Home

Alpin Sport Ski Tour Race 2009

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – duży opad śniegu i silny wiatr na starcie zawodów ALPIN SPORT SKI TOUR RACE 14 lutego stawiło się ponad 130 zawodników.

Zawody były II edycją Pucharu Europy Środkowej. Zaskakująco liczna grupa uczestników przyjechała do Zakopanego ze Słowacji i z Czech. Zdominowali oni zarówno kategorie sportowe, jak i rekreacyjne. 

Alpin Sport Ski Tour Race 2009, startAlpin Sport Ski Tour Race 2009, start

Wbrew wcześniejszym obawom, iż na trasie będzie za mało śniegu, okazało się, że białego puchu było aż za dużo. Trasa zawodów została więc skrócona i nie prowadziła, jak planowano, przez szczyt Kasprowego Wierchu.

Nietypowo start wyścigu udało się zorganizować prawie w centrum Zakopanego – na rondzie Kuźnickim przy sklepie Alpin Sport. Stamtąd zawodnicy biegli "z buta" w kierunku tamy a następnie szlakiem przez Nosal – tam zakładano narty z fokami, do Przełęczy Nosalowej, skąd przez Boczań i Skupnów Upłaz na Halę Gąsienicową do tzw. "wapiennika". Tam wszyscy musieli ściągnąć foki i zjechać w kierunku Murowańca.

Drugie podejście było krótkie – jedynie na Karczmisko, do nartostrady. Następnie zjazd nartostradą przez Przełęcz Nosalową, tam seniorzy i weterani mieli przepinkę i robili drugą, taką samą pętlę. Natomiast amatorzy, kadeci i juniorzy zjeżdżali już na dół do mety w Kuźnicach.

Łącznie trasa seniorska liczyła ok. 25km i 1500m podejścia. Najszybciej pokonał ją Słowak Peter Svatojansky (www.skialpinizmus.sk) w czasie 2godz. 14min. Duży sukces odniósł Andrzej Bargiel ( TKN Tatra Team), który dojechał drugi na metę, raptem 3 min. za Peterem. Następny z Polaków był Jakub Przystaś z czasem 2godz 25 min.

Wyniki

Kategoria sportowa

Seniorzy i weterani:
Peter Svatojanski (www.skialpinizmus.sa) 2.14:35,3
Andrzej Bargiel (TKN Tatra Team) 2.17:31,2
Juraj Lastik 2.17:53,3
Miroslav Duch 2.19:41,0

Seniorki:
Klaudia Tasz (KS Kandahar) 2.43:15,3
Lucia Pastorekova (Skialpteam Chopok) 3.01:17,8
Petra Bánská ((SAC Spindlerův Mlýn) 3.02:10,7
Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team, Dynafit, Deuter) 3.04:44,1
Dita Formankova (AKLVK AlpinePRO SKI TRAB Team) 3.06:15,7

Amatorzy:
Michal Vesely 1.34:30,8
Dysan Nemczek 1.34:58,3
Piotr Mędoń 1.37:42,4

Amatorki:
Zuzana Novotna 1.51:24,5
Zuzanna Sucova 1.53:15,3
Viola Drenkova 1.54:19,9

Pełne wyniki na www.tatrateam.com

Zakończenie zawodów i rozdanie nagród odbyło się w Bistro Smreki przy Rondzie Kuźnickim.

Organizatorzy – TKN Tatra Team, Alpin Sport Zakopane i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dziękują wszystkim zawodnikom za udział w imprezie i zapraszają na Memoriał Piotra Malinowskiego 25 kwietnia na Hali Gąsienicowej.

Sponsorem głównym zawodów był Mountain Hardwear, producent odzieży i sprzętu wysokogórskiego – dostawca ekwipunku na wyprawę TOPR Dhaulagiri 2009. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji zawodów dla: PKL S.A, Piekarni Gałuszka z Żywca, firmy SEWIK Zakopane, ekipy COS – pomiar czasu, Biura Promocji Zakopane i sponsorów: Osprey, Lowa, Diamir, Hagan Ski, Odlo, Montrail, Enervit, Marmot, The North Face, Zeiner.

Szczególne podziękowania za pomoc i całokształt działań dla Jana Krzysztofa – Naczelnika TOPR, Grześka Bargiela, Gienka i pozostałych ratowników TOPR oraz dla wszystkich innych osób biorących udział w zabezpieczeniu i przygotowaniu zawodów.

Justyna Żyszkowska

KOMENTARZE

WORDPRESS: 4
 • comment-avatar
  Anonim 15 lat ago

  Alpin Sport Ski Tour. Czy Gienek to ten samiec co jest na utrzymaniu swojej kobiety? Podobno świetnie spisuje się w kuchni przy zlewie.
  Jak zapędziłaś go do pracy.

  • comment-avatar
   Anonim 15 lat ago

   Alpin Sport Ski Tour. Relacja z zawodów jest nie obiektywna. Stwierdzenie , że Słowacy i Czesi zdominiwali kategorie sportowe i rekreacyjne jest nie uzasadnionym włażeniem do tyłka naszym sąsiadom.
   A.Bargiel , K.Tasz i inni co byli na podium to się nie liczą.
   Pani Żyszkowska powinna poczytać art. Kowalskiego i Rajwy nim zacznie cokolwiek pisać.

   • comment-avatar
    Anonim 15 lat ago

    Ja niestety też dawno po. Ja niestety też dawno po fakcie zobaczyłam durne komentarze niejakiego Zdzicha lub jak kto woli „rezerwowego”. Gość ma na prawdę dużo czasu ale za to mało szarych komórek, skoro nic innego nie robi tylko bzdury na forach wypisuje. Nawet odwagi nie ma by się podpisać. Pewnie, najłatwiej się krytykuje wszystko i wszystkich. Samemu coś zrobić i to jeszcze nie zarabiając przy tym kasy to już ciężko.
    Z pewnością Słowacy i Czesi nic innego nie robią tylko czytają relacje z zawodów na naszych portalach… Większych bzdur dawno nie czytałam (od ostatnich twoich komentarzy)
    Poza tym akurat ja im nigdzie włazić nie muszę.
    A swoją drogą trzeba było najpierw przeczytać (ze zrozumieniem) listę startową zanim wystukałeś te swoje, mijające się z prawdą, wypociny.
    Justyna Żyszkowska

  • comment-avatar
   Anonim 15 lat ago

   Do pana/pani nikogo. Witam . Widze ze masz jakiś problem do mnie ???? Nikt tutaj nikogo nie zmusza do pracy …To raz.
   Szkoda ze tak pozno zobaczyłem to twoje popierdywanie tutaj…Jak masz jakies aluzje do mnie a zwlaszcza w kwestji mojich prywatnych spraw to zapraszam, mozemy sie spotkac i porozmawiac w cztery oczy .Zapewniam cie ze spotkanie to bedzie bardzo miłe i napewno zmienisz zdanie na mój termat .Tak na przyszłośc to jesli zamieżasz pisac takie pierdoły to polecam sie podpisywac pod takimi wypierdzinami imieniem i nazwiskiem.
   Serdecznie pozdrawiam.

   Mariusz Rogus „Gienek”