HomeImprezy outdoor

GETAWAY – inspirujące osobowości świata outdooru

Historia drugiego człowieka o podobnych marzeniach i pasji może stać się najlepszym źródłem inspiracji. Opowieści o podróżach, przygodach i eksploracji najbardziej dzikich zakątków świata. O wyczynach sportowych wymagających wielu lat treningu, przygotowań i hartu ducha. O spełnianiu najśmielszych pomysłów i realizacji niebezpiecznych projektów. Festiwal GETAWAY to nie tylko filmy i sporty na świeżym powietrzu, ale również, a może i przede wszystkim, okazja do spotkania najbardziej inspirujących postaci świata outdooru.

W dniach od 18 do 20 maja w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się pierwsza edycja festiwalu GETAWAY, imprezy przeznaczonej dla poszukiwaczy przygód, podróżników i amatorów sportu oraz aktywnego życia.

Obok przeglądu filmów i licznych aktywności outdoorowych w ramach festiwalu odbędą się prelekcje przygotowane przez wyjątkowych gości. Na festiwalowej scenie pojawią się:

Krzysztof Wielicki

Jeden z najsłynniejszych polskich himalaistów. Drugi, po Jerzym Kukuczce, polski zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, i piąty człowiek w historii, który dokonał tego wyczynu. Lista jego górskich sukcesów jest zbyt długa by nawet próbować ją tutaj przytaczać. Wśród historycznych dokonań Krzysztofa Wielickiego z pewnością można wymienić pierwsze zimowe wejścia na szczyty ośmiotysięczne: Everest (pierwsze w historii zimowe wejście na ośmiotysięcznik), Kanczendzonga i Lhotse. Są to trzy z czterech najwyższych szczytów świata. Wierzchołek Lhotse Krzysztof zdobył samotnie. W ostatnich latach Wielicki kontynuuje wizję legendarnego kierownika wypraw w najwyższe góry świata zimą, Andrzeja Zawady. Był kierownikiem Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018.

Piotr Pustelnik

Wybitny himalaista i podróżnik, który jako trzeci Polak, a dwudziesty wspinacz w historii, zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Od 2016 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Jest również laureatem prestiżowych nagród takich jak Explorer (2007) czy Super Kolos (2011). Piotr Pustelnik podczas festiwalu GETAWAY opowie o swoich górskich (i nie tylko) przygodach oraz ciekawych planach na przyszłość.

Janusz Gołąb

Alpinista i himalaista, kierownik sportowy ostatniej wyprawy na K2 zimą. Lista jego wspinaczkowych dokonań jest długa, a wśród najbardziej wybitnych na uwagę zasługuje z pewnością pierwsze w historii zimowe wejście na Gaszerbrum I (9 marca 2012 r., wraz z Adamem Bieleckim). Podczas festiwalu Janusz z pewnością przybliży nam losy zimowej wyprawy na K2 oraz opowie o możliwościach zdobycia tej góry w przyszłości.

Krzysztof Starnawski

Jeden z najlepszych nurków na świecie, speleolog, taternik i ratownik TOPR. Specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz pod lodem. Krzysztof w 2016 roku wraz z polsko-czeskim zespołem nurków i badaczy udowodnił, że Hranická Propast jest najgłębszą podwodną jaskinią świata. Za to odkrycie otrzymał tytuł „Człowieka Roku” National Geographic.

Sebastian Kawa

Najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii i żeglarz sportowy. Jedenastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych oraz wielokrotny rekordzista świata. Od wielu lat znajduje się w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych. Jest również jedynym człowiekiem, który przeleciał szybowcem nad Himalajami.

