HomeNowości z rynku

Podróżowanie bez śmiecenia – jak zaplanować pakowanie

Koncepcja Zero Waste, pojawiająca się coraz częściej w różnego rodzaju kampaniach na rzecz ratowania środowiska to nic innego, jak odpowiedź ludzi dbających o matkę naturę na problemy trwającej obecnie ery plastiku. Współczesny człowiek już od najmłodszych lat bawi się plastikowymi zabawkami, je produkty zamknięte w plastikowych i najczęściej jednorazowych opakowaniach, stosuje kosmetyki zawierające plastikowe drobinki (i opakowane oczywiście w plastikowe pudełka) i co najgorsze, nieustannie spożywa jedzenie na wynos zapakowane w styropianowe pudełka.

To, ile plastiku produkuje średnio jeden obywatel świata dziennie jest zatrważające – statystyczny Polak wyrzuca około 283 kilogramów plastikowych śmieci rocznie! Nasza planeta nie potrafi poradzić sobie z takim natłokiem tworzywa, którego sama nie może rozłożyć. Oczywiście wiele firm produkuje plastikowe opakowania biodegradowalne, jednak to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe. Warto zastanowić się nad własnym działaniem i zgodnie z zasadami Zero Waste podejść świadomie do tematu śmieci przez konsekwentne ograniczanie odpadów. Od czego zacząć? Oczywiście od podróżowania bez śmieci! Przeszukując ofertę sklepu Addnature.pl zebraliśmy dla was alternatywy dla wszystkich plastikowych akcesoriów regularnie wykorzystywanych (i wyrzucanych) podczas pieszych wędrówek. Dzięki nim dowiecie się jak ekonomicznie i zgodnie z Zero Waste spakować się na nadchodzącą majówkę.

Woda w wersji eko, czyli bez plastikowych butelek

Opakowana w plastikowe butelki woda oraz soki w „kartonowych” pudełkach to dziś największy problem ekologów dbających o ograniczenie zaśmiecania planety. Sklepowe półki uginają się od wielu rodzajów wody dostępnych w różnych pojemnościach butelek. A sektor soków i napojów? Ten pominiemy milczeniem, bo to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale i organizmu człowieka. Jak sobie z tym poradzić?
Na piesze wycieczki wybieramy przede wszystkim wodę niegazowaną, którą przenosimy w termosach wielokrotnego użytku. Wystarczy spojrzeć na sekcję termosów w sklepie Addnature.pl by znaleźć szereg pięknych, eleganckich i praktycznych opcji zabrania ze sobą nie tylko czystej wody, ale i kawy, herbaty i właściwie wszystkiego, czego zapragniecie. Naszą szczególną uwagę przykuwają wszystkie akcesoria do picia. Szczególnie popularne są butelki na wodę marki Klean Kanteen, kubki Mizu lub Nordisk. Filozofia tych marek jest zakorzeniona w Zero Waste – to zdecydowanie zasługuje na gromkie brawa.

1. Bidon/butelka na wodę wielokrotnego użytku; 2. Kubek turystyczny; 3. Pojemnik na jedzenie; 4. Drewniane sztućce; 5. Bawełniany ręczniczek – do wytarcia rąk lub zapakowania kanapek czy owoców.

Żywność bez plastiku, czyli ekologicznie i zdrowo

Opakowana w plastiki żywność to nie najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia. Wystarczy zajrzeć do pierwszego supermarketu, by dostrzec pewną niedorzeczność – nawet świeże owoce są tu zapakowane w plastik! Nasze doświadczenie pokazuje, że plastiku da się mimo wszystko uniknąć. Po wszelkiego rodzaju owoce i warzywa udaj się na lokalny targ. W kolejce do obsługi spędzisz z pewnością mniej czasu, niż między supermarketowymi półkami, a i wybory których dokonasz będą bardziej korzystne dla twojego zdrowia. Nie musimy oczywiście wspominać, że zakupy na targu to najlepszy przykład Zero Waste! A jeśli właściciel stoiska proponuje ci plastikową siatkę, wybierz zamiast niej własną siatkę z materiału.

Podczas pakowania się na wycieczkę masz już świeże produkty, z których możesz przygotować własne jedzenie. Zapakuj żywność w metalowe lub szklane pojemniki turystyczne i koniecznie pamiętaj o drewnianych lub stalowych sztućcach wielokrotnego użytku! Te dostępne w sklepach ze sprzętem outdoorowym pozwalają dziś naprawdę na wiele – pięknie opakowane, wielofunkcyjne i przede wszystkim nie generujące plastikowych śmieci. Natura będzie zadowolona.

Przygotowywanie własnych posiłków w domu przed jakąkolwiek wycieczką pieszą, rowerową czy nawet samochodową to znacznie lepsze i ciekawsze rozwiązanie, przy którym nie ryzykujesz zatrucia pokarmowego z powodu nieznanych dotąd potraw w lokalnej restauracji.
Jeśli planujesz przygotowanie pełnego posiłku, nie zapomnij o kuchence turystycznej, która przyda się zarówno do podgrzania jedzenia, jak i przygotowania świeżej kawy. Pamiętaj, że kuchenka to nie inwestycja jednorazowa – to inwestycja, dzięki której w przyszłości łatwiej unikniesz śmiecenia i wkomponujesz filozofię Zero Waste w każdą podróż.

Informacja prasowa addnature.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0