HomeRynek outdoorImprezy outdoor

Yvon Chouinard w Polsce!

W poniedziałek, 20 czerwca, odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z założycielem Patagonii – Yvonem Chouinardem. Spotkanie z jednym z największych według magazynu Fortune przedsiębiorców branży outdoorowej, z zamiłowania alpinistą, surferem i działaczem na rzecz środowiska poprowadzą Krzysztof Wielicki i Marek Kamiński.

Yvon Chouinard (fot. Tom Frost)Yvon Chouinard (fot. Tom Frost)

Chouinard przyjeżdża na premierę swojej książki „Dajcie im popływać” oraz filmu inspirowanego jego podróżą „180 stopni na południe”. Spotkanie na Uniwersytecie rozpocznie się o godz. 17.00, po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa.

O godz. 20.00 zapraszamy wszystkich gości na otwarte bezpłatne kino pod żaglami, organizowane na nadwiślańskiej barce RiverClub (400 m od mostu Śląsko-Dąbrowskiego, na wysokości Starówki) – pokażemy przedpremierowo film „180 stopni na południe”, będzie to także doskonała okazja, aby zdobyć autograf od Chouinarda i zamienić z nim kilka słów. Do tańca przygrywać będzie kolektyw Ugly Casanova założony przez członka zespołu Modest Mouse – niestety z płyty, a nie na żywo, ale za to głośno i z Waszym przytupem. Wstęp wolny.

Czy Bill Gates, Lee Iacocca i Donald Trump chcieli zostać miliarderami? Yvon Chouinard, właściciel firmy odzieżowej Patagonia, marzył jako dziecko o zawodzie trapera. Jego życie potoczyło się jednak inną drogą. Pod koniec lat 50. zaczął sprzedawać z bagażnika samochodu własnoręcznie wykute haki do wspinaczki.

Siedem lat później wydrukował pierwszy katalog wysyłkowy na kartce A4, a dzisiaj jest właścicielem firmy z ekskluzywną odzieżą sportową i obrotami rzędu 350 mln dolarów rocznie, nazywaną przez złośliwych Patagucci. Z Guccim na pewno ma tyle wspólnego, że jej historyczne kolekcje osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Sam Chouinard uważa się przede wszystkim za surfera, alpinistę i działacza na rzecz środowiska, a dopiero później przedsiębiorcę.

Film „180 stopni na południe” to niewątpliwie film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagoni i Douga Tompkinsa, twórcy North Face’a w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli.

Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują, jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=UbSpUlvTpts]

***

20.06.2011 (poniedziałek)

  • godz. 17.00 SPOTKANIE NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM; Auditorium Maximum, sala A. Mickiewicza, prowadzenie spotkania: Marek Kamiński i Krzysztof Wielicki; po spotkaniu konferencja prasowa 
  • godz. 20.00 KINO POD ŻAGLAMI: Premiera filmu „180 stopni na południe” (2010); RIVER CLUB (ul. Wybrzeże Gdańskie na wysokości Starówki, 400 m. od mostu Śląsko-Dąbrowskiego)

Szczegóły na: www.360stopni.org, kasia@360stopni.org.

Patronat na wizytą Yvona Chouinarda w Polsce objęło wspinanie.pl.

Katarzyna Lesisz

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0