HomeTesty

Test butów Merrell Chameleon 7 Mid Gore-Tex®

Na rynku istnieje obecnie duży wybór lekkiego obuwia trekkingowego i podejściowego. Wielu producentów uczestniczy przy tym w wyścigu mającym na celu stworzenie buta o jak najniższej wadze, wygodnego i odpornego na czynniki zewnętrzne. Buta uzbrojonego w szereg innowacyjnych technologii i materiałów z najwyższej półki. Takiego, który sprawdzi się w różnych warunkach. Nie bez znaczenia jest też oryginalny design, na który klient zwraca często dużą uwagę.

Merrell Chameleon 7 Mid Gore-Tex® w testach

Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska modelowi Chameleon. Marka Merrell, aby zaspokoić oczekiwania swoich klientów, stworzyła aż osiem różnych wersji tego buta. Do testów wybraliśmy model, którego pełna nazwa brzmi: Chameleon 7 Mid Gore-Tex®. Od pozostałych wersji odróżnia go przede wszystkim obecność membrany Gore-tex oraz średniej wysokości cholewka. Niewykluczone, że te właśnie cechy sprawią, iż będzie to najbardziej popularny wśród polskich użytkowników członek rodziny Chameleona.

Chameleon marki Merrell to lekki but trekkingowy wyposażony w membranę Gore-Tex® Performance Comfort oraz podeszwę Flex Plate™ wykończoną gumą Vibram® TC5+. Cholewka wykonana jest z nubuku oraz siateczki z tworzywa sztucznego o zwiększonej oddychalności. Merrell określa sztywność buta na 4 stopień w swojej skali, co oznacza, że jest to but przeznaczony przede wszystkim do górskich wycieczek z plecakiem niskiej lub średniej wagi.

Dopasowanie i komfort

Chameleon 7 Mid Gore-Tex® zakłada się wygodnie za sprawą zintegrowanego, miękkiego języka, który nie utrudnia dostępu, równocześnie zabezpieczając wnętrze buta przed wodą i zabrudzeniami. Klasyczny system wiązania nie budzi zastrzeżeń i zapewnia dobre trzymanie stopy. Jeśli chodzi o samo kopyto, na którym została zbudowana cholewka, wydaje się, że jest standardowe lub nawet wąskie – osoby o szerokiej stopie powinny dokładnie sprawdzić, czy przód buta zapewnia wystarczająco dużo przestrzeni. Rozmiarówka Merrella wydaje się też w tym przypadku lekko zawyżona. Dobierając rozmiar, warto dodać połówkę, uwzględniając przestrzeń na skarpetę trekkingową.

Za komfort podczas wędrówki odpowiada kilka niezależnych rozwiązań technologicznych. Najważniejszym z nich jest zaprojektowana przez markę Merrell podeszwa w technologii Flex Plate™. Materiał, z którego została wykonana, to pianka EVA, znana ze swoich optymalnych właściwości amortyzacyjnych. Wygodę gwarantują również: poduszka powietrzna, umieszczona pod piętą, oraz wyjmowana wkładka amortyzująca Kinetic Fit™ Base. Wszystko to sprawia, że Chameleon jest rzeczywiście wyjątkowo komfortowy. Podczas ostrych podejść, zbiegania po kamieniach i wielu godzinach wędrówki ze średniej wagi plecakiem stopa znajduje się w miękkim i przytulnym „kokonie”.

Stabilność i ochrona w trudnym terenie

Stawianie stopy bokiem na nierównościach, usypująca się ziemia, błoto oraz kamienie. Śliskie korzenie, mokre trawy i szczeliny między głazami. Muszę przyznać, że Chameleon przeszedł wszystkie testy bezbłędnie, choć oczekiwałem problemów ze względu na dość miękką podeszwę oraz cholewkę wykonaną z cienkiego nubuku. Wersja MID chroni i stabilizuje kostkę – to duży plus, w porównaniu do niskich modeli o charakterze podejściówek. Wysoki gumowy otok oraz usztywnienie pięty i ścięgna Achillesa stanowią wystarczającą ochronę przed uderzeniami nawet o ostre elementy podłoża. Ogólnie but spisuje się bardzo dobrze w zróżnicowanych warunkach i jedyne, do czego można byłoby mieć drobne zastrzeżenia, to przyczepność.

