HomeRynek outdoor

Wizyta Taiwan Textile Federation 2017

W dniach 17-19 maja w Polsce gościła druga delegacja branży tekstylnej z Tajwanu. Grupa 9 firm wspomaganych przez Taiwan Textail Federation odwiedziła tym razem Kraków i Bielsko-Białą. Organizację wizyty wsparło już tradycyjnie Polish Outdoor Group, polskie przedstawicielstwo targów ISPO oraz Magazyn 4oudoor Biznes.

Spotkanie w OTCF (fot. 4outdoor.pl)

Program tegorocznej wizyty był bardzo napięty – w agendzie znalazły się prezentacje, spotkania panelowe oraz wizyty w siedzibie najważniejszych polskich firm sportowo-outdoorowych. W sumie delegacja TTF spotkała się z 12 polskimi producentami. Ze strony tajwańskiej w misji wzięły udział firmy: D.J. Fabric Mill, De Licacy Industrial, Erictex Fashion, Hosan Development International, Multi-Colory Corporation, Tiong Liong Industrial, UKL Enterprise, Wild Bear Technology oraz Wisher Industrial (więcej informacji o tajwańskich firmach znajdziecie na końcu tekstu).

Udana wizyta w OTCF, Wieliczka

W tym roku ranga przedsięwzięcia została podniesiona – w części spotkań ekipie towarzyszyli: przedstawiciel Biura Gospodarczego i Kulturalnego Taipei, dyrektor działu gospodarczego Phillip Wen-Cheng Chen oraz dyrektorka Taiwan Trade Center Jasmine Teng. To oficjalne instytucje odpowiedzialne za kontakty gospodarcze pomiędzy Polską a Tajwanem, mające status placówek dyplomatycznych.
17 czerwca, niedługo po tym jak delegacja tajwańska przyjechała z Liberca (w Czechach miała miejsce pierwsza cześć ich wizyty) pierwsze spotkanie w krakowskim Novotelu rozpoczęło się od prezentacji dotyczącej polskiego polskiego rynku outdoor, którą poprowadził Piotr Turkot – Prezes Polish Outdoor Group. Przegląd rynku był dobrym preludium do bilateralnych spotkań, w których udział ze strony polskiej wzięły firmy: LPP, Santi, Next2Skin oraz Femistores.

Jedno z udanych spotkań z TTF (fot. 4outdoor.pl)

Kolejny dzień to już wycieczka do Wieliczki i wizyta u naszego rodzimiego potentata firmy OTCF, właściciela i producenta takich marek jak 4F, czy Outhorn. Prezentacja ostatnich wyników firmy oraz planów związanych z rozwojem kolejnych kolekcji – zwłaszcza zaawansowanej kolekcji olimpijskiej – jasno pokazał duży potencjał do współpracy. W roboczych spotkaniach ze strony OTCF wzięli udział, odpowiedzialni za zakup materiałów, Anna Sowa i Piotr Cyrkowicz, wspierani przez liczny team projektantek.

Piotr Cyrkowicz z OTCF podczas spotkania TTF (fot. 4outdoor.pl)

Popołudniu przyszła pora na kolejne spotkania. Tym razem w prezentacjach wzięły udział firmy reprezentujące różne segmenty rynku, począwszy od outdooru, poprzez branżę motoryzacyjną, aż po akcesoria narciarskie: Alvika, PowerBike oraz Snowcookie Sport.

Właściciele Alviki na spotkaniu z TTF (fot. 4outdoor.pl)

Ostatni dzień wizyty związany był z tournee po zagłębiu polskiego outdooru, czyli Bielsko-Białej. To tutaj swoją siedzibę ma największy producent i właściciel największej liczby sklepów sportowych w Polsce (ponad 200!), firma Iguana Group. W skład grupy wchodzą m.in. takie marki jak Martes, Elbrus, Hi-Tec, czy pozyskana niedawno Iguana. Goście mieli okazję zapoznać się z ich bogatą ofertą w przestronnych showroomach. Plany rozwojowe – o których opowiadał Tomasz Sikora, menadżer ds. rozwoju – lidera mogą przyprawić o zawrót głowy, stąd rozmowy o nowych kolekcjach i potrzebnych do ich uszycia materiałach były interesujące dla obydwu stron.

Tomasz Sikora przedstawia showroom Iguany, Iguana Group (fot. 4outdoor.pl)

Kolejna wizyta w Bielsku-Białej, a dokładniej w Buczkowicach, miała miejsce w nowoczesnej siedzibie znanego dystrybutora – firmy Larix. Larix znany jest ze sprzedaży takich marek jak Odlo, Uvex, czy Meindl. Jednak to co dla gości było najbardziej interesujące, firma od jakiegoś czasu rozwija swoją własną markę – Viking. Początkowo Viking skupiał się na czapkach i rękawiczkach, teraz jednak coraz poważniej myśli o rozwoju kolekcji odzieżowej. Błyskotliwa prezentacja Janusza Pieły (współwłaściciela Larixa) dotycząca historii, filozofii oraz planów firmy, była świetnym i klarownym wprowadzeniem do technicznych, materiałowych rozmów.

