HomeTesty

Ravenous Trail Omni-Tech marki Columbia – test

Wiosną ubiegłego roku testowaliśmy buty Ravenous Trail marki Columbia. Tym razem sprawdziliśmy, jak podczas zimowych treningów sprawdza się ten sam model, ale wyposażony dodatkowo w oddychającą, zabezpieczającą przed wodą i wilgocią membranę Omni-Tech (Ravenous Trail Omni-Tech).

Columbia, Ravenous Trail Omni-TechColumbia, Ravenous Trail Omni-Tech (model męski)

Przede wszystkim obydwa modele Ravenous Trail już na pierwszy rzut oka są bardzo dobrze opracowane w kierunku niemal wszystkich cech dobrego buta biegowego. Charakteryzują się solidną konstrukcją, chroniącą stopy przed zewnętrznymi uszkodzeniami i gwarantującą większą trwałość, a więc automatycznie dłuższe użytkowanie. Z drugiej strony są bardzo lekkie. Doskonale sprawdzają się na płaskich, twardych nawierzchniach.

Ravenous Trail i Ravenous Trail Omni-Tech są niemal identyczne pod względem budowy. Krój, zastosowane materiały i technologie są takie same. Różni je jedynie kolorystyka (Ravenous Omni-Tech zaprojektowano w kolorze szaro-niebieskim, modele bez membrany aż w sześciu wersjach kolorystycznych, w tym czarno-żółte) i oczywiście zastosowanie membrany Omni-Tech, skutecznie chroniącej przed wodą i dobrze sprawdzającej się w mokrym terenie

Konstrukcja

Pojedyncze warstwy wykonano z trwałych materiałów, w tym przód i boki buta z bardzo mocnego i jednocześnie elastycznego tworzywa. Buty są zresztą firmowane systemem Lightweight Performance, co w skrócie oznacza lekkość i wydajność, przy dobrej stabilności i amortyzacji. Model Omni-Tech jest nieco cięższy. Wagi dodaje w tym przypadku membrana WATERPROOF BREATHABLE. To wielowarstwowy system chroniący przed dostawaniem się wody, jednocześnie zapewniający wydostawanie się oparów potu na zewnątrz.

Columbia, Ravenous Trail Omni-Tech paraColumbia, Ravenous Trail Omni-Tech

Zastosowana membrana jest elementem, który zdecydowanie odróżnia „niebieski model” pod względem komfortu w czasie biegu. Buty z membraną sprawiają wrażenie wygodniejszych i cieplejszych. Wyraźnie odczuwa się zastosowanie grubszych warstw w okolicach śródstopia. Pomimo sporej grubości tych warstw stopa nie przegrzewa się i nie występują objawy zapocenia. W mokrym terenie, jak również w śniegu dobrze izoluje od nieprzyjemnego dostawania się wody do stopy. W przypadku małej wilgotności, płytkich kałuż i śniegu but sprawdza się świetnie. Jedynie bardzo ciężkie warunki, w postaci głębokiego śniegu sięgającego ponad kostkę, wymagają zastosowania ochraniacza zabezpieczającego dostawaniu się wody i śniegu pomiędzy but a nogę. Jestem przekonany, że w przypadku zastosowania takiego zabezpieczenia nawet zanurzenie stopy w głębokiej wodzie nie spowodowałoby specjalnych zmian we wnętrzu buta.

Tymczasem w modelu bez Omni-Tech okolica śródstopia jest bardzo przewiewna. Buty posiadają świetnie parametry oddychalności, dobrą wentylację i wrażenie lekkości. Owa lekkość to po części wynik braku membrany, co automatycznie redukuje wagę. Mniejszą wagę zapewnia m.in. siatka w przedniej części buta, nad palcami, zrobiona z mocnych włókien ze sporymi otworami. Co za tym idzie, buty świetnie sprawdzają się podczas biegów w wysokiej temperaturze, po suchym podłożu. Dzięki tym właściwościom model ten wybija się spośród wielu typów butów na korzyść bardzo dobrej wentylacji. Jedynym elementem, którego trzeba unikać to kontakt z wodą.

W przypadku planowania biegu letniego po podmokłym terenie lub w deszczu, zdecydowanie polecam but z membraną. Różnice wagowe są niewielkie, natomiast komfort w kontakcie z wilgocią nieporównywalnie lepszy.

