HomeImprezy outdoor

Summit Series w Polsce

Wyjątkowy festiwal wspinaczkowy Summit Series Road Trip po raz pierwszy zawita do Polski tuż przed weekendem majowym. We Wrocławiu i Sokolikach przez dwa dni będzie można bliżej poznać technikę najlepszych – Jamesa Pearsona i Gaza Parry’ego.

Summit Series, logoThe North Face Summit Series Road Trip to czterdziestodniowe "tournée" wspinaczkowe po Europie. James Pearson oraz Gaz Parry przejadą swoim vanem 11 tys. kilometrów, aby przejść 20 kultowych dróg wspinaczkowych o minimalnej wycenie 8a w 14 krajach. Wszędzie zawodnicy znajdą czas na spotkania z miłośnikami wspinaczki oraz specjalne pokazy filmów i warsztaty. Cel, jaki stawiają przed sobą pomysłodawcy wyprawy, to przekazanie pasji i przyjemności, jaką ten sport daje innym.

W Polsce James Pearson i Gaz Parry spędzą dwa dni. 27 kwietnia będzie można spotkać ich we Wrocławiu, gdzie w hali Eiger zorganizowany zostanie specjalny pokaz zdjęć. Ponadto każdy będzie mógł podglądać technikę zawodników na ścianie wrocławskiego centrum wspinaczkowego. Dzień później zawodnicy The North Face pojadą w Sokoliki, gdzie będą zdobywać granitowe ściany turni dobrze znanych polskim wspinaczom.

James Pearson uważany jest za cudowne dziecko wspinaczki. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w wieku 15 lat, ale profesjonalistą postanowił zostać dwa lata później zainspirowany kultowym filmem "Hard Grit". Rozpoczął od linii z wyceną E7 o nazwie Kaluza Klein, ale okazała się zbyt łatwa. Kolejną była The Zone z wyceną E9. W wieku 19 lat został najmłodszym, który przeszedł Equilibrium (E10, 7a) – linię uznawaną wówczas za jedną z najtrudniejszych na świecie. Jako pierwszy poprowadził The Groove w Cartcliffe Tor, linii którą najlepsi próbowali pokonać przez ponad 20 lat. Kolejnym krokiem milowym Jamesa było pierwsze przejście drogi The Walk of Life okrzykniętej najtrudniejszą tradycyjną linią na Wyspach. Person jest również znakomitym bulderowcem, co dobitnie udowodnił, pokonując jako pierwszy na świecie problemy 8B w stylu Flash. Obecnie pracuje nad kolejną niezdobytą nigdy trasą – 50 metrowym klifem opadającym do morza w południowej Anglii.

Summit Series, James PearsonJames Pearson na "The Walk of Life" (fot. David Simmonite/The North Face)

Pearsona nie zabraknie podczas przystanku w Polsce. Jak powiedział:

Road Trip napawa mnie radością i przerażeniem zarazem. Napewno czekają na nas wspaniałe momenty, ciekawi ludzie, olśniewające miejsca i ciekawe linie do pokonania. To będzie doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę.

Towarzysz Pearsona, Gaz Parry, to równie utalentowany i wszechstronny wspinacz. Wielokrotny mistrz Wielkiej Brytanii w prowadzeniu i bulderingu nie ogranicza się tylko do wspinania na panelu oraz pracy w charakterze trenera i instruktora. Wręcz przeciwnie – bryluje zarówno na krótkich drogach skałkowych i bulderach, jak i trudnych wielowyciągówkach na całym świecie (ma na swoim koncie wyprawy na wielkie ściany Madagaskaru i Karakorum).

***

The North Face Summit Series Road Trip
27 kwietnia 2009, niedziela, Wrocław
Centrum Wspinaczkowe Eiger, ul. Fabryczna 10, godzina 20.00
Zapraszamy na blog The North Face Summit Series.

Marta Lesiewska  


KOMENTARZE

WORDPRESS: 0