Grupowe zdjęcie w siedzibie Iguana Group w Bielsku-Białej (fot. 4outdoor.pl)

Bogatą agendę zakończyło niezwykle interesujące spotkanie w Pajaku. To tutaj goście mieli wielką przyjemność porozmawiać z właścicielem Andrzejem Pająkiem oraz z, prawdopodobnie największym znawcą i pasjonatem technicznych materiałów w Polsce, Wojciechem Kłapcią. Panowie mają się czym chwalić – bardzo zaawansowane technicznie śpiwory Pajaka, korzystające z najwyższej jakości puchu oraz najlżejszych i najbardziej wytrzymałych materiałów to wizytówka specjalistycznego, polskiego outdooru. Kompetencje docenili również Tajwańczycy – goście z wielką uwagą słuchali dokładnych specyfikacji wymarzonego materiału dla kolejnych innowacyjnych produktów Pajaka.

Janusz Pieła opowiada o doświadczeniach i planach Larixa oraz marki Viking (fot. 4outdoor.pl)

Goście z Tajwanu ponownie mieli bardzo dobrą okazję, aby poznać nasz rodzimy rynek sportowy i outdoorowy. Dla naszych producentów tego rodzaju spotkania to również świetna okazja do zapoznania się z różnego typu materiałami, od tkanin, dzianin, poprzez zaawansowane technologicznie laminaty, materiały wykorzystujące jak najbardziej ekologiczne impregnaty. Co więcej to również możliwość doszkolenia się w zakresie materiałowym, zarówno jeśli pod uwagę weźmiemy zagadnienia technologiczne, jak i zakupowe.

Robocze część spotkania w Larixie (fot. 4outdoor.pl)

W oficjalnej wizycie wzięło udział 9 firm tajwańskich, których misję przygotowała organizacja Taiwan Textile Federation. Tajwan należy do liderów przemysłu tekstylnego, a firmy z tego kraju współpracują z najważniejszymi producentami, takimi choćby jak Nike, The North Face, Adidas, Jack Wolfskin, VF Corporation, Columbia, Lululemon czy Under Armour. Trzeba również zaznaczyć, że producenci z Tajwanu oferują wysokiej jakości materiały – począwszy od dzianin, tkanin, po różnego rodzaju laminaty i materiały techniczne. Jakość idzie oczywiście w parze z ceną, która nie jest niska, zwłaszcza gdy porównamy ją do materiałów oferowanych przez chińskich dostawców.

Wojciech Kłapcia z wprowadza w tajniki produkcji najcieplejszych i najlżejszych śpiworów Pajaka (fot. 4outdoor.pl)

W rozmowach pojawiły się również zagadnienia związane z logistyką i ewentualnymi cłami przy imporcie do Chin. Jak wynika z konsultacji, ten ostatni, problem można rozwiązać współpracując z dostawcami mającymi specjalne koncesje – wtedy do ceny materiałów nie powinny być dodawane dodatkowe koszty.

Drugą wizytę Taiwan Textile Federation możemy uznać za udaną. Feedback z obu stron jest bardzo pozytywny. Justine Cheng z TTF przyznała, że tajwańska grupa była niezmiernie zadowolona z wizyty w Polsce – był to dla nich udany i bardzo owocny study tour. Pozostaje nam tylko czekać na efekty spotkań, których pozytywny wydźwięk z pewnością będzie miał odzwierciedlenie we wzajemnych kontaktach branżowych.

***

Firmy, które wzięły udział w wizycie delegacji Taiwan Textile Federation:

D.J. Fabric Mill Inc.
www.djgroup.com.tw
Firma założona w latach 80. produkująca głównie materiały tekstylne, naturalne i syntetyczne, oraz tkaniny na potrzeby rynku odzieżowego. D.J Fabric Mill Inc. zarządza całym procesem produkcji, od badań i projektowania nowych materiałów, poprzez produkcję, kontrolę jakości i współpracę pomiędzy swoimi fabrykami, aż po utrzymywanie długofalowych relacji i łańcuchów dostaw z odbiorcami. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło firmie na osiągnięcie pozycji lidera rynku w segmencie tkanin i materiałów przeznaczonych do produkcji profesjonalnej odzieży damskiej.

De Licacy Industrial Co., Ltd.
www.delicacy.com.tw
Producent wysokiej jakości materiałów powlekanych i laminowanych, a także materiałów łączących, na potrzeby segmentu sportowego, outdoorowego oraz casual. Ustabilizowana pozycja na rynku tajwańskim oraz wieloletnie doświadczenie w branży zapewnia wysoki wolumen produkcji i ciągłość dostaw do wielu kluczowych partnerów na całym świecie. Firma De Licacy opracowuje setki nowych rozwiązań i stale podnosi jakość swoich produktów aby sprostać najnowszym trendom oraz oczekiwaniom klientów.

