HomeRynek outdoor

Ekologia w wydaniu marki Mountain Hardwear

Coraz więcej producentów branży outdoor angażuje się w inicjowanie i promowanie proekologicznych postaw. W działania te wpisuje się także amerykańska marka Mountain Hardwear, która stawia na recykling i naturalne włókna.

W tym roku Mountain Hardwear zwiększyła swoje wysiłki w poszukiwaniu zarówno nowych, ekologicznych materiałów, jak i technik produkcji. Dlatego w kolekcjach Mountainwear i Baselayer zwiększono udział produktów, których składnikiem jest wełna pochodząca z odzysku oraz wełna merino.

Wełna wykorzystywana przez Mountain Hardwear to naturalne, w pełni biodegradowalne włókno, pozyskiwane w procesie mającym na uwadze ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.

Odzyskiwana wełna w 100% pochodzi z pokonsumpcyjnych odpadów. Przetwarzane przez włoskie przędzalnie włókna sortowane są pod względem koloru, tak aby ograniczyć stosowanie barwników. W następnej kolejności mieszane są z poliestrem i nylonem dla zwiększenia wytrzymałości.

Natomiast stosowana przez markę dziewicza wełna merino pochodzi od certyfikowanych hodowców, którzy hodują owce w naturalnych, ekologicznych warunkach, a cały proces produkcji jest stale monitorowany.

Mieszanka wełny i poliestru wykorzystywana jest m.in. w modelach damskich Serrana i Vina Sweater, w męskich – Mendoza Moto Sweater oraz w bieliźnie linii Integral – zarówno męskiej jak i damskiej wersji.

Oprócz wełny, w kolekcji Mountain Hardwear występują także mieszanki łączące organiczną bawełnę i porecyklingowy poliester. Te dwa proekologiczne rodzaje włókien zastosowano m.in. w modelach Nordland Skirt i w męskim Tasker Long Sleve Shirt.

Oprócz opisanych materiałów, marka zwiększyła do 65% udział bawełnianych produktów, wykonanych z organicznej bawełny i sukcesywnie zwiększa udział porecyklingowych poliestrów w kolekcji plecaków. Od sezonu 2010 Mountain Hardwear stosuje także PrimaLoft Eco, zawierający co najmniej 50% włókien poprzerobowych.

We wszystkich paskach marka używa poliester pochodzący w 100% z przerobu. W plecakach zaczęto stosować odpadki i ścinki pianki EVA, powstałe w procesie produkcji innego asortymentu. Jeśli tylko projekt i technologia pozwalają, marka stara się także stosować poliester zamiast nylonu, ponieważ właśnie poliester można następnie poddać obróbce i wtórnie wykorzystać.

Dodatkowo 46% materiałów oddychających/wodoszczelnych, stosowanych przez firmę, jest wolne od szkodliwych rozpuszczalników, zaś wszystkie nadruki na odzieży Mountain Hardwear wykonane są przy użyciu nietoksycznych farb, opartych na wodzie. Do antybakteryjnego zabezpieczenia bielizny marka wykorzystuje Chitosan, który jest substancją biodegradowalną.

W efekcie opisanych praktyk, w obecnej kolekcji pojawiło się ponad 70 modeli obrandowanych znakiem zielonego liścia, który świadczy o ekologiczności produktu.

Warto także zauważyć, że Mountain Hardwear i Columbia Sportswear współpracują z grupą roboczą Eco, powstałą przy Outdoor Industry Association, która zajmuje się rozwojem metody indeksowania produktów, tak aby można było określić ich całościowy wpływ na środowisko. Ostatecznym celem jest ocena każdego produktu pod kątem jego ekologiczności, tak aby móc porównywać ze sobą produkty i mierzyć ich wpływ na środowisko naturalne.

Źródło: www.mountainhardwear.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0