HomeNowości z rynku

Nowe technologie w butach marki Scarpa

Projektanci Scarpa przeprowadzili ankietę wśród czołowych alpinistów współpracujących z marką na temat ich oczekiwań wobec obuwia technicznego. W odpowiedzi Scarpa wprowadziła w tym sezonie udoskonalone modele butów – Phantom 6000, Phantom Guide, Mont Blanc GTX i Triolet Pro oraz Jorasses Pro GTX.

Większość alpinistów oczekuje od tego typu butów lekkiej wagi ale bez ograniczenia termoizolacyjności, większej absorbcji drgań dla oszczędzenia energii, a także więcej precyzji przy wspinaczce oraz lepszego dopasowania i giętkości.

Modele Phantom 6000 i Phantom Guide zaprojektowano dla celów technicznej wspinaczki w niskich temperaturach. Buty zostały stworzone przy udziale współpracujących z marką Ueli Stecka i Simona Anthamattena. Modele Jorasses Pro GTX, Mont Blanc GTX i Triolet Pro to z kolei konstrukcje stosujące te same rozwiązania techniczne, ale przeznaczono je dla bardziej wszechstronnych zastosowań.

Buty Phantom 6000, Phantom Guide, Mont Blanc GTX i Troplet Pro Buty Phantom 6000, Phantom Guide, Mont Blanc GTX i Triolet Pro

Jedną z kluczowych nowych technologii zastosowanych we wszystkich czterech modelach jest innowacyjna mikroporowa wkładka, która pochłania drgania o 30% lepiej niż pianka EVA, stosowana przez pozostałych producentów. Oznacza to, że buty te pozwalają oszczędzić więcej energii dzięki redukcji zmęczenia mięśni w czasie chodzenia z ciężkim plecakiem czy marszu w trudnym terenie. Konstrukcja wkładek różni się w zależności od modelu i jego przeznaczenia.

Kolejną nowością jest podeszwa Scarpa/Vibram Total Traction – została ona specjalnie zaprojektowana dla modeli Mont Blanc i Phantom Guide. Zbudowano ją tak, aby bardziej efektywnie koncentrować moc na dużym palcu stopy, wspomagając tym samym prace na krawędziach czy stanie na przednich zębach raków. Podeszwa jest także cieńsza z przodu dla lepszego czucia skały.

W modelach Phantom 6000 i Phantom Guide dodatkowo zastosowano nowy, elastyczny gumowy otok, który pozwala na skuteczną stabilizacje pięty – podobnie jak w butach wspinaczkowych. To poprawia efektywność przede wszystkim podczas stania na przednich zębach raków i w bardziej technicznym terenie. We wszystkich czterech modelach dużo uwagi poświęcono zapewnieniu odpowiedniej elastyczności cholewki w okolicy kostki. Postarano się także o to, aby konstrukcja systemu sznurowania nie upośledzała elastyczności ani nie powodowała otarć.

Buty Jorasses Pro GTXButy Jorasses Pro GTX

Wszystkie cztery modele są istotnie lżejsze od swoich poprzedników i niekiedy należą do najlżejszych modeli w swojej klasie. Phantom 6000 waży 1984 g, Phantom Guide 1796 g, Mont Blanc GTX 1814 g, Triolet Pro GTX 1642 g, Jorasses Pro GTX 1698 g.

Źródło: www.scarpa.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0