Piotr Hercog

Trener sportowy, instruktor wspinaczki skalnej, taternik jaskiniowy, organizator popularnych festiwali biegowych. Przede wszystkim jednak znany jako zwycięzca wielu nietypowych maratonów górskich i biegów ultra w różnych zakątkach świata: Mount Everest Marathon (2017 – 1. miejsce w kategorii foreginer), Ultra Fiord Patagonia (2017), International Elbrus Race (2016)Pitz Alpine Glacier Trail (2016), Baikal Ice Marathon (2016), i wiele innych. Na festiwalu GETAWAY Piotr opowie o swoich biegowych przygodach i zaskakujących planach na przyszłość.

Katarzyna Biernacka

Grotołaz, fotograf, filmowiec. Kasia jest dyrektorem konkursu filmowego na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju, operatorem filmowym oraz współautorem zdjęć do wielu filmów górskich i jaskiniowych. Jest również laureatką wielu nagród fotograficznych, min. za pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym na jednym z najważniejszych górskich festiwali na świecie – Kendal Mountain Festival. Podczas GETAWAY Katarzyna opowie nam o swoich wyprawach i podróżach, eksploracji jaskiń i niełatwej sztuce fotografii jaskiniowej.

Wojciech Grzesiok

Alpinista, instruktor wspinaczki, podróżnik, żeglarz, maratończyk, nurek i ratownik WOPR-u. Od 17. roku życia wspina się w różnych rejonach świata, jest autorem wielu ważnych przejść, w tym również na dziewicze szczyty. Był nominowany do nagrody „Kolosy 2007” za podróże do Kirgizji (w latach 2004-2007) oraz do nagrody „Kolosy 2008” za pierwszą w historii próbę opłynięcia jeziora Bajkał wpław. Członek Support Teamu Piotra Hercoga.

Kamila Kielar

Jest podróżniczką, dziennikarką i fotografką, a sama siebie lubi nazywać przyrodnikiem. Według niej, określenie to oddaje miłość do natury, która nieustannie popycha ją w dzikie zakątki świata. O swoich przygodach na sześciu kontynentach, niedawnym przejściu amerykańskiego Pacific Crest Trail oraz „sztuce bushcraftu” opowie podczas spotkania na GETAWAY Festival. Kobieta, która przyjaźni się z niedźwiedziami, a za cele podróżnicze wybiera najtrudniejsze a zarazem wyjątkowe szlaki. Niepozorna długowłosa blondynka z wielką siłą w nogach i uśmiechem na twarzy.

Marcin „Yeti” Tomaszewski

Wybitny alpinista i wspinacz bigwallowy, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim. Marcin w ostatnich latach intensywnie eksploruje trudno dostępne i dzikie tereny górskie w poszukiwaniu dziewiczych ścian, na których wytycza nowe i trudne technicznie linie wspinaczkowe. Wśród wielu nagród na jego koncie znajduje się Kolos Roku w kategorii Alpinizm (2014) oraz Traveler Roku w kategorii Wyczyn Roku (2014).

Mateusz Waligóra

Wytrawny podróżnik i specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne zakątki naszej planety. Wśród jego większych wypraw należy wspomnieć rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii.

Grupa Akrobacyjna „Żelazny”

Największa, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działająca cywilna grupa akrobacyjna w historii polskiego lotnictwa. Specjalnością GA „Żelazny” jest wykonywanie akrobacji na różnych typach samolotów w formacjach od 2 do 6 samolotów, czasem wraz z szybowcem. Podczas GETAWAY będziemy mieli okazję obejrzeć spektakularny pokaz lotniczy, w którym maszyny dzielące od siebie nie więcej niż kilka metrów, wykonują przeróżne figury na olbrzymiej prędkości. Pilocie GA „Żelazny” wystąpią także z prelekcją podczas której opowiedzą o swojej ekstremalnej pasji.

To wszystko tylko na GETAWAY – inspirująco o outdoorze i w outdoorze.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu oraz facebookowym funpage’u:

www.getawayfestival.pl

https://web.facebook.com/getawayfestival/

Informacja organizatora

***

Festiwal odbywa się pod patronatem 4outdoor Biznes

 

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0