HomeRynek outdoor

Lowe Alpine rezygnuje z Gore-Tex

Dzięki uprzejmości Outdoori.com (nowego partnera medialny naszego portalu) możemy poinformować, że Lowe Alpine "postanowił wypowiedzieć umowę licencyjną firmie Gore i zakończyć współpracę latem 2011" w celu skoncentrowania się na rozwoju swojej własnej membrany Triplepoint.

Przed kliku laty posunięcie firmy Lowe Alpine, polegające na wprowadzeniu do użycia membran Gore-Tex, spotkało się z zaskoczeniem i rozczarowaniem z wielu stron branży outdoorowej, szczególnie biorąc pod uwagę zaawansowanie techniczne i popularność firmowej wodoodpornej membrany Lowe Alpine.

W artykule umieszczonym w Outdoors Magic w marcu 2003 roku, Jon Doran pisał:

Powszechnie uważano, że TPC (TriplePoint Ceramic) posiada porównywalne parametry do standardowego Gore-Tex, jednak pojawienie się laminatu XCR i najnowszych materiałów Paclite oznacza, że Lowe musi gonić konkurencję. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z szerokiego wyboru laminatów eVENT, który będzie miał premierę pod koniec tego roku, jednak obecnie wydaje się, że jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe aż do chwili kiedy zostaną wprowadzone w 2004 r. laminaty Gore-Tex. Mimo tej decyzji  firma Lowe Alpine planuje dalej wykorzystywać membranę Triplepoint w podstawowych materiałach.

A zatem skąd ta zmiana strategii? Trudno powiedzieć z pewnością, jednak nowi właściciele firmy Lowe Alpine – firma Asolo – posiadają długą historię współpracy z Gore i wydaje się, że może mieć to kluczowe znaczenie dla zawartej właśnie umowy. Cynicy mogliby również zasugerować, że to porozumienie w skuteczny sposób wyprze eVENT poza główny nurt rynku outdoorowego oraz weźmie pod oddychający parasol Gore jedyną liczącą się markę, która nie stosowała jak dotąd tkanin Gore-Tex.

Istotną wskazówką co do obecnych zamiarów firmy Lowe Alpine było firmowe oświadczenie z grudnia 2009 roku, które stwierdzało: "Ostatnie entuzjastyczne recenzje odzieży Triplepoint Dynamic sprzyjają spekulacjom na temat odzyskania przez markę mocnej pozycji na rynku odzieżowym."

Ważnym wydarzeniem było również ogłoszenie przez firmę w styczniu 2009 r., że David Udberg zajął pozycję dyrektora zespołu rozwoju odzieży we Włoszech, jako dodatek do pełnionej przez niego funkcji dyrektora zespołu plecaków w Kendal.

W kolekcji Zima 2010 Lowe Alpine zaprezentował szeroki asortyment odzieży z mocnym akcentem na linię TriplePoint – a w szczególności produkty TriplePoint Dynamic – jak również interesujące, nowe produkty lifestylowe oraz kobiece. Plan strategiczny na następne 3-5 lat skupia się wokół firmowych technologii, takich jak: Triplepoint, Aleutian, Stormweave, Desertweave i Dryflo, jak również partnerstwa z ograniczoną liczbą kluczowych marek, takich jak Polartec.

W oświadczeniu prasowym Luca Zanatta, Dyrektor Generalny Lowe Alpine, stwierdził:

Decyzja o rozstaniu się z Gore-Tex nie była łatwą, gdyż nasza współpraca układała się świetnie ze wszystkimi osobami ze strony Gore. Jednak obecnie widzimy szanse, żeby rozwijać innowacje w technologiach materiałów odzieżowych i żeby wprowadzić nowe produkty na rynek. Dlatego doszliśmy do wniosku, że nie byłoby to spójne z równoczesnym wykorzystywaniem Gore-Tex w naszej kolekcji.

Podobnie jak w przypadku innych marek, dalszy rozwój tożsamości Lowe Alpine jako producenta odzieży został wyhamowany, ponieważ tak wielu producentów wykorzystuje te same technologie.  W związku z premierą nowej kolekcji, Udberg zauważył:

Prognozy międzynarodowe stanowią odbicie powracającego optymizmu – przewiduje się szybki wzrost. Dzięki temu, że w jasny sposób wyznaczyliśmy sobie kierunek działania i nasz zespół jest na to gotowy, planujemy wprowadzić wiele nowości w najbliższych sezonach.

Outdoori.com (tłum. Tomasz Przesmycki)

 

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0