Zastosowane w obydwu butach materiały są podobne i bardzo trwałe. Można mieć jedynie zastrzeżenia do czarnych motywów bocznych podeszwy w modelu z Omni-Tech, z których złuszcza się zewnętrzna warstwa koloru. Nie ma to jednak większego wpływu na praktyczne zastosowanie, a razić może jedynie „biegowych estetów”.

Columbia, Ravenous Trail Omni-Tech podeszwaColumbia, Ravenous Trail Omni-Tech

Podeszwa

Podeszwa w obydwu opisywanych modelach jest identyczna. Buty posiadają grubą, dość miękką podeszwę o bardzo dobrej amortyzacji. To wynik zastosowania nowatorskiej technologii Techlite, stworzonej na bazie lekkiego tworzywa – czyli podwójnej grubości, poduszkowatej wkładki, dopasowującej się do kształtu stopy i dodatkowo rozwarstwiającej się przy pięcie, dzięki czemu lepiej amortyzuje ją podczas biegu. Dodatkowo, buty posiadają na śródstopiu wzmocnienie z termoplastycznego poliuretanu, które daje wsparcie dla stóp i goleni.

Z tyłu za piętą, po zewnętrznej części buta zastosowano efektowny wspornik pięty. Zrobiony z twardego przezroczystego tworzywa, wspomagany pianką Tech-Lite, dobrze utrzymuje pietę podczas biegu. W efekcie buty z powodzeniem można zabrać również na trening na twardej nawierzchni. Na spodniej części podeszwy zastosowano podwójnie wzmocnione tworzywo o podwyższonej przyczepności tzw. Omni-Grip.

Co ciekawe, guma rozmieszczona została na podeszwie nierównomiernie. Więcej gumy umieszczono w części bardziej podatnej na ścieranie – np. w okolicach pięty. Środkowa część podeszwy posiada wielokierunkowe żłobienia zwiększające przyczepność (co procentuje większą siłą hamowania podczas zbiegania i dobrą przyczepnością na podbiegach) i odciążające palce. Taka technologia nazywana jest „koncepcją strefową” (z angielskiego „zonal philosophy”). Żłobienia na przedzie podeszwy wykonano przy tym z elastycznego materiału, co pozwala na lepszy start do biegu.

Stabilizacja i dopasowanie

Podczas serii biegów w Ravenous Trail dało się zauważyć różnice pomiędzy obydwoma modelami.

W przypadku modelu bez membrany przy intensywnym biegu występował rozległy ucisk w kilku miejscach. Ucisk z czasem ustępował, wynikało to z dostosowania i przyzwyczajenia stopy do buta po kilku biegach. W części środkowej stopa w bucie utrzymywana jest przez tasiemki, które z jednej strony umocowane są do podeszwy, z drugiej stanowią oczka sznurówek. Gwarantuje to bardzo dobre trzymanie śródstopia, jednocześnie jednak stopa jest nieco zbyt mocno zaciśnięta, co może powodować delikatny ból w czasie biegu. Przednia część i palce mają za to sporo przestrzeni, i w tej części będziemy odczuwać dużą swobodę.

W modelu z membraną nie zaobserwowałem żadnych ucisków. Jest to prawdopodobnie wynik występowania grubszej warstwy (membrana) okalającej stopę, co poprawia wygodę stopy w zaciśniętym bucie.

Adam Kopta

***

Lekkie i elastyczne buty do biegania po szlakach górskich i w terenie. Zaprojektowane tak, by zapewnić stabilne ustawienie i amortyzację

Columbia – Ravenous Trail Omni-Tech

 • Średnia waga: ½ pary dla rozmiaru męskiego 9 US – 358 g
 • Cena : 479 zł

Columbia – Ravenous Trail bez membrany

 • Średnia waga: ½ pary dla rozmiaru męskiego 9 US – 340 g
 • Cena: 429 zł

Wybrane technologie:

 • Omni-Tech – oddychająca, zabezpieczająca przed wodą i wilgocią membrana
 • Omni-Grip – podwójnie wzmocniona gumowa podeszwa o podwyższonej przyczepności
 • Techlite – elastyczna wkładka amortyzująca piętę, dopasowująca się do stopy
 • Contoured Footbeds – wyprofilowane wkładki zapewniające doskonałe utrzymanie stopy
 • Advanced Traction – system dostosowania do każdego rodzaju terenu.
  Advanced Repellency – zaawansowana technologia zabezpieczająca przed zabrudzeniem butów. Chroni przed zaplamieniem, zbrudzeniem od deszczu i błota
 • Sun Protection – system ochrony przeciwsłonecznej, blokuje szkodliwe promieniowanie UV

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0