HomeRynek outdoor

AutoMapa dla Jurajskiej Grupy GOPR

Jurajski GOPR obchodzi we wrześniu br. swoje 10. urodziny. Z tej okazji producenci systemu do nawigacji satelitarnej AutoMapa® wspólnie z firmą Action przekazali ratownikom profesjonalne systemy nawigacyjne GPS.

Zestawy do nawigacji satelitarnej AutoMapa® zamontowane zostaną we wszystkich samochodach ratowniczych Grupy. Firmy GEOSYSTEMS Polska i Action ufundowały pięć komputerów kieszonkowych (PDA) Mio 168 z wbudowanym odbiornikiem GPS oraz uchwytami do samochodu, zaś Aqurat i GEOSYSTEMS Polska sponsorowały 5 licencji AutoMapy®. Dzięki przekazanym zestawom GPS wszystkie pojazdy jurajskiego GOPR-u będą spełniać standardy potrzebne do szybkiego i sprawnego niesienia pomocy w górach.

Bardzo cieszę się z otrzymanego sprzętu. Systemy, które potrafią precyzyjne określać miejsce zdarzenia oraz automatycznie wyznaczać trasę w trudnych do lokalizacji rozległych kompleksach leśnych, skalnych i pustynnych Jury, są dla naszych ratowników bardzo przydatnym narzędziem. Krótszy czas dotarcia do poszkodowanych oraz pewność, że wybrana trasa jest optymalna, są kluczowe dla Goprowców. Często przecież pojedyncze minuty decydują o skuteczności naszej pomocy. -powiedział Piotr Van der Coghen.

Grupa Jurajska GOPR jest najmłodszą jednostką w strukturach Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na zasadzie całodobowego dyżuru centralna stacja ratunkowa w Podlesicach zapewnia bezpieczeństwo oraz niesie pomoc turystom, wspinaczom i grotołazom na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jej twórcą i pierwszym naczelnikiem jest Piotr Van der Coghen

Podczas uroczystej akademii, która miała miejsce 5 września w Podlesicach, prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Piotrowi i Irenie Van der Coghenom, założycielom ratownictwa górskiego na Jurze. Ośmiu ratowników w uznaniu ich szczególnego poświecenia w ratowaniu życia ludzkiego otrzymało Medale Za Ofiarność i Odwagę. W tym dniu odbyło się również oficjalne otwarcie siedziby Centralnej Stacji GOPR w Podlesiach i przekazanie sztandaru ufundowanego przez Związek Gmin Jurajskich.

Filip Nagalewski

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0