Dzięki podeszwie wykonanej w technologii Flex Plate™ buty Chameleon zachowały stosunkowo niską wagę, jednak sama podeszwa zewnętrzna z gumy Vibram® jest bardzo cienka i pokrywa spód buta tylko w wybranych fragmentach.

Pomimo zapewnień producenta, że takie rozwiązanie nie tylko obniża wagę, ale również ułatwia odprowadzanie błota i zabrudzeń spod buta, zwiększając tym samym przyczepność podeszwy, odniosłem wrażenie, że mogłoby być lepiej. Okrągłe wypustki, kojarzące się z przyssawkami, może i wyglądają atrakcyjnie i działają na wyobraźnię, ale nie „wrzynają” się wystarczająco w miękkie podłoże. W terenie bardziej kamienistym i twardym, niezależnie od wilgotności, przyczepność jest zadowalająca.

Termika i nieprzemakalność

Chameleony testowałem w temperaturach od zera do kilkunastu stopni, w warunkach zarówno suchych, jak i bardzo wilgotnych (deszcz, mokry śnieg, przeprawy przez płytkie strumienie). Nazwa tego modelu nie jest przypadkowa: kameleon potrafi dostosować się do zmieniających się warunków. Rzeczywiście, Chameleonów można komfortowo używać w szerokim zakresie temperatur. Wypełnione siateczką wentylacyjną otwory w cholewce zapewniają niezłą wymianę w cieplejsze dni, natomiast w niższych temperaturach skutecznie chronią przed zimnem. Zastosowana membrana Gore-Tex® Performance Comfort spełnia swoją funkcję, zapewniając nieprzemakalność buta pomimo dużej liczby przeszyć i otworów w cholewce. W wersji MID można całkowicie bezpiecznie pokonać strumień lub rzekę z wodą sięgającą niemal do kostki.

Usztywnienie pięty i ścięgna Achillesa zapewnia bardzo dobrą stabilizację oraz chroni przed ostrymi elementami podłoża kostki. Chameleon przemókł dopiero podczas testowego biegania w głębokiej wodzie. Wersja z wysoką cholewką sprawdzi się lepiej w bardziej „górskich”, chłodnych i mokrych warunkach, jednak dla mnie jest nieco zbyt ciepła. Dlatego na letnie, przeważnie suche wycieczki czy podejścia pod ścianę wybrałbym bez wątpienia niską cholewkę.

Zalety:

 • miękka podeszwa i cholewka zapewniają dobre dopasowanie i wysoki poziom komfortu,
 • wytrzymały gumowy otok na czubku buta oraz wzmocnienia w okolicach pięty,
 • dobre właściwości termoregulacyjne i wentylacyjne,
 • miękki i wygodny język,
 • nieprzemakalność.

Wady:

 • materiał cholewki oraz miękkość podeszwy utrudniają użycie na śniegu,
 • umiarkowana przyczepność na miękkim podłożu.

Kompromis

Chameleon 7 Mid Gore-Tex® to but nie dla wszystkich i nie na każde warunki. Wysoka cholewka wyklucza go z konkurencji w kategorii butów podejściowych, miękka podeszwa oraz cienka cholewka utrudnia użycie na śniegu, a membrana, która mimo wszystko zmniejsza paroprzepuszczalność cholewki, może być dla niektórych użytkowników minusem. Pomimo tego Chameleona możemy określić mianem buta wszechstronnego; modele tego typu z założenia mają przecież pewne ograniczenia. Jeśli szukacie kompromisu – jednej pary butów mającej służyć przez większość część roku, na wielu różnych szlakach i ścieżkach – to Chameleon 7 Mid Gore-Tex® prawdopodobnie spełni Wasze oczekiwania.

Michał Gurgul

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
 • comment-avatar

  „Rozmiarówka Merrella wydaje się też w tym przypadku lekko zaniżona.”
  Błąd. Jeżeli buty w rzeczywistości są za ciasne, to rozmiarówka jest ZAWYŻONA.