczej „L-ki” przy 180 cm wzrostu.

W przypadku tego modelu nie możemy mówić o technicznym kroju – przy podnoszeniu rąk dół kurtki wyraźnie wędruje do góry. Co nie znaczy, że ogólny krój kurtki ma mankamenty. Jest on dobrze dopasowany, w czym pomagają diagonalne przeszycia niektórych komór. Dodatkowo dopasowanie poprawiają ściągacz dołu kurtki (regulacja znajduje się w kieszeniach bocznych) oraz elastyczne, schowane w rękawie, mankiety.

Wytrzymałość na warunki zewnętrzne

Kurtka testowana była w przez kilka jesiennych i zimowych miesięcy, zarówno w outdoorowych, jak i miejskich okolicznościach. Wielką zaletą ThermoBall Full Zip jest duża uniwersalność. Sprawdza się zarówno w wypadach w skały, podczas jazdy na nartach, rowerze czy na górskich wycieczkach. Bardzo dobrze daje się łączyć z innymi elementami ubioru. W bardziej wymagających warunkach krój pozwalał mi na założenie pod spód polara, a na wierzch lekkiej kurtki zewnętrznej bez utraty komfortu podczas ruchu.

Oczywiście zakres temperatur, do jakich została stworzona, ściśle związany jest z aktywnościami – gdy używamy ją na co dzień, kurtka zapewnia komfort w temperaturach do ok. 5°C (gdy ubierałem dodatkowo polar – do 0°C). Natomiast gdy zakładamy ją do bardziej „areobowych” aktywności – marszobieg, aktywna jazda na nartach – to zakres temperatur wędruje w dół, w moim przypadku do ok. -5°C.
Podczas użytkowania wielokrotnie zdarzyło mi się używać kurtki w wilgotnych warunkach – lekkim deszczu, opadach mokrego śniegu. Co prawda nigdy nie przemoczyłem kurtki całkowicie, ale nawet gdy materiał zewnętrzny „łapał” wilgoć, nie odczułem, aby zmianie uległ komfort użytkowania oraz właściwości termiczne.

ThermoBall Full Zip dobrze radzi sobie również z wiatrem – materiały, z jakich została wykonana kurtka stanowią dobrą zaporę. Dodatkową rolę w utrzymaniu komfortu odgrywają wspomniane już regulacje i mankiety. Jedyny minus to kołnierz-stójka – jest on dość niski, przez co użycie chusty czy szalika w wietrznych warunkach jest obowiązkowe.

Pozostałe cechy kurtki

Kurtka ma prostą konstrukcję, nie ma żadnych dodatkowych zewnętrznych elementów. Wyposażona jest jedynie w dwie zewnętrzne, dość obszerne, kieszenie boczne. Ten minimalizm idzie w parze lekkością ociepliny, zapewniając w efekcie bardzo niską wagę tego modelu – 330 g!
Bardzo użyteczna jest również możliwość spakowania kurtki do jednej z kieszeni – otrzymany w ten sposób pakunek ma rozmiar 15x30x10 cm.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że kurtka nie tylko dobrze leży, ale również dobrze się prezentuje. Choć to najbardziej subiektywna cecha, to w przypadku  testowanego modelu do gustu przypadł mi kolor kurtki, a w zasadzie print, bo mowa jest o czarno-grafitowej kompozycji. Producent przewidział jednak różne opcje i do wyboru mamy 15 kolorów.

Świetne połączenie stylu outdoor i urban

Marka The North Face wielokrotnie udowadniała, że ma świetne wyczucie w umiejętnym łączeniu funkcjonalnych, outdoorowych produktów z odzieżą, która dobrze odnajduje się „na ulicy”. Testowany przez nas model jest tego bardzo dobrym przykładem – wykonany z zaawansowanych materiałów, dobrze radzi sobie na górskiej wycieczce, jaki i wizycie w centrum handlowym. Niska waga, dobra kompresja powodują, że łatwo zabierać ją ze sobą na wypady za miasto. Co najważniejsze, ThermoBall Full Zip ochroni nas przed wiatrem oraz zapewni komfort termiczny podczas wielu outdoorowych aktywności.

Wojciech Słowakiewicz

Zalety:

  • dobry stosunek gramatury ociepliny do właściwości termicznych,
  • niska waga i dobra kompresja,
  • atrakcyjny design, udanie łączący outdoor z „urban”,
  • dobre właściwości przeciwwiatrowe.

Wady:

  • niski kołnierz-stójka nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia szyi.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0