Erictex Fashion Co., Ltd.
www.erictex.com.tw
Profesjonalny dostawca szerokiego spektrum materiałów: podszewki, wyściółki, materiały ultra-lekkie, wodoodporne, oddychające i elastyczne. Producent proponuje różnego rodzaju połączenia i kombinacje tych materiałów spełniając tym samym różnorodne zapotrzebowania najbardziej wymagających klientów. Materiały wytwarzane przez Erictex są przyjazne dla środowiska. Firma kładzie też duży nacisk na technologię bluesign® oraz skupia się na redukcji zużywanej energii, wody i ograniczeniu zanieczyszczeń.

Hosan Development International Co., Ltd.
www.hosan-dvp.blogspot.com
Firma zajmująca się pełnym procesem produkcji, tkaniem, farbowaniem, wykończeniem tkanin oraz działaniami post produkcyjnymi takimi jak laminowanie czy powlekanie. Atuty tego producenta to doświadczenie i pasja z jaką podchodzi do zaspakajania potrzeb swoich klientów z branży zaawansowanej technicznie odzieży. Hosan Development szczyci się używaniem naturalnych materiałów oraz maksymalną redukcją dodatków chemicznych, dzięki czemu jej produkty są nieszkodliwe dla naszej planety.

Multi-Colory Corporation
www.multi-colory.com.tw
Powstała w 2000 roku fabryka zajmująca się głównie produkcją dzianiny i tkanin. Większość materiałów znajduje zastosowanie w odzieży sportowej, outdoorowej, casualowej, a nawet bieliźnie. W ciągu ostatnich lat firma mocno rozwinęła swój dział zajmujący się kontrolą jakości i wprowadzaniem innowacji, a także zdecydowała się na świadomy kierunek rozwoju, zgodny z potrzebą ochrony środowiska naturalnego.

Tiong Liong Industrial Co., Ltd.
www.tiongliong.com
Głównym obszarem produkcji Tiong Liong są materiały laminowane oraz materiały wielofunkcyjne przeznaczone dla zaawansowanej technicznie odzieży oraz obuwia. Producent używa nietoksycznych laminatów oraz wykorzystuje technologię Cordura® AFT- High Durable, event®, HEI-Q®, Outlast ®, Primaloft®, 3M ThinsulateTM i X-static®. Od swojego powstania w 1976 roku ta tajwańska firma jest nieustannie liderem innowacyjności oraz kontynuuje swój rozwój w kierunku jak najlepszego i pełnego zaspokojenia potrzeb swoich odbiorców. Jest to z pewnością solidny partner w przemyśle tekstylnym.

UKL Enterprise Co., Ltd.
www.ukl.com.tw
Firma powstała w 1988 roku w Taipei. Przez lata ekspansji UKL dostarczał swoje produkty do producentów profesjonalnej odzieży sportowej i outdoorowej w Chinach, Kambodży, Indonezji i Wietnamie. Podstawą produkcji są dzianiny i tkaniny używane między innymi do produkcji swetrów, wygodnych i elastycznych ubrań do jogi, oraz ubrań dla biegaczy. Fabryki UKL posiadają certyfikaty BSCI oraz WRAP. Od niedawna nowością w ofercie tego producenta są materiały powstałe w procesie recyclingu.

Wild Bear Technology Co., Ltd.
www.wildbeartech.com
Założona w 1988 roku firma specjalizująca się w produkcji materiałów na plecaki, torby sportowe i podróżne, namioty, śpiwory, płaszcze przeciwdeszczowe oraz ubrania outdoorowe. Wild Bear zwraca dużą uwagę na optymalizację procesu produkcji i post produkcji, kontrolę jakości oraz wertykalną integrację produkcji materiałów membranowych. Profesjonalne metody post produkcyjne (laminacja PVC, TPE, TPU i powlekanie PU) gwarantują dobrą jakość , wytrzymałość i długowieczność materiałów Wild Bear.

Wisher Industrial Co., Ltd.
www.wisher.com.tw
Dwa główne aspekty działalności Wisher Industrial obejmują produkcję dzianin i przędzy. Firma zasłynęła w 1972 roku swoim nietypowym podejściem do zarządzania i gruntownym unowocześnieniem linii produkcyjnych. Przyczyniła się również do powstania trendu w integracji łańcuchów dostaw. Przedsiębiorstwo jest właścicielem marek Kirin, Gold Elephant i Wild Horse oraz posiada certyfikat ISO 9001. Obroty tego potentata przekraczają 60 milionów USD rocznie. W ciągu ostatnich lat firma uzupełniła swoją ofertę o przyjazne dla środowiska materiały wysokiej jakości takie jak Polyester, Spandex i Nylon, a także szybko stała się partnerem systemu bluesign. Producent stawia również na wysoki standard obsługi klienta oraz terminowe dostawy.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0