HomeRynek outdoor

Koronakryzys: ponowne zamknięcie galerii handlowych, a na horyzoncie „Narodowa kwarantanna”

W środę, 4 listopada, Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia i zakazy. Mają one zacząć obowiązywać od soboty, 7 listopada. Wtedy to zamknięte zostaną placówki kultury, m.in. kina i muzea. Ograniczona ma być także działalność galerii handlowych – co oznacza zamknięcie większości działających w nich sklepów. Pojawią się również nowe limity osób przebywających w sklepach. Dodatkowo uczniowie wszystkich grup wiekowych przechodzą na zdalne nauczanie. Według rządu te zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki…

Jak pamiętamy 17 października ograniczono działalność salonów fitness, siłowni i basenów. Niektóre obiekty sportowe – w tym ściany wspinaczkowe – mogą funkcjonować pod dużym rygorem sanitarnym, organizując zajęcia sportowe i zawody (bez publiczności).

Dzisiaj rząd ponownie sięga do drastycznych rozwiązań – nakaz zamknięcia większości sklepów działających w galeriach jest tego dobitnym przykładem. W rozmowie z PAP dyrektor generalny PRCH Radosław Knap stwierdza: „Uważamy, że zamknięcie działalności handlu jest nieuzasadnione”.

Jak łatwo można przewidywać i co sugeruje również Knap zakaz działalności sklepów „zagrozi przyszłości wielu podmiotów z sektora handlowego i doprowadzić do bankructw, a w konsekwencji do masowych zwolnień pracowników”.

Wkraczamy w okres przedświąteczny – zwyczajowo najlepszy okres sprzedażowy w roku. Sklepy pozbawione możliwości nawet ograniczonego handlu, skazane będą na gigantyczne kłopoty finansowe. Zwłaszcza, że odrabianie strat po wiosennym lockdownie nie jest wcale łatwe – o czym pisaliśmy niedawno publikując dane o odwiedzalności galerii handlowych.

Galeryjny lockdown przewidziana jest na razie do 29 listopada. Jednak już teraz Premier Morawiecki przestrzega przed całkowitym zamknięciem kraju – mowa jest o „Narodowej kwarantannie”. Można się zatem spodziewać, że zamknięcia handlu w galeriach będzie przedłużone o kolejne tygodnie.

Jako rekompensatę dla przedsiębiorstw, które ucierpią w związku z nowymi obostrzeniami rząd oferuje „10 działań antykryzysowych dla firm” (uwaga: poszczególne działania skierowane są do wybranych branż – więcej wstępnych informacji na stronach gov.pl).

  1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
  2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR
  3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)
  4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
  5. Dofinansowanie zatrudnienia
  6. Przedłużenie postojowego
  7. Zwolnienie ze składek na ZUS
  8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
  9. Polityka drugiej szansy
  10. Dofinansowanie leasingu

Nowe restrykcje, zapowiedź zamknięcia całego kraju, jasno pokazują, że wkraczamy w realny kryzys. Wielu komentatorów i analityków zapowiadało go od miesięcy. To właśnie jesienią „druga fala” pandemii miała uderzyć w osłabione wiosennym załamaniem firmy. Czarny scenariusz niestety zaczyna się sprawdzać. Pozostaje mieć nadzieję, że przedsiębiorcy jakoś sobie poradzą – chroniąc przy tym swoje firmy i miejsca pracy.

Piotr Turkot

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0